Ασθένειες Ογκίδιο στο πόδι και είναι σαν να βγαίνει δεύτερο νύχι

alicedros

PB Supporter
Εγγραφή
21 Ιουν 2010
Μηνύματα
12.448
Πόλη
Αθήνα
Παιδιά καλησπέρα.

Εδώ και 3 μέρες παρατήρησα ένα σπυράκι/ογκίδιο στο δάχτυλο της κόκκινης. Ξεκίνησα να της βάζω κάθε μέρα από μια φορά betadine και περίμενα ότι θα φτιάξει, αλλά αντί να καλυτερεύει αυτό μεγάλωνε σε μέγεθος και έγινε και κίτρινο. Σήμερα που πήγα να την πιάσω μάλλον χτύπησε χτύπησε το ποδαράκι της και το συγκεκριμένο δάχτυλο άρχισε να τρέχει αίμα από ένα σημείο.. Της έπλυνα το ποδαράκι με νερό και σταμάτησε και της έβαλα και betadine.. Αυτό με το ότι έχει θέμα στο συκώτι τι σημαίνει;
Αλλά το πιο ανησυχητικό από όλα είναι ότι πίσω από το κανονικό νύχι βγαίνει κάτι άλλο που νομίζω είναι δεύτερο νύχι! Όλα τα είχε η Μαριορή, ο φερετζές της έλειπε! Είμαι να σκάσω και δε ξέρω τι άλλο να βάλω πέρα από Betadine! Όποια βοήθεια, ευπρόσδεκτη!

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!

rsz_dsc_1236.webp rsz_dsc_1237.webp rsz_dsc_1238.webp rsz_dsc_1239.webp
rsz_1rsz_dsc_1230.webp

Υ. Γ.: μη με μαλώσετε για τα νύχια.. Έχετε δίκιο... Αύριο με το φως της ημέρας, αφού διαβάσω τα πάντα που έχει το φόρουμ μας περί κόψιμο νυχιών, θα της τα κόψω με ένα νυχοκόπτη και ο Θεός βοηθός!
 
Άλλο πάλι τούτο... Εχεις παρατηρήσει τίποτα κοκκινίλες στα μάτια ή μέσα στο στόμα;

Αν έχεις φουσιντίν αλοιφή
ξεκίνησε την πριν μολυνθεί.
 
Όχι όχι τίποτα άλλο... Και πήγα σήμερα φαρμακείο.. Αν δεν έχω θα περάσω αύριο να πάρω... Η fucedin έχει κορτιζόνη; Να βάζω μόνο fucedin ή και betadine;

Ρε παιδιά είναι δυνατόν να βγάζει δεύτερο νύχι;
 
Παιδιά βρήκα fucidin στο φαρμακείο μας! Αύριο πρωί νύχια και κρέμα! Μόνο στο σημείο που υπάρχει το ογκιδιο έτσι;
 
Της έκοψα τα νύχια επιτέλους! Τα κατάφερα! Έπρεπε.. Απλά νομίζω ότι δεν τα έκοψα από τη σωστή γωνία.. Μετά βγάλαμε φώτο και μετά της έβαλα fucidin. Απλά επειδή έχει λήξει εδώ και μερικούς μήνες και μετά πήγα και πήρα καινούργια κρέμα fucidin. To ογκίδιο μεγάλωσε κι άλλο σήμερα και όταν την έπιασα πάλι έτρεξε λίγο αίμα από εκεί.. Αφού έβαλα την κρέμα το ογκίδιο αυτό σκούρηνε λίγο το χρώμα του.. Σαν να ξεράθηκε.. Αλλά το δάχτυλο είναι ροζ και από το νύχι περνάει αίμα.. Αυτό είναι καλό ή κακό;
 
Αλίκη πιστεύω πως το "ξένο" σώμα που υπάρχει μέσα στο "ογκίδιο" δημιουργεί και αυτές τις καταστάσεις... είναι η αιτία του κακού, δηλαδή της δημιουργίας του... Με πολύ ελαφρές κινήσεις και με ένα τσιμπιδάκι (αυτό που βγάζετε τα φρύδια) προσπάθησε να το τραβήξεις... ίσως είναι χαλαρό και φύγει... όχι όμως να το πιέσεις πολύ.. Θέλω να δοκιμάσεις και να μου πεις.
 
Δεν ξέρω από κοντά πάντως εμένα πράγματι μου φαίνεται πως βγάζει δεύτερο νύχι...
 
Δεν ξέρω από κοντά πάντως εμένα πράγματι μου φαίνεται πως βγάζει δεύτερο νύχι...

Αυτό θα φανεί στο τέλος όταν θα μαραθεί η φλύκταινα. Αν πρόκειται για δεύτερο νύχι, το πρώτο θα πέσει, αλλά δεν αποκλείεται να πρόκειται για "λέπι"(κερατίνη) του δακτύλου που ξεκόλλησε απο την επιφάνεια του και ακολουθεί το πρήξιμο. Πιθανότατα έχει δίκιο ο Δημήτρης που μελέτησε την ευλογιά σαν μια πιθανότητα, αλλά απορώ πραγματικά γιατί ξέρω οτι στην Ιταλία δεν υπάρχει εκτροφέας που να μην εμβολιάζει για την ασθένεια.
 
Μάκη για την ξηρή ευλογιά, δεν θα έπρεπε να έχει το μαύρο χαρακτηριστικό τμήμα της αιμάτωσης του θρόμβου;
 
Μάκη για την ξηρή ευλογιά, δεν θα έπρεπε να έχει το μαύρο χαρακτηριστικό τμήμα της αιμάτωσης του θρόμβου;
Πρέπει να περιμένουμε ακόμα. Είναι κάπως νωρίς. Θα δείξει πάντως, σύντομα.
 
Σας ευχαριστώ πολύ όλους! Αύριο θα ανεβάσω νέες φωτογραφίες γιατί το ογκιδιο έχει αλλάξει... Το ογκιδιο έχει μαυρίσει αφού έβαλα την αλοιφή.

Υπάρχει περίπτωση να μείνει με δύο νύχια; :o
 
Αλικη μην σε απασχολει να χασει τα νυχια,ισως και καποιο δαχτυλο αρκει να μην ειναι το πισω που βοηθα στη συγκρατηση στην πατηθρα. Τοσο ογκωδες ογκιδιο, χωρις επεκταση της μολυνσης στο υπολοιπο ποδι, μονο απο ευλογια εχω δει. Ξενο σωμα θα μπορουσε να ειναι μια ακιδα, αλλα δεν θα ειχε κακοφορμησει τοσο πιστευω ...

αν το πουλι δεν εμβολιαστηκε φετος (εχει αναφερθει καπου και δεν το ειδα ; σε αλλο θεμα ισως; ) ο περσινος εμβολιασμος δεν μπορει να κανει κατι, συμφωνα με λογια που εχω ακουσει απο εμπειρο πτηνιατρο - εκτροφεα. Δεν δημιουργει μονιμη ανοσια και θελει επαναλειψη καθε χρονο και ειδικα φετος που μαλλον ειχαμε ισχυρο στελεχος ιου (με πολλες περιπτωσεις υγρης μορφης ή και σηψαιμικης σε ποδια, σε μελη διαδικτυακων χωρων αλλα και εκτροφεις συλλογων απο οτι εχω ακουσει ), το να την γλυτωσει ενα πουλι με ξηρη μορφη, φανταζει ως τυχη!
 
Ορίστε και οι φώτο από σήμερα το βράδυ με 3 χρήσεις fucidin. Της βάζω κάθε μέρα πρωί και βράδυ...
Εδώ το ογκίδιο από όλες τις οπτικές γωνίες:
rsz_1rsz_dsc_1330.webp rsz_1rsz_dsc_1332.webp rsz_1rsz_dsc_1333.webp rsz_1rsz_dsc_1334.webp
rsz_1rsz_dsc_1331.webp
Το κανονικό το νύχι ακόμα υπάρχει και φαίνεται πως περνάει αίμα και το πόδι αιματώνεται κανονικά.. Το άλλο δε ξέρω τι έχει γίνει.. Δεν μπορώ να καταλάβω.. Νομίζω πως σαν όγκος μίκρυνε και πως το ότι έχει μαυρίσει σημαίνει ότι θα ξεραθεί και θα πέσει αυτό το ογκίδιο.. Είμαι αισιόδοξη πολύ! Μπορεί να κάνω και λάθος βέβαια... Αλλά η γλυκούλα είναι πολύ ζωηρή, τρώει και είναι κινητική!

Υ. Γ.: κοιτάξτε και το πεντικιούρ που της έκανα! :D
 
Αλίκη το τσιμπάει καθόλου;
 
Και εμένα για δεύτερο νύχι μου φαίνεται. Μήπως είχε τραυματίσει το πόδι της και δεν το είχες αντιληφθεί και πρόκειται να πέσει το παλιό νύχι και για αυτό το λόγο να έγινε έτσι; Δοκίμασες όπως σου είπε ο Γιάννης να δείς αν κάποιο από τα δύο νύχια κουνιέται; Μήπως συμβαίνει ότι και σε εμάς, σε περίπτωση τραυματισμού του νυχιού, να μην έφυγε το τραυματισμένο νύχι και να το σπρώχνει το καινούργιο που βγαίνει από κάτω;
 
Back
Top