Διατροφή Ξηροι καρποι και lovebird

herodotos

PB New Member
Εγγραφή
6 Μαϊ 2009
Μηνύματα
153
Πόλη
Λευκωσία
γειά σας επιτρέπεται να τρώνε τα λαβμπερτ ξηρουσ καρπουσ αν ναι πόση ποσότητα
 
Επιτρεπεται αλλα με μετρο επειδη ειναι παχυντικοι. Να τους βαζεις αναλατους ξηρους καρπους!
 
Επιτρεπεται αλλα με μετρο επειδη ειναι παχυντικοι. Να τους βαζεις αναλατους ξηρους καρπους!


εμενα μου δωσανε απο το et shop ξηρους καρπους για τροφή.

Ηλιόσπορους, φυστικια, καλαμπόκι(αυτο που τρωνε η κοτες) και κατι άλλα σποράκια, και αποξηραμενα φρουτα. Ολα αυτα μαζι ανακατεμένο μειγμα
 
Εγω που χα παρει ενα μειγμα σαν αυτο που λεει η Ποπη το πεταξα μεσα σε μια εβδομαδα! Επαιρναν τα καλαμποκια και κατι αλλα σαν παξιμαδακια και τα εβαζαν στο νερο για να μαλακωσουν.Αποτελεσμα:καθε δυο-τρεις ωρες την ημερα αλλαζα το νερο! Ε σε καποια στιγμη τα πηρα και τα πεταξα! Δεν αντεξα αλλο!
 
Για τι ειδους ξηρους καρπους λες; Εγω δινω αμυγδαλα, καρυδια και φουντουκια ολα αψητα και αναλατα. Επειδη τα πουλακια σου ειναι μικροτερου μεγεθους τοτε 1-2 καρπους απο το καθε ενα την εβδομαδα ισως ειναι καλα.
 
Οκ ευχαριστώ.ρύζι να τους δίνω. Α και επίσης δημητριακά;νομίζω θα τους αρέσουν χωρίς γάλα εννοείτε
 
αυτά που του δίνεισ εσύ δεν νομίζω να μπορούν να τα σπάσουν με το ράμφοσ τους
 
αυτά που του δίνεισ εσύ δεν νομίζω να μπορούν να τα σπάσουν με το ράμφοσ τους

Τι εννοεις; Δεν ελεγα να τους τα δωσεις με το τσοφλι. Ακομη κι ετσι βεβαια αν θελεις να τα κρατησεις απασχολημενα σπασε τον τσοφλι στην μεση και αφησε τα να το "παιδευουν" πολυ ωρα βγαζοντας μια μια μπουκια τον καρπο απο μεσα του. 😉 Βεβαια μπορεις και να βγαλεις τον καρπο εσυ και να τους τον δινεις σε μικρα κομματακια.
 
Back
Top