Φροντίδα Ξυλο οξιας για πατηθρα

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Q-Ariel
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Q-Ariel

PB New Member
Εγγραφή
4 Φεβ 2014
Μηνύματα
359
καλησπερααα
το ξυλο οξειας ειναι καταλληλο για πατηθρα;κα8ε ποτε πρεπει να το αλλαζω;
εμποριου πατηθρα για καναρινι
 
σε ευχαριστω πολυ! Το εψαχνα η αληθεια ειναι αυτο το αρθρο αλλα δεν το εβρισκα γι'αυτο και ανοιξα νεο θεμα!
 
Η οξιά είναι κατάλληλη για πατήθρα και δεν χρειάζεται να την αλλάζεις συχνά, δεν παθαίνουν τίποτα.
Θα σου προτείνω να μην πάρεις από pet shop αλλά να πας σε κατάστημα με Υλικά Επιπλοποιίας και να αγοράσεις καβίλιες του 1 μέτρου σε πάχος Φ12 και να τις κόψεις εσύ. Η τιμή τους είναι γύρω στα 0,90-1,20€ το μέτρο.
 
απλα δε θελουν επεξεργασια για να ειναι ιδανικη για καναρινι. Απο θεμα υγειας και ασφαλειασ εννοω.
 
Όχι δεν θέλουν τίποτα, είναι "καθαρά" ξύλο οξιάς.
 
Εγω προτιμω κισσο χρονιαρικο που εχει και παραξενα σχηματα αλλα και καθαριζετε ευκολα με σπατουλα νερο και τεντολ.
 
αν απλα το παρω απο πετ σοπ που βρηκα πειραζει;αυτα δεν ειναι καταλληλα;
 
Δεν ξερω!
Απλα εγραψα εγω πως ξηγιεμαι!
 
ααα... Τα ντετολ τα παρακατεχω..χεχε, σαν υποχονδρια που ειμαι! 😛
βρηκα και παραγγειλα παντως... Θα δουμε πως θα παει
 
Καλό είναι αν είναι από εκτροφείο να χρησιμοποιείς πλαστικά. Μονό στα άγρια μπορείς να βάλεις ξύλινα
 
τα ξυλάκια μαζεύουν πολλά μικρόβια γι αυτό θα πρέπει να τα καθαρίζεις παρά πολύ καλά και τακτικά γιατί ακουμπούν την μύτη τους πάνω. Γι αυτό το λόγο πιστεύω ότι είναι καλυτέρα να βάλεις πλαστικά εφόσον τα ξύλινα μαζεύουν πολλά μικρόβια και τα πουλιά του εκτροφείου δεν είναι μαθημένα.
 
ναι εχεις δικιο απλος θα πρεπει να ειναι τακτικος
 
Καμιά σχέση το πλαστικό κουράζει τα πόδια τους και επίσης αν είναι αυτό με το σχήμα κλάδιου μαζεύει μέσα σε δύο μέρες βρομιές επικίνδυνες για τα πόδια τους.
Καλύτερα ξύλινη και να τις βράζουμε μια στο τόσο με λίγο ξύδι.
 
Back
Top