Αναπαραγωγή Παραδεισια που δεν γινονται γονεις

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης ζιζι
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
εφη απο σεπτεμβρη ενοεις να βαλω την φωλια;η φωλια μεσα ειναι και δεν την βγαζω γιατι σχεδον ολη την ημερα καθονται μεσα. Βγαινουν μονο για να φανε και να ξεπιαστουνε. Μηπως νομιζουνε οτι κλωσανε; Τι να πω πια.. Πρεπει να βγαλω την φωλια;υπαρχει περιπτωση πιστευετε, επειδη ζευγαρωνουν, να νομιζουν οτι εχουν αυγα[ενω στην πραγματικοτητα δεν εχουν];
 
Αυτο δεν το ξερω... Εγω θα την εβγαζα... Δεν ειμαι σιγουρη ας μιλησει καποιος με μεγαλυτερη εμπειρια...Απο Σεπτεμβρη ναι εννοουσα να βαλεις φωλια για να αρχισει η "κανονικη" αναπαραγωγη μετα την αναρρωση... (δεν ειχα καταλαβει οτι ειχες ακομα μεσα τη φωλια :D)
 
Τα ζεμπράκια ζευγαρώνουν όλες τις εποχές εκτός ίσως απτο καταχείμωνο, μην αγχώνεσαι για τον χρόνο.
Αυτό που πρέπει να κάνεις είναι να θεραπεύσεις πρώτα το θυληκό σου εφόσον έχει το πρόβλημα που αναφέρεις(κυστούλες). Να βγάλεις λοιπόν την φωλιά και να την ξαναβάλεις αργότερα όταν θεραπευτεί...
 
φοβαμαι μηπως στρεσαριστουν γι αυτο δεν βγαζω την φωλια. Θα το δοκιμασω ομως.. Μετα την θεραπεια πρεπει να της δωσω καποιο προβιοτικο; Σας ευχαριστω παντως ολους για το ενδιαφερον και τη βοηθεια σας..
 
Νομιζω πως ο Γιαννης εχει δικιο... Δοκιμασε να την βγαλεις τη φωλια...Αυτα σαν πουλια ειναι υπερκινητικα μηπως δεν ειναι καλο να ειναι ολη μερα κλεισμενα εκει μεσα;
 
λοιπον,το μοναδικο συμπτωμα ειναι τα αρκετα μικρα αυγα απο τα οποια βεβαια δεν μπορουν να βγουν μωρακια.η θηλυκια αποτι μου ειπαν εχει κυστουλες και γι αυτο δεν μπορουν να μεγαλωσουν τα αυγα. Περα απο την αναπαραγωγη αυτο δεν δημιουργει προβληματα στο πουλακι, τουλαχιστον ετσι μου ειπαν.σαν θεραπεια μου ειπαν να της βαζω ενα φαρμακο[δεν αναφερω ονομα, μηπως θεωρηθει διαφημιση],το οποιο βεβαια δεν βρηκα πουθενα εδω στην θεσ/νικη. Αντι γι αυτο μου ειπαν να της βαζω μια κοινη αντιβιωση και οτι θα γινει καλα.. Το ελπιζω δηλαδη, γιατι δεν θελω να παθει κατι. Βασιλη εσυ που ασχολεισαι με τα ζεμπρακια, δεν εχεις ακουσει τιποτα σχετικο; Ειναι αδικο ρε παιδια, ενω εδω και πολυ καιρο ζευγαρωνω παπαγαλακια και καναρινια, τον τελευταιο χρονο που εχω ζεμπρακια ολα στραβα μου πανε. Το ενα ζευγαρι αντιμετωπιζει το παραπανω προβλημα και το αλλο μου κανει ασπορα αυγα. Τι να πω πια...

Για κύστες δεν έχω ακούσει σε πουλιά. Στους ανθρώπους έχω ακούσει αλλά εκεί αφαιρούνται και δεν γιατρεύονται με αντιβίωση. Με κάποιο αντιφλεγμονώδες ίσως 😕. Γνωρίζω πως μπορεί να προσβληθεί το αναπαραγωγικό σύστημα από ασθένειες και να υπάρχουν τα συμπτώματά σου (μικρά αυγά ή καθόλου αυγά) αλλά καμία σχέση δεν έχουν με κύστες. Εγώ στη θέση σου θα πήγαινα στην Κτηνιατρική για να βρουν εργαστηριακά πλέον αν έχει κάτι και μετά θα έδινα όποιο φάρμακο μου πρότειναν εκεί.

Το φάρμακο ανέφερε το σε παρακαλώ δεν είναι διαφήμιση αλλά αναφορά της θεραπείας.

ΥΓ. Οποιαδήποτε εποχή μπορείς να τους παρέχεις μια καλή θερμοκρασία και αρκετές ώρες φως για να ταΐζουν τα μικρά τους μπορούν να ζευγαρώσουν τα ζεμπράκια. Προσωπικά αποφεύγω μόνο τους καλοκαιρινούς μήνες λόγω υπερβολικής ζέστης. Έχω βγάλει μικρά ακόμη και Χριστούγεννα.
 
το φαρμακο λεγεται Baytril και δυστυχως δεν το βρήκα.σημερα αφαίρεσα και την φωλιά και δεν τα πειραξε ιδιαίτερα.η θεραπεία με την αντιβίωση εχει τελειωσει, ελπιζω να ειναι πια καλα. Ποτε να ξαναβαλω την φωλια; Μετα το καλοκαιρι;
 
Εγω θα ελεγα ναι...Ασε να θεραπευτει στα σιγουρα μεσα στο καλοκαιρι και βαλτην απο αρχες Σεπτεμβρη... Ετσι νομιζω πως θα ειναι καλυτερα...
 
Το Baytril είναι ισχυρή αντιβίωση και καμία σχέση δεν έχει με κύστες κλπ. Για να δώσουμε αντιβίωση καλό είναι να γνωρίζουμε τί έχει το πουλί ώστε να δώσουμε την κατάλληλη αντιβίωση. Αυτό επιτυγχάνεται μόνο με εργαστηριακές εξετάσεις. Χορήγηση αντιβίωσης στα τυφλά μπορεί να είναι από αναποτελεσματική μέχρι και επικύνδινη. Οπωσδήποτε δίνεις προβιοτικά για να επανέλθει η χλωρίδα του εντέρου στα φυσιολογικά της. Ζευγάρωμα μετά από κάνα μήνα τουλάχιστον (και από Σεπτέμβρη μια χαρά είναι) και αφού προηγηθεί κατάλληλη προετοιμασία.
 
Back
Top