Ασθένειες Οι ασθενειες στα παραδεισια

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης ζιζι
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

ζιζι

PB Known Member
Εγγραφή
25 Μαρ 2009
Μηνύματα
4.160
Πόλη
Κωνσταντινούπολη
καλησπερα παιδια. Ας γραψουμε εδω ολες τις ασθενειες που μπορει να εμφανισουν τα παραδεισια μας, ετσι ωστε να ξερουμε τα συμπτωματα και να αναγνωριζουμε λαθε υποπτη αντιδραση.
 
Θεωρητικά προσβάλονται από τις ίδιες ασθένειες με τα υπόλοιπα πουλιά που έχουμε. Στην πράξη 3ος χρόνος τώρα δεν έχω παρατηρήσει καμία ασθένεια (φτου μην τα ματιάξω). Μόνο κάτι ψιλοαδιαθεσίες κάποιες φορές αλλά τίποτα σοβαρό. Συνήθως οφείλονταν σε στρες από επιθετικότητα ενός πουλιού ή από αλλαγές περιβάλλοντος.
 
Αυτο που ξερω απο τον Alexandro ειναι πως δεν προσβαλλονται απο κοκκιδια και ακαρεα (ας με διορθωσει αν δεν θυμαμαι σωστα).

Εγω στα οσα χρονια εχω παραδεισια (java sparrow), η μονη αρρωστια που ειχαν παρουσιασει, ηταν μια οχι σοβαρη μυκητιαση. Συμπτωματα: πτωση φτερωματος τοπικα (κεφαλι σε θηλυκια, μπουτι στον αρσενικο) και κνησμος. Ηταν διαπιστωμενη απο πτηνιατρο, μετα απο δειγμα κυτταρων.
Επισης εχασα μια θηλυκια απο εξαντληση, μετα απο πολλες-πολλες γεννες.
Ακομη, ο αρσενικος μου ειχε ψυχολογικα και στρες οταν για μια περιοδο δεν τον αφηνα να βγαινει απο το κλουβι, και εκοβε τα φτερα πτησης του (τις "πεννες").

Οπως λεει και ο Βασιλης, φτου φτου φτου και παλι φτου! Ειναι πολυ ανθεκτικα πουλια.
 
Οπως λεει και ο Βασιλης, φτου φτου φτου και παλι φτου! Ειναι πολυ ανθεκτικα πουλια.
Εγώ μιλούσα για ζεμπράκια βέβαια. Και τα πιγκουινάκια δεν πάνε πίσω, αλλά αν πάρουμε τα gouldians για παράδειγμα το "ανθεκτικά" αλλάζει 😎. Από ακάρι της τραχείας μου έχει πει κι εμενα πτηνίατρος ότι δεν προσβάλονται τα ζεμπράκια, για τα υπόλοιπα δεν γνωρίζω.
 
για κοκκιδια θα σας πω εγω που τα ξερω απο πρωτο χερι.. Μπορει να ειναι σπανιο φαινομενο αλλα παθαινουν κοκκιδιωση, εγω ετσι πηρα τον δικο μου[ηταν αρρωστος]. Παιδια ξαναφτηστε τα πουλακια σας γιατι και εγω τοσα χρονια δεν αντιμετωπισα τιποτα αλλα εδω και ενα μηνα, εχω τρελαθει ειλικρινα με τα κοκκιδια και τα σκουληκια και δεν μπορω να καταλαβω γιατι, αλλα μαλλον επειδη εμπιστευομαι ''μπιπ...'' και παιρνω πουλια απο αυτους..
 
για κοκκιδια θα σας πω εγω που τα ξερω απο πρωτο χερι.. Μπορει να ειναι σπανιο φαινομενο αλλα παθαινουν κοκκιδιωση, εγω ετσι πηρα τον δικο μου[ηταν αρρωστος]. Παιδια ξαναφτηστε τα πουλακια σας γιατι και εγω τοσα χρονια δεν αντιμετωπισα τιποτα αλλα εδω και ενα μηνα, εχω τρελαθει ειλικρινα με τα κοκκιδια και τα σκουληκια και δεν μπορω να καταλαβω γιατι, αλλα μαλλον επειδη εμπιστευομαι ''μπιπ...'' και παιρνω πουλια απο αυτους..

ΚΑΡΑΝΤΙΝΑ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΚΑΡΑΝΤΙΝΑ.
Αυτο θα σωσει τα υπολοιπα πουλακια σου απο τυχων ασθενεια των καινουριων.
 
Back
Top