Φροντίδα Οι απορίες μου σχετικά με τα lovebirds μου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Pariskyr
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Pariskyr

PB New Member
Εγγραφή
3 Μαρ 2021
Μηνύματα
3
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Καλημέρα σε ολους στο forum.
Είμαι καινούριος στο forum και το βρήκα ύστερα από πολύ ψάξιμο η αλήθεια είναι. Λοιπόν πάμε στο μέλι. Στην οικογένεια μου μεγαλώσαμε με πτηνά και συγκεκριμένα καναρίνια. Πολλά καναρίνια, και με την πάροδο του χρόνου άνοιξα το δικό μου σπίτι και αποφάσισα να γινώ παπαγαλοπατέρας. Οπότε αγόρασα 2 παπαγαλάκια lovebirds τον Ρωμιό και την Τζούλη που είναι πραγματικά τόσο αγαπημένα σαν παραμύθι. Το πρόβλημα είναι οτι δεν συγκέντρωσα πολλές πληροφορίες πριν προχωρήσω στην αγορά τους, με αποτέλεσμα να έχω αρκετές απορίες. Εάν θα μπορούσατε να μου τις λύσετε θα μου κάνατε μεγάλη χάρη.

1) Η διατροφή νομίζω ότι είναι ένα μεγάλο πρόβλημα επειδή τα βλέπω να τρώνε μόνο σπόρια μια συγκεκριμένη μάρκα τροφής πράγμα που θεωρώ ότι δεν είναι και πολύ καλό επειδή ξέρω πως καραδοκούν αρρώστιες. Πέρα από τα στικ που είναι αυγοδιατροφής και ξηρών φρούτων που τα καταβροχθίζουν σε μια μέρα τρώνε μόνο σπόρια και λίγο νερό. Κάτι κόκαλα ψαριού και διάφορα στικ δεν τα αγγίζουν κάν. Τι μπορώ να κάνω και πία ειναι η σωστή διατροφή που θα έπρεπε να κάνω. Πάντως φυσικά φρούτα και λαχανικά τσάμπα τα βάζω και απλά χαλάνε.

2) Η θυλάκιά μου είναι ο φόβος και ο τρόμος και ο αρσενικός είναι το αρνάκι του παραδείσου, έτσι είναι η ράτσα η έχουμε κάποιο είδος bulling εδώ; Η εν τέλι ο αρσενικό είναι ο φόβος και ο τρόμος και το θηλυκό το αρνάκι του παραδείσου; Πάντως έχουν την ίδια ηλικία και το ένα είναι πιο μικρόσωμο ( το κακιασμένο είναι το μικρόσωμο ) πράγμα που με κάνει να υποθέτω ότι είναι το θηλυκό και όσες φορές το έπιασα στα χέρια μου με δάγκωνε τόσο δυνατά που με μάτωνε τα χέρια

3) Μου είπανε για τις βιταμίνες και το φάρμακο για τα σκουληκάκια που βάζουμε μέσα στο νερό αλλά εν τέλι δεν μπορώ να καταλάβω εάν το πίνουν τόσο ώστε να είναι η κατάλληλη ποσότητα που χρειάζεται ο οργανισμός τους και με αφήνει με την απορία πόσο πρέπει να το αφήσω στο κλουβί και εάν ήπιαν την κατάλληλη ποσότητα

4) Πότε είναι περίοδος αναπαραγωγής και εάν γεννήσει τα αυγά της η Τζούλη θα είναι πιο επιθετική απ' όσο είναι τώρα στον καημένο τον Ρωμιό; Άμα το παπαγαλάκι που θα γεννηθεί το δώσω σε ένα συγγενικό μου πρόσωπο θα πεθάνει η Τζούλη απο την στεναχώρια της;

5) Αγόρασα ένα αρκετά ευρύχωρω κλουβί για 2 παπαγάλους αλλά εν τέλι έκανα σωστή αγορά; Πιστεύω οτι ειναι οριακά αλλά έχω τις αμφιβολίες μου επειδή τα θέλω να είναι άνετα.

6)Ύστερα απο 4 μήνες είναι φυσιολογικό να μας φοβούνται τόσο πολύ που δεν μπορούμε να τα πιάσουμε; Δεν θέλω να τα αφήνω ακόμα ελεύθερα για αυτόν τον λόγο επειδή μας φοβούνται και εάν τα αφήσω ελεύθερα δεν θα μπορώ να τα πιάσω επειδή θα φεύγει μακριά μου. Μια φορά που αφήσαμε με την γυναίκα μου καταλάθως το πορτάκι ανοικτό η Τζούλη το έσκασε και την πιάσαμε πετώντας ενα ελαφροί ρούχο πάνω της επειδή δεν μπορούσαμε να την πιάσουμε. Χώρια που η Τζούλη πρέπει σε μια προηγούμενη ζωή να ηταν νυχτερίδα επειδή κρέμεται συνέχεια ανάποδα

7) Οτι παιχνίδια και εάν τους πήρα δεν παίζουν με αυτά. Ακόμα και πισινούλα ολυμπιακών διαστάσεων τους πήρα και δεν μπαίνουν μέσα, ενώ έχω δει σε διάφορα βίντεο οτι τρελαίνονται με παιχνίδια και πισίνες. Κάνω κάτι λάθος; Θέλουν περισσότερο χρόνο;

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων εάν απαντούσατε σε όλα θα με βοηθούσατε πάρα πολύ
 

Συνημμένα

  • IMG_20201202_201131.webp
    IMG_20201202_201131.webp
    308,9 KB · Προβολές: 20
Καλησπέρα Πάρη, καλωσόρισες!

1) Γενικά για τη διατροφή θα σου πω ότι επιβάλλεται να έχουν ποικιλία τους αρέσει δε τους αρέσει :) , οπότε μόνο οι σπόροι δε καλύπτουν πλήρως τις ανάγκες που έχουν. Πρώτος κανόνας είναι λιγότερα φρούτα (λόγω σακχάρων) , περισσότερα λαχανικά. Αν δε τα τρώνε, πράγμα σύνηθες για πολλά πουλάκια, πρώτα δοκιμάζεις διαφορετικές κοπές, αν δε πιάσει τότε περνάς στην αντεπίθεση.

Δοκιμάζεις τα παρακάτω, με διάφορες παραλλαγές για να μη τα βαριούνται

α) https://community.petbirds.gr/threads/Παρασκευή-σπιτικού-stick-για-πουλιά.18169/
β) Η συνταγή του κέικ λαχανικών των παπαγάλων μου
γ) https://community.petbirds.gr/threads/Φρέσκα-ζυμαρικά-για-παπαγάλους.16990/

Σαν εναλλακτική μπορεί να τους προσθέσεις πελετ συμπληρωματικά , τα οποία περιέχουν επίσης φρούτα και λαχανικά.


Επίσης αποφεύγεις, τα στικ που παίρνεις ήδη , τα τρώνε μεν αλλά δεν είναι και το καλύτερο για την υγεία τους δε.
Μόνιμα σουπιοκόκαλο μέσα στο κλουβί τους και είσαι οκ... :)

Περισσότερες πληροφορίες θα βρεις στη κατηγορία Διατροφή των Παπαγάλων. Την οποία θα σου πρότεινα να παρακολουθείς μόνιμα.

2) Τα θηλυκά είναι συνήθως τα "αφεντικά" όπως και στη ζωή μας φίλε... :) Θα σου απαντήσουν και όσοι έχουν lovebirds

3) Βιταμίνες και φάρμακα δε χρειάζονται προληπτικά. Μόνο αν αντιμετωπίσουν κάποιο θέμα και πάλι μόνο όταν στο συστήσει κάποιος γιατρός. Αν η διατροφή τους είναι ισορροπημένη δε χρειάζεσαι κανένα άλλο σκεύασμα. "το φάρμακο για τα σκουληκάκια" ; Δεν έχω ιδέα σχετικά με αυτό... ποιο είναι αυτό το φάρμακο και τι είδους "σκουληκάκια" εννοείς;

4) ... Θα σου απαντήσουν όσοι έχουν lovebirds επίσης.

5) Το κλουβί και εγώ οριακά μικρό το βλέπω... δε φαίνεται ολόκληρο, αν έχεις γράψε διαστάσεις.

6) Θέλει επιμονή και υπομονή αυτό, είναι ήδη ζευγαράκι και θα δυσκολευτείς λίγο περισσότερο για να τα καταφέρεις, αν θέλεις περιέγραψε μας πώς και πόσο ασχολείσαι μαζί τους.

7) Με τα παιχνίδια λίγο πολύ όλα το ίδιο κάνουν, στην αρχή τα φοβούνται... και δε τα πλησιάζουν. Βάλε μερικά κοντά στο κλουβί τους να τα βλέπουν,μετά κρεμαστά στο κλουβί εξωτερικά και αν δείξουν ενδιαφέρον τα βάζεις μέσα!

Επίσης θα σου φανούν χρήσιμα τα παρακάτω :

α) Φτιάξτε παιχνίδια παπαγάλων εύκολα και γρήγορα

β) Χειροποίητα παιχνίδια παπαγάλων (ιδέες και κατασκευές μου)

Τέλος για τη πισίνα, ειδικά τώρα το χειμώνα λογικό είναι να μη την τιμούν, είναι εξωτική κρεμαστή η τη βάζεις μέσα στο κλουβί;
 
Καλησπέρα Τάκη και ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση

1) Σε ευχαριστώ για τα tips και θα τα εφαρμόσω άμεσα στα παπαγαλάκια μου

2) Χαχα θα συμφωνήσω απλά με έκανε μεγάλη εντύπωση επειδή σε άλλα είδη ζώων και πτηνών δεν ισχύει κάτι τέτοιο αλλά εδώ κάνει μπαμ

3) Το φάρμακο και τις βιταμίνες τις επισυνάπτω στις φωτογραφίες. Αυτά μου τα σύστησε κτηνίατρος

4) Περιμένω απάντηση λοιπόν απο κάποιον που έχει και ξέρει να μου πει

5) Πρέπει να είναι οριακά μικρό αλλά επισυνάπτω και απο αυτό μια φωτογραφία πως είναι ολόκληρο

6) Ασχολούμαι μαζί τους συνολικά 10 περίπου ώρες τον μήνα και εγω και η γυναίκα μου ( η γυναίκα μου παραπάνω απο 10 βέβαια ). Τους τραγουδάμε και τραγουδάνε μαζί μας τους σφυρίζουμε τους καθαρίζουμε και καθόμαστε γενικά κοντά τους και τους έχουμε στον χώρο που περνάμε τις 19 ώρες της ημέρας μας. Τώρα απλά περιμένουμε και βλέπουμε και με διάφορες άλλες μεθόδους σίγουρα όπως είναι αυτό το κλαδάκι με τις λιχουδιές.

7) Ευχαριστώ για τα tips θα το εφαρμόσω

Η πισινούλα μου είναι εξωτερικά κρεμαστή. Ελπίζω στο μέλλον να την τιμήσουν απλά θεωρώ οτι ακόμα και αυτό το φοβούνται ακόμα και πολλά πράγματα ακόμα δεν τα κάνουν απο φόβο

Το μόνο σίγουρο είναι οτι οι γλυκές μελωδίες τους και η παρουσία τους μας ομορφαίνει την ζωή και θέλω να κάνω και εγώ το ίδιο για αυτά ελπίζω με την βοήθεια σας να το καταφέρω στο 100%

IMG_20210303_181823.webpIMG_20210303_182352-min (1).webpIMG_20210303_182402-min (1).webp
 
Πολύ ωραία,

154783607_3723938047642275_5627928564613914052_n.png

Αυτή την εικόνα την είδα κάπου πρόσφατα και γέλασα πολύ γιατί αντικατοπτρίζει τη πραγματικότητα σχετικά με τους παπαγάλους απόλυτα!

Ο φόβος είναι το ένστικτο που στη φύση τους κρατάει ζωντανούς, αυτό θα πρέπει να θυμόμαστε πάντα και έτσι θα μας λυθούν πολλές απορίες σχετικά με τη συμπεριφορά τους.

Οι ώρες που ασχολείστε να ξέρεις ότι είναι ανάλογος με το "δέσιμο" που θα αποκτήσουν μαζί σας και κατά συνέπεια τη συντομότερη εξημέρωση τους , να βγαίνουν δηλαδή και εκτός κλουβιού, από τη στιγμή που σας ενδιαφέρει κάτι τέτοιο.

Ένα χρήσιμο "εργαλείο" είναι το μίλετ, είναι λιχουδιά και όλα τα παπαγαλάκια τρελαίνονται για αυτό. Είναι απόλυτα υγιεινό και μπορείς να το χρησιμοποιείτε για να ξεκινήσουν να τρώνε από το χέρι σας , που είναι και το πρώτο βήμα που θα πρέπει να κάνετε. Θα το βρεις στα περισσότερα petshop.

3001200.webp

Σχετικά με τα σκευάσματα, θεωρώ ότι και τα 2 δεν είναι απολύτως "απαραίτητα" . Δε κάνουν και κακό βέβαια,
Αλλά ρίξε μια ματιά και σε αυτό το θέμα : Δηλητηρίαση από βιταμίνες σε σταγόνες στην ποτίστρα ... στο λέω μόνο και μόνο για να καταλάβεις ότι όταν δίνουμε κάτι που δεν είναι "απαραίτητο" και είναι εκτός διατροφής, μετά αν κάτι δε πάει καλά είναι πολύ δύσκολο να βρούμε τον ενοχοποιητικό παράγοντα...
 
Back
Top