Οι καινουργιες μου κλουβες

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Green
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Green

PB Member
Εγγραφή
14 Απρ 2007
Μηνύματα
144
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Αυτά είναι μερικα από τα νεα μου κλουβια για αγριοπουλια που εχω φτιαξει μονος μου. Ολα εχουν διπλους πατους (σχαρα και λεκανη) που βγαινουν ευκολα για να καθαριστουν, χώρισμα στην μεση και πορτακια πλαινα για φωλιες εξωτερικες. Ο σκελετος είναι σιδερενιος (στρανζαριστο) και το πλεγμα απλο γαλβανιζε.
Εκανα μεχρι στιγμης τρεις κλουβες 1,5 χ 0,5 χ 0,5 που γινονται έξι κλουβια 0,75χ0,5χ0,5
τρεις κλουβες 1,0χ0,5χ0,5 και τέσσερις κλουβες 0,8χ0,5χ0,5
Η αληθεια είναι ότι εφαγα αρκετα απογευματα για την κατασκευη, αλλα αξιζε νομιζω ο κοπος.
Θα με ενδιέφερε να ακουσω σχολια και τυχον παραλειψεις γιατι εχω σκοπο να φτιαξω μερικα ακομα.

Φιλικα Γιαννης
 

Συνημμένα

  • agriopoulia a.webp
    agriopoulia a.webp
    51,8 KB · Προβολές: 698
  • floria.webp
    floria.webp
    55,2 KB · Προβολές: 654
  • karderines a.webp
    karderines a.webp
    44,3 KB · Προβολές: 1.426
  • karderines.webp
    karderines.webp
    51,5 KB · Προβολές: 1.477
Έχεις βάλει και ροδάκια βλεπω για να της βγάζεις έξω ωραίες φαίνονται
 
Μου φαίνονται και εμένα πολύ καλές οι κλούβες. Για το μόνο που αναρωτήθηκα κοιτάζοντας τες, είναι μήπως θα ήταν καλύτερα εάν είχες μια ή και περισσότερες πλευρές φτιαγμένες από συμπαγές υλικό (λαμαρίνα, λεπτή μελαμίνη κ.λπ.), μιας και προορίζονται για αγριοπούλια. 😕

Κάτι άλλο που δεν κατάφερα να διακρίνω είναι εάν τα σίδερα είναι βαμμένα καφέ ή αν απλώς δεν τα έχεις βάψει ακόμη. Δεν θα σε δυσκολέψουν στη δεύτερη περίπτωση;

Κατά τα άλλα μου φαίνονται πολύ πρακτικές, κάτι βέβαια που θα επιβεβαιώσει η ίδια η χρήση τους. Να τις χαίρεσαι, άξιζε όντως τον κόπο.
 
ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΓΙΑΝΝΗ

ΟΙ ΚΛΟΥΒΕΣ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΤΑ ΤΑΨΑΚΙΑ ΙΣΩΣ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ ΒΑΘΥΤΕΡΑ ΚΑΙ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΤΟ ΜΗΚΟΣ ΤΟΥΣ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΩ ΠΙΟ ΜΕΓΑΛΟ ΩΣΤΕ ΤΑ ΠΟΥΛΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΠΕΤΑΞΟΥΝ ΚΑΤΑ ΜΗΚΟΣ ΤΗΣ ΚΛΟΥΒΑΣ ΠΙΟ ΕΥΚΟΛΑ .

ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΒΛΕΠΩ ΜΕΣΑ ΦΛΩΡΙΑ ΚΑΙ ΑΝΗΣΥΧΩ .


ΣΤΡΑΤΗΣ
 
Σταυρο ευχαριστω για τα καλα σου λογια, εχω σκοπο να βαλω στην πισω μερια πολλα πλαστικα φυτα ωστε να ειναι σχεδον κλειστο (για τα αγριοπουλια), και τα σίδερα είναι οντως βαμμένα καφέ.
Στρατη γεια σου. Τα φλωρια ειναι στην δευτερη φωτογραφια, συνολο 6 ζευγαρια. Τα ταψακια ειναι δυο ποντους βαθια, αλλα μπορω να τα κανω και πιο βαθια. Οσο για το μηκος το εβαλα στους 80 ποντους αλλιως θα μου πιασουν πολυ μερος. Μονο τα ζευγαρια οι καρδερινες εχουν κλουβι ενα μετρο.
Τα κλουβια δεν ειναι ακομη στην οριστικη τους θεση...

Φιλικα Γιαννης
 
Μου φαίνονται και εμένα πολύ καλές οι κλούβες. Για το μόνο που αναρωτήθηκα κοιτάζοντας τες, είναι μήπως θα ήταν καλύτερα εάν είχες μια ή και περισσότερες πλευρές φτιαγμένες από συμπαγές υλικό (λαμαρίνα, λεπτή μελαμίνη κ.λπ.), μιας και προορίζονται για αγριοπούλια.
Γειά σου Σταύρο. Γιατί τα κλουβιά για τα αγριοπούλια πρέπει να έχουν μία ή περισσότερες κλειστές πλευρές;
 
Για να νιώθουν μεγαλύτερη ασφάλεια. Βεβαίως αναφέρομαι στις κλούβες αναπαραγωγής και όχι σε ένα κλουβί που έχουμε ένα πουλάκι. Σε αυτά η μια πλευρά είναι ήδη καλυμμένη (τοίχος).
 
Τερμα για την ωρα με κατασκευες, οι κλουβες μπηκαν στην θεση τους για αυτη την σαιζον.
 

Συνημμένα

  • b 291207.webp
    b 291207.webp
    50,6 KB · Προβολές: 297
  • c 291207.webp
    c 291207.webp
    56,5 KB · Προβολές: 302
  • d kanarinia 291207.webp
    d kanarinia 291207.webp
    25,2 KB · Προβολές: 406
ΜΠΡΑΒΟ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΜΕ ΜΕΡΑΚΙ. ΚΑΛΗ ΑΝΑΠΑΡΑΓΩΓΙΚΗ ΧΡΟΝΙΑ ΝΑ ΕΧΕΙΣ.
 
Back
Top