Γενικά Οι καρδερίνες από αιχμαλωτισμένους προγόνους θεωρούνται εκτροφής ή όχι;

jilgueros

PB New Member
Εγγραφή
15 Νοε 2014
Μηνύματα
30
Πόλη
Ιτέα
καλησπερα καλες γιορτες κ καλη χρονια να εχουμε με υγεια αγαπη κ τα ιδια για τα πουλακια μας...
λοιπον προσφατα βρεθηκα σε μια μαντρα με σιδερα κτλ μαζι με τον πατερα μου για καποιες αγορες κτλ... Το πρωτο πραγμα που παρατηρησα ηταν γυρω στα 10-12 κλουβια με καναρινια κ μουλους.. Οταν λοιπον μετα τις αγορες επιασα την κουβεντα με τον κυριο που ειχε την μαντρα για τα πουλια μου ειπε οτι ασχολειται πανω απο 25 χρονια με τα πουλιακ με πηγε πισω απο ενα κτιριο που ειχε το γραφειο του κ εκει ειχε μια τεραστια κλουβα κ αλλα 5-6 κλουβια κρεμασμενα με καρδερινες.. Εκει παρατηρησα δαχτυλιδια ανοιχτου τυπου σε ολα τα πουλια, οταν τον ρςτησα με σοβαρο υφος αν τα πουλια ειναι πιασμενα τοτε κ αυτος με σοβαρο υφος μου απαντησε οτι τα πρωτα πουλια πριν 25 χρονια ηταν πιασμενα κ οτι αυτα τα πουλια εναι οπως κ οι γονεις παππουδες προπαππουδες κ παει λεγοντας ειναι αποτελεσμα εκτροφεις του, επισης για να μου αποδειξη οτι τα πουλια του δεν ειναι αγρια μπηκε στην κλουβα επιασε ενα πουλι το εβαλε σε ενα κλουβι κ μου το εδωσε να το κρατησω... μετα απο 5 λεπτα το πουλι το ελεγε... Επειδη ο κυριος μου ειπε οτι αν ποτε θελω να παω να παρω το ερωτημα για μενα ειναι ηθικο ΘΕΩΡΟΥΝΤΑΙ ΕΚΤΡΟΦΗΣ Η ΟΧΙ;
 
Βρε μπορεί να είναι δεν αντιλέγω και αφού ξηγηθηκε είπε οτι πριν 25 χρόνια δεν ήταν νομίζω ότι είναι..
 
συγνωμη ξεχασα να αναφερω οτι μου εδειξε κ ενα βιβλιο που ειχε γραμμενες τισ αναπαραγωγες κ τα χρωματα τον δαχτυλιδιων που χρησιμοποιουσε καθε χρονια..
 
Για ν κρατάει και αρχείο... φενεται ν ξέρει τι κάνει..

Aυτό το ξέρει... ΜΟΝΟ αυτός που τα έχει.
δηλαδή όλοι οι εκτροφης ιθαγενών ξέρουν μόνο αυτοί άρα εμείς η απέξω τι ν πιστεύουμε; Φιλικά μιλάω απλά δεν ξέρω πως θ θεωρήστε κάποιον ότι έχει εκτροφης ιθαγενοι αφού υπάρχουν τόσες παράπλευρες απόψεις και διχασμοι..
 
δηλαδή όλοι οι εκτροφης ιθαγενών ξέρουν μόνο αυτοί άρα εμείς η απέξω τι ν πιστεύουμε; Φιλικά μιλάω απλά δεν ξέρω πως θ θεωρήστε κάποιον ότι έχει εκτροφης ιθαγενοι αφού υπάρχουν τόσες παράπλευρες απόψεις και διχασμοι..

Να πας στο εκτροφείο του την περίοδο αναπαραγωγής να δεις.

Και μην ακούσω ότι, δεν πατάει κανείς στο εκτροφείο μου την συγκεκριμένη περίοδο γιατί φοβάμαι "το μάτι"... Και άλλα τέτοια. Γιατί θα πηδηχτώ απ το παράθυρο.
 
Αχα... Οπότε οι μόνοι αποδείξει είναι η θυληκες σε φωλια... Ευχαριστώ για την διαφωτίσει. Αυτό μ το μάτι το φοβάμαι κ εγώ στα καναρίνια μου ποτέ δεν λέω πόσα αυγά έχουν οι φωλιές..
 
Να πας στο εκτροφείο του την περίοδο αναπαραγωγής να δεις.

Και μην ακούσω ότι, δεν πατάει κανείς στο εκτροφείο μου την συγκεκριμένη περίοδο γιατί φοβάμαι "το μάτι"... Και άλλα τέτοια. Γιατί θα πηδηχτώ απ το παράθυρο.
ωραια πες οτι παω κ βλεπω φωλιες αυγα νεοσους κτλ θα με συμβουλευες να παρω η οχι;
 
Αυτό είναι καθαρά δικό σου θέμα.

Τι χρήματα σου ζήτάει για ένα πουλάκι αν επιτρέπεται;
Δηλαδή αν τα χρήματα είναι πολλά είναι εκτροφής και αν είναι λίγα όχι; Αν την κάνει δώρο;
 
δεν ρωτησα παραπανω πραγματα γιατι ηθελα να ακουσω τις αποψεις σας επι του θεματος πρωτα κ μεχρι την περιοδο αναπαραγωγεις εχουμε ακομα..
 
Δηλαδή αν τα χρήματα είναι πολλά είναι εκτροφής και αν είναι λίγα όχι; Αν την κάνει δώρο;

Ολα σχετικά είναι.

Πρέπει να έχεις και μάτι.

Κάποιους δεν μπορεί να τους ξεγελάσει εύκολα.
 
δεν ρωτησα παραπανω πραγματα γιατι ηθελα να ακουσω τις αποψεις σας επι του θεματος πρωτα κ μεχρι την περιοδο αναπαραγωγεις εχουμε ακομα..

Εγώ εκφέρω καθαρά την δική μου άποψη που δεν σημαίνει βέβαια είναι και η σωστή.
 
γιαυτο υπαρχει το φορουμ για να ανταλαζουμε αποψεις γνωσεις κ ιδεες για το καλο το δικο μας κ των πουλιων μας
 
Το καλυτερο ειναι οπως λεει ο abaton να πας τον καιρο της αναπαραγωγης και να ριξεις μια ματια! Απο εκει και περα να δεις σε τι ζευγαρωστρες αναπαραγει τα πουλια! Αν το κανει π.χ στην τεραστια κλουβα που ειναι τωρα τα πουλια, θα ειναι πολυ πιο δυσκολο να τα ζευγαρωσεις σε πολυ μικροτερο χωρο, ασε και τις αιμομιξιες! Ολα αυτα βεβαια ειναι θεωρητικα και μονο αν δεις εσυ τις αναπαραγωγες του θα μπορεις να κρινεις!
 
Δηλαδή για να καταλάβω και εγώ που είμαι άσχετος...
πριν απο 25 χρόνια ξεκίνησε με άγρια!
τόσα χρόνια τι ζευγαρώνει. Αδέρφια; ξαδέρφια; Μάνες, κόρες γιούς κτλ...
Θέλει να μας πεί ότι τόσα χρόνια δεν έχει εμπλουτίσει τη εκτροφή του με νέο αίμα;
Νέο αίμα; Μμμμμμ Μάλλον θα αγόρασε κάποιο πουλάκι εκτροφής ( με κόστος απο 80 εως 150 ευρώ, οτι θέλει ζητάει ο καθένας )
και όχι να σκεφτεί να πιάσει ενα νέο πουλάκι.
Και εντάξει παλιά δεν υπήρχαν αρκετοί εκτροφείς οπότε ψιλοαναγκαστικά απευθυνόσουνα στη φύση για γεννήτορες
αλλά το 2014 βρίσκεις ότι θές.

Προσωπικά δεν θα αγόραζα τα συγκεκριμένα πουλιά για εκτροφής...
Εκτροφής είναι τα πουλιά που έχουν ΚΛΕΙΣΤΟΥ τύπου δαχτυλίδι.

Τώρα εαν εσύ θέλεις να αγοράσεις ενα ζευγάρι/πουλάκι απο τον συγκεκριμένο κύριο κάντο. (εαν σε συμφέρει η τιμή)
Κανείς δεν θα σε κατηγορήσει... Ολοι λίγο πολύ κατα περιόδους είχαμε ή έχουμε τέτοια πουλάκια.
Τουλάχιστον δεν είναι απο ξόβεργα.

Καλά Χρηστούγεννα σε όλους.

ΥΓ και για να προλάβω του κακοπροαίρετους Επιστροφή στη φύση! | PetBirds
Η δικιά μου παρανομία.
 
Το δαχτυλίδι δεν λέει απολύτως τίποτα.. Κλειστού ανοιχτού και ότιδηποτε
 
Αν όσα σου έχει πει είναι σωστά, τα πουλιά του θεωρούνται εκτροφής.
Σου παρουσίασε και κάποια στοιχεία σοβαρότητας και επιμέλειας.
Ό,τι άλλο πούμε, θα είναι εικασίες, "μαντεψιές" και ντετεκτιβισμοί.
 
το πρωτο πραγμα που παρατηρησα ηταν γυρω στα 10-12 κλουβια με καναρινια κ μουλους.. 5-6 κλουβια κρεμασμενα με καρδερινες..
κ αυτος με σοβαρο υφος μου απαντησε οτι τα πρωτα πουλια πριν 25 χρονια ηταν πιασμενα κ οτι αυτα τα πουλια εναι οπως κ οι γονεις παππουδες προπαππουδες κ παει λεγοντας

Πάντως αυτά δεν είναι δείγματα σωστής εκτροφής καρδερίνας.

Οσο για τα 25 χρόνια, αφήστε με να έχω επιφυλάξεις.

Με κάνετε και γίνομαι κακός...Χριστουγεννιάτικα.
 
  • Like
Αντιδράσεις: adreas
Back
Top