Οι ζευγαρωστρες-κλουβες πτησης μου

astrapogiannos

PB Member
Εγγραφή
12 Νοε 2007
Μηνύματα
1.650
Πόλη
Κάτω Σούλι
ξεκινησα και εγω με την σειρα μου να φτιαξω ζευγαρωστρες που θα ειναι και κλουβες πτησης μαζι οριστε η φωτογραφιες θα υπαρξουν πολλες ακομα αφου ειμαι στην αρχη ακομα παντως τελειωσα τον πρωτο οροφο
 

Συνημμένα

  • zevgarwstres-kluves-pthshs.webp
    zevgarwstres-kluves-pthshs.webp
    32,9 KB · Προβολές: 486
  • zevgarwstres-kluves-pthshs2.webp
    zevgarwstres-kluves-pthshs2.webp
    47,2 KB · Προβολές: 336
  • zevgarwstres-kluves-pthshs3.webp
    zevgarwstres-kluves-pthshs3.webp
    36,9 KB · Προβολές: 304
  • zevgarwstres-kluves-pthshs4.webp
    zevgarwstres-kluves-pthshs4.webp
    24,6 KB · Προβολές: 301
οι διαστασεις ειναι 3.00 μηκος χ 1,80 υψος χ 0,40 βαθος
 

Συνημμένα

  • zevgarwstres-kluves-pthshs5.webp
    zevgarwstres-kluves-pthshs5.webp
    26,8 KB · Προβολές: 242
  • zevgarwstres-kluves-pthshs6.webp
    zevgarwstres-kluves-pthshs6.webp
    32,5 KB · Προβολές: 281
  • zevgarwstres-kluves-pthshs7.webp
    zevgarwstres-kluves-pthshs7.webp
    33,8 KB · Προβολές: 247
Λευτέρη μπράβο! Εύχομαι να ολοκληρώσεις σύντομα την κατασκευή σου και όταν με το καλό τελειώσεις, να μας την δείξεις να την καμαρώσουμε!
 
Καλή δύναμη Λευτέρη και με το καλό να τις απολαύσεις και γεμάτες.
 
οι γωνιες ειναι στρατζαριστες 6χ4 και το κουνελοσυρμα ειναι 1 χ 5 μεχρι στιγμης εχω χρησιμοποιησει 18 μ γωνια και 3,5 μ κουνελοσυρμα συν γυρω στις 60 βιδες με παξιμαδια και ροδελες
 
ξεχασα να σας πω οτι βαζω και σιδηροδρομο απο κουρτινοξυλο για περισσοτερη σταθεροτητα στο συρμα και απο αυτο εχω χρησιμοποιησει ηδη 3 μετρα
 
Πάντα είναι ωραίο να κάνεις μια κατασκευή στην οποία θα δεις αργότερα του κόπους σου να αποζημιώνονται όταν γεμίσουν με δικά σου "δημιουργήματα"...

ΥΓ. Εγώ ήθελα να σε ρωτήσω πως προσάρμοσες τις ταίστρες με τα ελάσματα που ανοιγοκλείνουν στο συγκεκριμένο πλέγμα;
Επειδή έχω φτιάξει και εγώ κλούβες από τέτοιο και αναγκαστικά έβαλα εσωτερικές ταίστρες ανοιχτού τύπου, δεν ήξερα πως να κάνω μια πατέντα για να μπαίνουν εξωτερικές ταίστρες. Για βόηθα. 🙂
 
εβανθε μεχρι πριν λιγο καιρο τα παλια κλουβια τα χαλαγα και επαιρνα την βαση της ταϊστρας μαζι με το ελατηριο και τα προσαρμοζα πανω στο συρμα τωρα βρηκα ενα μαγαζι και μου δινει τα ελασματα και απλως τα τοποθετω
 
ΥΓ. Εγώ ήθελα να σε ρωτήσω πως προσάρμοσες τις ταίστρες με τα ελάσματα που ανοιγοκλείνουν στο συγκεκριμένο πλέγμα;
Επειδή έχω φτιάξει και εγώ κλούβες από τέτοιο και αναγκαστικά έβαλα εσωτερικές ταΐστρες ανοιχτού τύπου, δεν ήξερα πως να κάνω μια πατέντα για να μπαίνουν εξωτερικές ταΐστρες. Για βόηθα. 🙂

Δες εδώ:
Κωδικός: 216
Επίσης μπορείς να κάνεις πατέντα με το έλασμα από μανταλάκι απλώματος.
 
Το μανταλάκι απλώματος το δοκίμασες;
Καλύτερα από το να καταστρέψεις ολόκληρο κλουβί !
 
τα κλουβια ειναι παλια γηια πεταμα χρηστο οποτε κραταω κατι και παει για πεταμα το υπολοιπο
 
ιδου η συνεχεια κοντευω να τελειωσω αλλα θελω και αλλο κουνελοσυρμα πιστευω σε 3-4 μερες να εχω τελειωσει
 

Συνημμένα

  • zevgarwstres-kluves-pthshs8.webp
    zevgarwstres-kluves-pthshs8.webp
    49,3 KB · Προβολές: 190
  • zevgarwstres-kluves-pthshs9.webp
    zevgarwstres-kluves-pthshs9.webp
    37 KB · Προβολές: 179
Back
Top