Αναπαραγωγή Οι γονεις Ζέμπρα κοιμουνται στο κλαρι και οχι μεσα στην φωλια

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Eleanna
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Eleanna

PB New Member
Εγγραφή
3 Μαϊ 2016
Μηνύματα
442
Πόλη
Πειραιάς
Παιδια καλησπερα. Να ρωτησω κατι, σημερα γυρισα αργα απο την δουλεια και ως συνηθως το πρωτο πραγμα που κανω ειναι να ριξω μια ματια στα πουλακια μαε να δω αν ειναι ολα καλα.
Παρατηρησα για πρωτη φορα πως το ζευγαρακι, οι γονεις, κοιμουνται στο κλαρι και οχι μεσα στην φωλια οπως εκαναν ως τωρα. Να σημειωθει πως τα μικρα δεν εχουν βγει απο την φωλια ακομη.
Ειναι φυσιολογικο; Μηπως τα παρατησαν ή επειδη τα μωρα μεγαλωσαν συνηθιζεται;
Σας ευχαριστω
 
Είναι μικρά. Που τα έχεις μέσα ή έξω; Έχει φως στο σημείο του κλουβιού; Μήπως βρέθηκαν στα σκοτεινά εκτός φωλιάς;
Εξω τα εχω, απο το Πασχα και μετα, στο μπαλκονι, με τεντες και προφυλαγμενα γιατι εχει εσοχη. Φως τωρα δεν εχει. Παιδια συγνωμη αργω να γραψω γιατι ειμαι απο το κινητο.
 
Είναι μικρά για να κοιμούνται οι γονείς στο κλαρί. Ας ελπίσουμε ότι ξέρουν τι κάνουν. Ρίξε μια ματιά πρωί-πρωί.
Εύχομαι να πάνε όλα καλά!
 
Είναι μικρά για να κοιμούνται οι γονείς στο κλαρί. Ας ελπίσουμε ότι ξέρουν τι κάνουν. Ρίξε μια ματιά πρωί-πρωί.
Εύχομαι να πάνε όλα καλά!
Καθε πρωι τους βαζω φρεσκο νερο και αυγοτροφη πριν παω στην δουλεια, το μεσημερι τα ελεγει η μικρη για τα δεοντα, και μετα παλι εγω οταν σχολασω. Παντα, ειναι μεσα στην φωλια, ή εναλλαξ οι γονεις την ωρα του φαγητου. Πρωτη φορα τους ειδα και τους δυο εξω. Τις τελευταιες μερες μονο ο μπαμπας κοιμοταν στην κουνια τα βραδια. Αστα, παω να σκασω... Μακαρι να μην ειναι τιποτα και να πανε ολα καλα☹
 
Μήπως έτυχε. Μπορείς να τσεκάρεις τώρα χωρίς να ενοχλήσεις;
Εύχομαι κι εγώ να μην είναι λόγος ανησυχίας!
Ναι μισο λεπτο

Μήπως έτυχε. Μπορείς να τσεκάρεις τώρα χωρίς να ενοχλήσεις;
Εύχομαι κι εγώ να μην είναι λόγος ανησυχίας!
Μαρια μου ακομη στο κλαρι ειναι
 
Δεν μπορείς να κάνεις κάτι. Δεν έχουν δείξει δείγματα περίεργα, ας ελπίσουμε ότι ξέρουν τι κάνουν.
Θα περιμένουμε το πρωί με αγωνία.
Θα σας στειλω μνμ, θα τα δω την ωρα που τους βαζω φαγητο και ελεγχω τα μωρα. Σε ευχαριστω Μαρακι μου
 
Ελεάννα, ελπιζω όλα να πάνε καλά. Παρόλα αυτά, αν ήμουν στη θέση σου κι ανησυχούσα, που μου εχει συμβεί με καναρίνια στο πρόσφατο παρελθόν, θα άνοιγα φώτα και θα ξύπναγε τους γονείς. Βασικά αν μπορεις χρησιμοποίησε χαμηλό φως, ώστε να μην θεωρήσουν οτι και καλά ξημέρωσε. Και πες μας αν έγινε κατι
 
Ελεάννα μου, να σου ζήσουν και απο μένα!
Να είναι γερά και δυνατά!
Σε ευχαριστω Ευα μου, μακαρι να πανε ολα καλα...

Ελεάννα, ελπιζω όλα να πάνε καλά. Παρόλα αυτά, αν ήμουν στη θέση σου κι ανησυχούσα, που μου εχει συμβεί με καναρίνια στο πρόσφατο παρελθόν, θα άνοιγα φώτα και θα ξύπναγε τους γονείς. Βασικά αν μπορεις χρησιμοποίησε χαμηλό φως, ώστε να μην θεωρήσουν οτι και καλά ξημέρωσε. Και πες μας αν έγινε κατι
Σε ευχαριστω πολυ. Να τα ξυπνησω γιατι; Μηπως πανε μεσα;
 
Ναι, φυσικά, ξυπνά τα μηπως και πάνε μέσα.
Οκ παω τωρα

Ναι, φυσικά, ξυπνά τα μηπως και πάνε μέσα.
Λοιπον μαλλον εχω καλα νεα. Οι γονεις δεν κουνηθηκαν απο το κλαδι αν και πλησιασα στο κλουβι. Το φως του μπαλκονιου δεν ειναι δυνατο, αλλα με τον φακο του κινητου εθδα μεσα στην φωλια και τα πουλακια ειναι ζωντανα! Εχουν ανοιχτα ματακια, εχουν βγαλει αρκετι πτερωμα και εχουν καταλαβει σχεδον ολο τον χωρο της φωλιας. Ισως γι' αυτο οι γονεις ειναι εξω. Αυριο το πρωι θα εχω καλυτερη εικονα και θα σας πω
 
Πολύ ωραία, έχει κουφόβραση σήμερα και υγρασία, ίσως γι' αυτό βγήκαν έξω οι γονείς.
Αντε να δουμε Μαρακι μου. Εκτος και αν εχω κανει λαθος στο μετρημα των ημερων, και ειναι μεγαλυτερα τι να πω... Αν και δεν νομιζω
 
Ωραία, απλως αν γίνεται, γράψε μας αύριο το πρωί οτι ξημέρωσαν καλά για να είμαστε κι εμείς ήσυχοι
Αυριο μολις σηκωθω! Σας ευχαριστω ολους, καλο ξημερωμα:)
 
Back
Top