Γενικά Οι καινούριες ομορφιές μου

Το εγχειρημα της μιας γεννας;
Ναι, διότι όπως σου είπαν και παραπάνω τα καναρίνια σπάνια σταματούν στη μία γέννα. Για αυτόν τον λόγο σου είπα να ανοίξεις νέο θέμα. Και γιατί αν τα θηλυκά αρχίσουν να κάνουν αυγά χωρίς αρσενικό, έπειτα τα πράγματα μπορεί να περιπλακούν.
 
Κατερίνα να τα χαίρεσαι όλα τα πουλιά σου. Το κάθε ένα είναι ξεχωριστώ και όμορφο.
Φιλικά θα σου το ότι η αγάπη μας για αυτά πολλές φορές μας παρασύρει σε πράξεις
που κρύβουνε παγίδες στο μέλλον και για εμάς και για τα πούλια, εάν δεν υπάρχει
ξεκάθαρα μέσα μας ένα πλάνο - στόχος για την πορεία του κοπαδιού.
Ελπίζω να έχεις και να το ακολουθήσεις πιστά γιατί άλλο η διαχείριση 5-6 πουλιών και
άλλο 50 με 60 .Άλλο επίπεδο άλλες γνώσεις πολλαπλά προβλήματα και πολύς χρόνος.
Δεν θέλω να σε αποθαρρύνω από κάτι. Ο λόγος που σου γράφω είναι γιατί αισθάνομαι την αγάπη που
νιώθεις για αυτά και δεν θέλω να "πνιγείς" μέσα σε αυτήν.
 
Παναγιωτη σ ευχαριστω πολυ για το ομορφο μνμ σου. Η αληθεια ειναι πως εχω πλανο και ειναι το εξης:εδω στο νησι δεν υπαρχει καποιος που να πουλαει τιμπραντο, παρα μονο κοινα καναρινια, οποτε θελω να το κανω εγω. Εχω ζησει πολλες φορες στο ενα και μοναδικο pet shop που εχουμε να περιμενεις με λαχταρα ποτε θα φερει καναρινια και οταν οντως φερει, να μην προλαβαινεις να παρεις, γιατι εφερε μολις δεκα και τα προλαβαν αλλοι... Οποτε εχω στο μυαλο μου τι θελω να κανω, δεν θα ηθελα αλλωστε να γεμισω με καναρινια και να μην ξερω τι να τα κανω. 🙂
 
. Η αληθεια ειναι πως εχω πλανο και ειναι το εξης:εδω στο νησι δεν υπαρχει καποιος που να πουλαει τιμπραντο, παρα μονο κοινα καναρινια, οποτε θελω να το κανω εγω
Μεγάλο "ταξίδι " ετοιμάζεσαι να κάνεις Κατερίνα. Μάζεψε "εφόδια " προτού ξεκινήσεις.
Αν και με βρίσκει αντίθετο στην δεδομένη στιγμή, σου εύχομαι ολόψυχα να φτάσεις όσο πιο
μακριά μπορείς. Θα είμαι - είμαστε δίπλα σου.
 
Μεγάλο "ταξίδι " ετοιμάζεσαι να κάνεις Κατερίνα. Μάζεψε "εφόδια " προτού ξεκινήσεις.
Αν και με βρίσκει αντίθετο στην δεδομένη στιγμή, σου εύχομαι ολόψυχα να φτάσεις όσο πιο
μακριά μπορείς. Θα είμαι - είμαστε δίπλα σου.
Παναγιώτη, γιατι σε βρίσκει αντίθετο το σχέδιο της Κατερίνας τη δεδομένη στιγμή;
 
Παναγιωτη περιμενω αιτιολογηση,ισως και να ειναι κατι που δεν εχω λαβει υποψην μου. 🙂
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Παναγιώτη, γιατι σε βρίσκει αντίθετο το σχέδιο της Κατερίνας τη δεδομένη στιγμή;
Ότι γνωρίζω για την Κατερίνα είναι από αυτά που έχει γράψει.
Αυτά που μου δείχνει είναι ότι πρόκειται για ένα συμπαθητικό καλοπροαίρετο άτομο αλλά
την δεδομένη στιγμή χωρίς μεγάλη πείρα να διαχειριστεί 50 ή 60 και ίσως και παραπάνω πουλιά
στο τέλος της άνοιξης. Όχι γιατί δεν την έχω ικανή ισα -ισα κιόλας που με την αγάπη που έχει για τα καναρίνια
την θεωρώ καλύτερη από πολλούς, κλλά νομίζω ότι τα βήματα πρέπει να μην γίνονται βιαστικά αλλά σιγά σιγά.
Γιάννη η άποψη σου σε αυτό;
Παναγιωτη περιμενω αιτιολογηση,ισως και να ειναι κατι που δεν εχω λαβει υποψην μου. 🙂
Οι προθέσεις μου γράφοντας για εσένα Κατερίνα δεν είναι για να σε θίξω ή να σε μειώσω ή να σε αποτρέψω
αλλά για να σου τονίσω προειδοποιήσω ότι είναι δύσκολο για εσένα τώρα.
 
Γιάννη η άποψη σου σε αυτό;
Η άποψή μου ειναι ότι σαφέστατα έτσι όπως το θέτεις το ζήτημα, δλδ η διαχείριση 50-50 πτηνών ειναι δύσκολη, ειναι οτι συμφωνώ. Απο την άλλη πλευρά όμως, η Κατερίνα ήδη διαχειρίζεται 10+ πουλιά, οποτε εχει ήδη την εμπειρία σε πιο μικρή κλίμακα φυσικά. Έτσι λοιπόν θεωρώ οτι με την κατάλληλη οργάνωση, υποδομή και διαχείριση, μια χαρά θα τα καταφέρει, έστω κι αν για μια συγκεκριμένη περίοδο κουραστεί λίγο παραπάνω. Στη θέση της θα προχωρούσα, αρκεί να είχα ενδείξεις οτι δεν θα μου μείνουν αμανάτι οι 60 απόγονοι, αρκεί δλδ κάπως να είχα στο νου μου μερικούς πιθανούς αγοραστές, κι αν δεν είχα θα έβαζα κάποιο δημοσίευμα τύπου συνέντευξης στον τοπικό τύπο, ώστε να αυξήσω την αναγνωρισιμότητα της ράτσας.
Επισης θα ζητούσα πληροφορίες απο εκτροφείς σχετικά κυρίως με τις κατασκευές που έχουν κάνει ώστε να υπάρχουν οι κατάλληλοι χώροι διαμονής των πουλιων, και θα αγόραζα - σιγά σιγά τα σχετικά σκεύη.
 
Διαχειριζομαι με απολυτη αγαπη και απολυτο σεβασμο 21 πουλακια!Γιαννη εχεις μπει πολυ μεσα στη σκεψη μου:). Παντως και τον Παναγιωτη ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες του, γιατι ξερω πως ειναι καλοπροαιρετες. 🙂Συν οτι εχει δικιο,το εχω πει αλλωστε απο την πρωτη στιγμη πως ακομη δεν εχω εμπειρια. Μαθαινω σιγα σιγα.
 
Πολύ όμορφα να τα χαίρεσαι και καλή αναπαραγωγική Χρόνια να έχεις... Πράγματι ο lefteris13 έχει πολύ καλά πουλιά... Τα πιο πολλά δικά μου είναι από αυτόν...
 
Back
Top