Αναπαραγωγή Οι γονείς γίνονται επιθετικοί την 6-7η μέρα ζωής των νεοσσών

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης xxx
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

xxx

PB Member
Εγγραφή
10 Δεκ 2008
Μηνύματα
353
Πόλη
Λάρισα
παρατήρησα στην πρώτη γέννα του ζευγαριού ότι από την 6η-7η ημέρα ζωής των νεοσσών γίνεται επιθετική η θηλυκιά απέναντι στον αρσενικό! Τσατίζεται και αυτός και τσιτώνει αλλά αυτή του ορμάει και τον ξεπουπουλιάζει αυτός απλά αμύνεται! Τα ίδια και τώρα μου κάνανε στη δεύτερη γέννα τους! Ο πρώτος νεοσσός είναι 6 ημερών, ο 2ος 5 ημερών, ο 3ος 4 ημερών και ο 4ος 3 ημερών αντίστοιχα! Από σήμερα το πρωί άρχισαν τα καβγαδάκια! Τον πήρα και εγώ και τον έβαλα στην άλλη μεριά της ζευγαρώστρας μαζί με το καναρινάκι της πρώτης γέννας!άφησα την κανάρα μόνη της με τη φωλιά και τα 4 μωρά μέσα! Την βλέπω με μεγαλύτερη άνεση να κινείται να τα ταΐζει πιο πολύ... Θα μου πείτε μεγαλώνουν κιόλας θέλουν τα μωρά πιο πολύ φαγητό και επίσης ότι έχουμε ένα γονέα λιγότερο για τάισμα πλέον! Τι να πω είναι περίεργη η ψυχολογία τους και πρέπει να παρατηρείς πολύ το κάθε ζευγάρι σου για να ελαχιστοποιείς φαινόμενα που ''πονάνε''!
 
😀! Σαν περιγραφή αγώνα ΚΑΤΣ το ξεκίνησες.
Σωστή κίνηση. Προσοχή όμως γιατί κάποια στιγμή, όχι πολύ μακρυά, και η κανάρα
θα αλλάξει συμπεριφορά. Θα ζητάει τον αρσενικό τσιμπόντας και μαδόντας τα μικρά.
Να έχεις τον νού σου να επέμβεις.
 
το ξέρω Μάκη αργώ καμιά δεκαριά μέρες ακόμα! Στην πρώτη γέννα άρχισε στη 18η μέρα ζωής του νεοσσού! Αλλά από την 6η-7η μέρα δεν ζητάει ζευγαρωμα! Ούτε νεοσσούς μαδάει ούτε χαρτί από τον πατο του κλουβιού κόβει! Απλά μόλις τον βλέπει να πλησιάζει φωλιά να ταίσει φορτώνει! Θηλυκές ορμόνες άρχοντα! Αστα! Αψυχολόγητες!
 

Σχετικά θέματα

Back
Top