Γενικά Οι καρδερίνες από αιχμαλωτισμένους προγόνους θεωρούνται εκτροφής ή όχι;

Το δαχτυλίδι δεν λέει απολύτως τίποτα.. Κλειστού ανοιχτού και ότιδηποτε

Φίλε patila διαφωνώ.
και θα σου εξηγήσω οχι για να σε πείσω αλλα για να μπορούν
οι αναγνώστες του θέματος να σχηματίσουν γνώμη.
( Πλέων είμαστε εκτος θέματος )
Το δαχτυλίδωμα ειναι μια ανώδυνη διαδικασία για το πουλί και
είναι η απόδειξη οτι πρόκειται για ΟΡΓΑΝΩΜΕΝΗ εκτροφή οπως
και για να λάβει μέρος σε κάπιο διαγωνισμό θα πρέπει ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ να φέρει
δαχτυλίδι κλειστού τύπου.
Δε μιλάω για κάποιον που έχει ενα ζευγάρι και κάνει την πλάκα του αλλα μιλάω για
κάποιον που κάνει συστηματική εκτροφή.

Και για να μην αρχίσουμε οτι κάποιος πάει παίρνει μια φωλιά και δαχτυλιδώνει
θα σε παραπέμψω σε ένα παλιό post του mgerom | PetBirds που απαντάει
και στο αν πρέπει να δαχτυλιδώνουμε ή οχι

Τα παρακάτω λόγια ειναι του κ ΜΑΚΗ Αγορα αιχμαλωτισμενων καρδερινων η εκτροφης; | PetBirds
Οχι γιατί θέλουμε να το "παίξουμε" νομοταγείς πολίτες, σ' ένα κράτος μπάχαλο,
αλλά γιατί θα προσπαθούμε συνεχώς να πείσουμε τα παιδιά μας και τα εγγόνια μας
οτι ο σεβασμός στο περιβάλλον επιβάλει την αυστηρή τήρηση κάποιων
κανόνων. Και ο σεβασμός στο περιβάλλον(εκεί που το φτάσαμε)
είναι η πρώτη σκέψη όλων όσων θέλουν να λέγονται ΑΝΘΡΩΠΟΙ.
 
Σίγουρα αυτά που γράφεις για το δαχτυλίδωμα είναι απόλυτα σωστά φίλε @BISBA και είναι λάθος κάποιος να μην βάζει δαχτυλίδια στα πουλιά του αλλά να διευκρινίσουμε ότι αυτό δεν σημαίνει πως τα πουλάκια δεν είναι εκτροφής.
 
Μην το ψειρίζεται πολύ το θέμα... Αν αυτό που είδες και σου είπε σε καλύπτει και θέλεις να το πάρεις πάρτω.
 
Στην προσπάθειά μας να είμαστε ''σωστοί'' ηθικά και προσωπικά, πιστεύω ότι έχουμε φθάσει στο άλλο άκρο...
Αν τα πουλιά είναι ήμερα και βλέπεις ότι αποδέχονται σχετικά εύκολα την ανθρώπινη παρουσία, αν η τιμή που στα δίνει είναι λογική... Να τα πάρεις.
 
Ε μα ξέρω γω ρε συ Νίκο απ το ένα άκρο στο άλλο έχουμε πάει... και αποθαρίνουμε και κόσμο που θέλει να ασχοληθεί με αυτό τον τρόπο...
 
και αποθαρίνουμε και κόσμο που θέλει να ασχοληθεί με αυτό τον τρόπο...
Αν πρόκειται να ασχοληθεί με πιασμένα, ας αποθαρρύνει. Είναι από τις περιπτώσεις που είναι προτιμότερο να αποτρέπεις παρά να ενθαρρύνεις, όταν υπάρχουν αμφιβολίες.

Θεόδωρε, αυτό που θα πρέπει να σε απασχολεί περισσότερο, πριν ξεκινήσεις ακόμη, είναι να έχεις απόκτησει μια στοιχειώδη εκτροφικη συνείδηση και κουλτούρα γιατί είναι ο μόνος τρόπος να καταφέρεις τη συστηματική εκτροφή αυτών των πουλιών, όταν υπάρχει ακόμη αρκετά μεγάλο στοκ διαθέσιμων πουλιών έξω από το παράθυρο του σπιτιού σου. Οι δυσκολίες που πρόκειται να αντιμετωπίσεις σε αυτήν την εκτροφή, είναι περισσότερες από τις χαρές και η αποφασιστικότητα είναι ο πιο βασικός παράγοντας για να τα καταφέρεις.

Το γεγονός ότι έχεις τις αμφιβολίες που μας ανέλυσες σε αυτό το θέμα σημαίνει ότι βρίσκεσαι σε καλό δρόμο. Επίσης, αυτό σημαίνει ότι το γεγονός που περιγράφεις σου έχει δημιουργήσει περισσότερες αμφιβολίες από ότι βεβαιότητες. Κάποιες από τις απόψεις που θα ακούσεις, θα επιβεβαιώσουν τις αμφιβολίες σου και κάποιες άλλες θα τις απαλύνουν ή θα τους δώσουν και άλλοθι. Το θέμα δεν είναι τι πιστεύουμε εμείς, το θέμα είναι εάν το έχεις πιστέψει ο ίδιος ή απλά αν θέλεις πάρα πολύ να ασχοληθείς με αυτά τα πουλιά και θεωρεις ότι το συγκεκριμένο περιστατικό μπορεί να σου δώσει την ευκαιρία.

Αν θέλεις την άποψή μου, είναι πως όχι, τα πουλιά αυτά δεν είναι εκτροφής. Εκτροφή δεν είναι να βρεθούν σε μια υπαίθρια μεγάλη κλουβα ένα μικρό κοπάδι πουλιών, από όπου και αν προέρχονται. Τι σημαίνει αυτό; Κάποια από αυτά θα αναπαραχθούν. Ε και; Εσύ το λες εκτροφή αυτό το πράγμα; Εκτροφή είναι η διαχείριση των πουλιών σε ελεγχόμενο περιβάλλον και χώρο κάτι τέτοιο προϋποθέτει γνώση και υπομονή. Το τι είδους εκτροφέας θέλεις να γίνεις, το ξέρεις εσύ καλύτερα απ' όλους μας. Το ίδιο και την απάντηση σε αυτό που ρωτάς
 
Μην το ψειρίζεται πολύ το θέμα... Αν αυτό που είδες και σου είπε σε καλύπτει και θέλεις να το πάρεις πάρτω.


Τετοιου ειδους συμβουλες ειναι καλυτερο να τις κραταμε για τον εαυτο μας Ανδρεα. Αμα ηταν να κανει οτι του κατεβαινει στο κεφαλι θα το εκανε και δεν θα χρειαζοταν την παροτρυνση κανενος, ο ανθρωπος ρωτησε για να κανει οτι μπορει σωστοτερο διοτι προφανως κι εχει διλημμα ηθικης οπως θα οφειλε να εχει ο καθενας μας. Ή μαλλον για να λεμε τα πραγματα με το ονομα τους, οπως θα οφειλε να εχει ο καθενας ΣΑΣ που ασχολειται με ιθαγενη.
 
Αν πρόκειται να ασχοληθεί με πιασμένα, ας αποθαρρύνει. Είναι από τις περιπτώσεις που είναι προτιμότερο να αποτρέπεις παρά να ενθαρρύνεις, όταν υπάρχουν αμφιβολίες.

Θεόδωρε, αυτό που θα πρέπει να σε απασχολεί περισσότερο, πριν ξεκινήσεις ακόμη, είναι να έχεις απόκτησει μια στοιχειώδη εκτροφικη συνείδηση και κουλτούρα γιατί είναι ο μόνος τρόπος να καταφέρεις τη συστηματική εκτροφή αυτών των πουλιών, όταν υπάρχει ακόμη αρκετά μεγάλο στοκ διαθέσιμων πουλιών έξω από το παράθυρο του σπιτιού σου. Οι δυσκολίες που πρόκειται να αντιμετωπίσεις σε αυτήν την εκτροφή, είναι περισσότερες από τις χαρές και η αποφασιστικότητα είναι ο πιο βασικός παράγοντας για να τα καταφέρεις.

Το γεγονός ότι έχεις τις αμφιβολίες που μας ανέλυσες σε αυτό το θέμα σημαίνει ότι βρίσκεσαι σε καλό δρόμο. Επίσης, αυτό σημαίνει ότι το γεγονός που περιγράφεις σου έχει δημιουργήσει περισσότερες αμφιβολίες από ότι βεβαιότητες. Κάποιες από τις απόψεις που θα ακούσεις, θα επιβεβαιώσουν τις αμφιβολίες σου και κάποιες άλλες θα τις απαλύνουν ή θα τους δώσουν και άλλοθι. Το θέμα δεν είναι τι πιστεύουμε εμείς, το θέμα είναι εάν το έχεις πιστέψει ο ίδιος ή απλά αν θέλεις πάρα πολύ να ασχοληθείς με αυτά τα πουλιά και θεωρεις ότι το συγκεκριμένο περιστατικό μπορεί να σου δώσει την ευκαιρία.

Αν θέλεις την άποψή μου, είναι πως όχι, τα πουλιά αυτά δεν είναι εκτροφής. Εκτροφή δεν είναι να βρεθούν σε μια υπαίθρια μεγάλη κλουβα ένα μικρό κοπάδι πουλιών, από όπου και αν προέρχονται. Τι σημαίνει αυτό; Κάποια από αυτά θα αναπαραχθούν. Ε και; Εσύ το λες εκτροφή αυτό το πράγμα; Εκτροφή είναι η διαχείριση των πουλιών σε ελεγχόμενο περιβάλλον και χώρο κάτι τέτοιο προϋποθέτει γνώση και υπομονή. Το τι είδους εκτροφέας θέλεις να γίνεις, το ξέρεις εσύ καλύτερα απ' όλους μας. Το ίδιο και την απάντηση σε αυτό που ρωτάς
Σταυρο με το μονο που δεν θελω να ασχοληθω αυτη τη στιγμη ειναι η εκτροφη καρδερινας για 2 λογους ο ενας ειναι γιατι δεν εχψ ιδεα απο την εκτροφη καρδερινας κ ο ο αλλος ειναι οτι δεν εχω τον καταλληλο χωρο για να στεγασω κατι τετοιο. Η ερωτηση ειχε να κανει με τον αν μια τετοια ενεργεια οπως του Κυριου θεωρειται εκτροφη η οχι..Απαντησεις πηρα πολλες αλλεσ με βοηθησαν αλλες με μπερδεψαν,το μονο σιγουρο ειναι οτι δεν ειμαι ετοιμος για ενα τετοιο βημα ακομα, οταν ειμαι νομιζω οτι ολοι σαςθα με βοηθησετε να βρω πουλακια.. Ε ΑΒΑΤΟΝ;😀χα
 
Θοδωρή στο πρώτο ποστ δεν αναφέρεις ότι σου έδωσε ένα πουλάκι; Ή δεν κατάλαβα καλά;
Εννοείς ότι απλά θέλεις να κρατήσεις αυτό αλλά δεν επιθυμείς αναπαραγωγή;
 
Τετοιου ειδους συμβουλες ειναι καλυτερο να τις κραταμε για τον εαυτο μας Ανδρεα. Αμα ηταν να κανει οτι του κατεβαινει στο κεφαλι θα το εκανε και δεν θα χρειαζοταν την παροτρυνση κανενος, ο ανθρωπος ρωτησε για να κανει οτι μπορει σωστοτερο διοτι προφανως κι εχει διλημμα ηθικης οπως θα οφειλε να εχει ο καθενας μας. Ή μαλλον για να λεμε τα πραγματα με το ονομα τους, οπως θα οφειλε να εχει ο καθενας ΣΑΣ που ασχολειται με ιθαγενη.

Ανέστη μάλλον δεν κατάλαβες καλά το νόημα αυτόν που έγραψα, ίσως τα έγραψα κι εγώ βιαστικά... Εγώ κι εσύ που δεν μπορούμε να είμαστε παρόν να τα δούμε ή να ακούσουμε αυτά που είπε ο άνθρωπος δεν μπορούμε να εκφέρουμε άποψη.. Πώς μπορείς να του πεις αν είναι ή όχι τα πουλιά εκτροφής; Γι αυτό του είπα αν τον καλύπτει να τα πάρει..
 
Θοδωρή στο πρώτο ποστ δεν αναφέρεις ότι σου έδωσε ένα πουλάκι; Ή δεν κατάλαβα καλά;
Εννοείς ότι απλά θέλεις να κρατήσεις αυτό αλλά δεν επιθυμείς αναπαραγωγή;
οχι δεν μου εδωσε να το παρω να το κρατησω για να δω οτι ειναι ηρεμο μου το εδωσε κ μετα απο 10 λεπτα το εβαλε παλι στην θεση του
 
οχι δεν μου εδωσε να το παρω να το κρατησω για να δω οτι ειναι ηρεμο μου το εδωσε κ μετα απο 10 λεπτα το εβαλε παλι στην θεση του
Και μόνο που έπιασε το πουλί και σου το έδωσε, μεγάλο κακό του έκανε.
 
Back
Top