Διατροφή Οι καρδερίνες μου δεν τρώνε αυγοτροφή. Τι να κάνω;

ΑΒΑΤΟΝ

PB Member
Εγγραφή
16 Ιουν 2012
Μηνύματα
1.549
Πόλη
Αθήνα
Συχνό φαινόμενο είναι κάποιες καρδερίνες να μην τρώνε αυγοτροφή με αποτέλεσμα να έχουμε ίσως πρόβλημα στην αναπαραγωγή.

Τι να κάνω ;
 
Όταν λες αυγοτροφή εννοείς του εμπορίου ή δικιά σου;

Σε αυτές τις περιπτώσεις η χρήση του μισού αυγού με το τσόφλι μπορεί να βοηθήσει.
 
  • Like
Αντιδράσεις: maiko
ελα μου ντε τι κάνω; ψάχνομαι από τώρα να δω πια αυγοτροφη τρώνε με (λαιμαργία) και εάν δεν την τρώνε αρχίζω να ψάχνομαι για παραμάνα.
 
Ξεκίνα βάζε τους μερικά μεμονωμένα σπόρια στην αυγοτροφή Μπίλυ, από αυτά που τσακίζουν οι καρδερίνες.
Και δες αντιδράσεις.
 
Αυγοτροφή σημαίνει βασικά, πρωτεΐνες. Δοκίμασε αυτή την έλλειψη να την αντικαταστήσεις με σκουλίκι. Ισως χρειαστεί να δοκιμάσεις διάφορα είδη και με διαφορετικούς τρόπους παροχής. Αλλά στο τέλος κάπου θα βρείς αυτό που θα την, συγκινήσει. Μέχρις ότου βρείς τον τρόπο, καλόν είναι στο νερό της να υπάρχει μια υποστήριξη με ενα πολυβιταμινούχο.
 
Θέλει επιμονή και παρατήρηση.
Την περίοδο αναπαραγωγής θα φάνε. Αν δεν φάνε αρχίζουμε και πειραματιζόμαστε.. Όπως είπε ο Μάκης, σκουλήκια (καλύτερα βρασμένα η κατεψυγμένα), αυγά μυρμηγκιών, αλλαγή αυγοτροφής, κυγό βραστό (πολύ δύσκολο να μην το φάνε), διάφορες μικρές αυγοθήκες με εξτρά σπόρους (μικρό ηλιόσπορο όχι αποφλοιωμένο, chia, περίλα).
 
Ενα καλο κολπο για να μαθει να τρωει την αυγοτροφη ειναι να μπερδεψεις την βασικη τροφη με την αυγοτροφη
 
Τι αυγοτροφη δίνεις βασιλη, ξηρου τύπου ή πάτε;έτοιμη να φανταστώ;
Τι μάρκα;
Εγώ δίνω ξηρου τύπου αφρατεμενη με αυγό βραστό και την τσακίζουν.
Δεν θεωρώ σωστό να έχουμε φτάσει αναπαραγωγή για να δούμε αν τρώνε αυγοτροφη τα πουλιά αρκετά ριψοκίνδυνο...
 
  • Like
Αντιδράσεις: mgerom
Όταν λες αυγοτροφή εννοείς του εμπορίου ή δικιά σου;

Σε αυτές τις περιπτώσεις η χρήση του μισού αυγού με το τσόφλι μπορεί να βοηθήσει.

Nομίζω δεν υπάρχει και μεγάλη διαφορά όσο αναφορά την έτοιμη από την χειροποίητη αυγοτροφή (μη με κράξετε, δεν αλλάζω γνώμη)

Οσο αναφορά το μισό αυγό... Το δοκίμασα αλλά πάλι... Τσού.

ελα μου ντε τι κάνω; ψάχνομαι από τώρα να δω πια αυγοτροφη τρώνε με (λαιμαργία) και εάν δεν την τρώνε αρχίζω να ψάχνομαι για παραμάνα.

Και βέβαια υπάρχει τρόπος ρε Γιάννο.

Οσο αναφορά αυτό που λες για την λαιμαργία... Νομίζω είναι ένα θέμα που μπορεί να είναι και επικίνδυνο. (μην το περάσεις "ντούκου" αυτό)

Ξεκίνα βάζε τους μερικά μεμονωμένα σπόρια στην αυγοτροφή Μπίλυ, από αυτά που τσακίζουν οι καρδερίνες.
Και δες αντιδράσεις.

Κι αν σου πω ρε Γιώργη ότι πάλι δεν το ακούμπησαν;

Αυγοτροφή σημαίνει βασικά, πρωτεΐνες. Δοκίμασε αυτή την έλλειψη να την αντικαταστήσεις με σκουλίκι. Ισως χρειαστεί να δοκιμάσεις διάφορα είδη και με διαφορετικούς τρόπους παροχής. Αλλά στο τέλος κάπου θα βρείς αυτό που θα την, συγκινήσει. Μέχρις ότου βρείς τον τρόπο, καλόν είναι στο νερό της να υπάρχει μια υποστήριξη με ενα πολυβιταμινούχο.

Βρε... Να μην μπορώ να σε πιάσω πουθενά εσένα κ. Μάκη;

Η πιο σωστή τοποθέτηση όπως πάντα.

Αλλά... Αν σώνει και καλά θέλω να φάνε αυγοτροφή;

Με τα σκουλήκια δεν τα πήγαινα ποτέ καλά;

ΥΓ.
Ακούς Γιώργο; (Lovecarduelis)

Θέλει επιμονή και παρατήρηση.
Την περίοδο αναπαραγωγής θα φάνε. Αν δεν φάνε αρχίζουμε και πειραματιζόμαστε.. Όπως είπε ο Μάκης, σκουλήκια (καλύτερα βρασμένα η κατεψυγμένα), αυγά μυρμηγκιών, αλλαγή αυγοτροφής, κυγό βραστό (πολύ δύσκολο να μην το φάνε), διάφορες μικρές αυγοθήκες με εξτρά σπόρους (μικρό ηλιόσπορο όχι αποφλοιωμένο, chia, περίλα).

Eλα όμως ρε Νικόλα που δεν φάγανε ούτε στην περίοδο αναπαραγωγής. Ουτε το βραστό αυγό ακουμπήσανε ποτέ.

Ενα καλο κολπο για να μαθει να τρωει την αυγοτροφη ειναι να μπερδεψεις την βασικη τροφη με την αυγοτροφη

Αυτό το ανέφερε και ο Γιώργης πιο πάνω, αλλά πάλι δεν είδα αποτέλεσμα.

-

Εγώ τελικά τα πουλιά τα έκανα και φάγανε αυγοτροφή μετά από πολύ πολύ καιρό.

Μέχρι τότε βέβαια πέρασε μία ολόκληρη αναπαραγωγική περίοδος που ήταν πολύ καλή... Και για μένα και για τα πουλιά.

Χωρίς αυγοτροφές...χωρίς σκουλήκια.
 
Εγώ τελικά τα πουλιά τα έκανα και φάγανε αυγοτροφή μετά από πολύ πολύ καιρό.

Μέχρι τότε βέβαια πέρασε μία ολόκληρη αναπαραγωγική περίοδος που ήταν πολύ καλή... Και για μένα και για τα πουλιά.

Χωρίς αυγοτροφές...χωρίς σκουλήκια.

Τι τάιζαν οι γονείς την περίοδο αυτή Βασίλη;
Μόνο σπόρους;
 
Τι αυγοτροφη δίνεις βασιλη, ξηρου τύπου ή πάτε;έτοιμη να φανταστώ;
Τι μάρκα;
Εγώ δίνω ξηρου τύπου αφρατεμενη με αυγό βραστό και την τσακίζουν.
Δεν θεωρώ σωστό να έχουμε φτάσει αναπαραγωγή για να δούμε αν τρώνε αυγοτροφη τα πουλιά αρκετά ριψοκίνδυνο...
Όχι, εγώ τουλάχιστον δεν έγραψα αυτό...Απλά έχω παρατηρήσει ότι π.χ. ενώ αυτή την εποχή δεν την πλησιάζουν, όταν πλησιάζει η περίοδος αναπαραγωγής την τσακίζουν.. Και την αυγοτροφή και ότι άλλο τους βάλω .

Βασίλη, ποιές μάρκες δοκίμασες;... Νιζεράκι έβαλες μέσα;
Αν συνεχιστεί και του χρόνου... Πάρε ένα μπρόκολο, πλύνε το, σκούπισέ το καλά και βάλτο στο multi με ικανή ποσότητα αυγοτροφής ώστε ούτε να λασπιάσει, ούτε να είναι ξερό..

Σκουλήκια γιατί δεν χρησιμοποιείς;... Κατεψυγμένα pinkies η γρύλλους;
 
  • Like
Αντιδράσεις: maiko
Τι τάιζαν οι γονείς την περίοδο αυτή Βασίλη;
Μόνο σπόρους;

Και βέβαια.

Απλά είχα ξεχωριστά μία ταίστρα μεγάλη μόνο με λευκή περίλα... Την οποία τσάκιζαν.

Και έτσι λοιπόν τα μικρά επέζησαν όσο αναφορά την πρωτείνη.

Βέβαια μετά τον απογαλακτισμό των νεοσσών δεν ξέρουν τι είναι η λευκή περίλα την οποία εξαφάνισα από την διατροφή τους.
 
  • Like
Αντιδράσεις: maiko
Σκουλήκια γιατί δεν χρησιμοποιείς;... Κατεψυγμένα pinkies η γρύλλους;
Νίκο έχεις κάποιο sait γι΄αυτά;

Βέβαια μετά τον απογαλακτισμό των νεοσσών δεν ξέρουν τι είναι η λευκή περίλα την οποία εξαφάνισα από την διατροφή τους.
Βασίλη για ποιο λόγο δεν την έχεις στη διατροφή τους;
 
REPTILIA NOSTRA (Πρωτοπαππάς Μαρίνος )
Pet Shop
Λεωφόρος Μεσογείων 38-40, Αθήνα, 11527, ΑΤΤΙΚΗΣ
2107779636
Πήγα μια μέρα να πάρω σκουλήκια... Και έκανε εγχείρηση σε ένα πορτοκαλί φίδι που είχε δυστοκία...
Μέχρι εν τω μεταξύ να εξυπηρετηθώ, ένας υπάλληλός του άνοιγε καταψύκτες που είχαν μέσα ότι είδους αρουραίους θέλεις... Μπλιάχχχ

''Τρελλάρας'' ο Κύπριος, αλλά από τρωκτικά - σκουλήκια - ερπετά, έχει μεγάλη ποικιλία..
 
Τι αυγοτροφη δίνεις βασιλη, ξηρου τύπου ή πάτε;έτοιμη να φανταστώ;
Τι μάρκα;
Εγώ δίνω ξηρου τύπου αφρατεμενη με αυγό βραστό και την τσακίζουν.
Δεν θεωρώ σωστό να έχουμε φτάσει αναπαραγωγή για να δούμε αν τρώνε αυγοτροφη τα πουλιά αρκετά ριψοκίνδυνο...
Αν δεν εχω ετοιμη φτιαχνω εγω δικη μου αυγοτροφη.
Αλλα συνηθως εχω την αγορασμενη αυγοτροφη της VERSELE-LAGA και βαζω και αυγο ξεχωριστα 2 φορες την εβδομαδα
Και δινω και πατε φρουτων ανα διαστηματα και παλι τα τρωνε
αλλα πρεπει να τα μαθεις
συνεχεια, συνεχεια, συνεχεια... Και παει λεγοντας.
Η μεγαλη καρδερινα που εχω οτιδηποτε και να της βαλω θα το δοκιμασει! Οτιδηποτε!
 
Βασίλη για ποιο λόγο δεν την έχεις στη διατροφή τους;

Λάθος διατύπωση από μένα.

Την εξαφανίζω για 1-2 μήνες Γιάννη...

Την απάντηση δεν την ξέρω αλλά μου είχε πει κάποιος μέντοράς μου (αθάνατε aeras)...ότι "τα πουλιά τρώνε την περίλα και η περίλα τα πουλιά"

Εδώ θα ζητήσω την τοποθέτηση του κ. Μάκη (mgerom)
 
Τι δεν καταλαβαίνεις;
Η περίλα (όπως και το νίζερ, το καναβούρι, ο ηλιόσπορος) λόγω της μεγάλης θρεπτικής τους αξίας (της περιεκτικότητάς τους σε Ω3 λιπαρά οξέα, είναι απαραίτητα κυρίως στην ανάπτυξη αλλά και ισχυροποίηση του οργανισμού των πουλιών και ιδιαίτερα των νεοσσών.
Όμως πρέπει να υπάρχει μέτρο στη χορήγηση, κυρίως για την επιβάρυνση που προκαλούν οι λιπαρές τροφές στον οργανισμό (ειδικότερα στο στομάχι). Προσωπικά πιστεύω ότι ο μόνος λιπαρός που μπορεί να δίνεται συνεχώς και αδιαλείπτως, είναι ο chia (λόγω της ιδιότητας που έχει να γίνεται ζελές στο στομάχι).
http://www.ornitalia.gr/blog/entry/%CE%BF-%CF%83%CF%80%CF%8C%CF%81%CE%BF%CF%82-chia,-%CE%B7-%CE%B1%CF%81%CF%87%CE%B1%CE%AF%CE%B1-%CF%84%CF%81%CE%BF%CF%86%CE%AE-%CF%84%CE%BF%CF%85-%CE%BC%CE%AD%CE%BB%CE%BB%CE%BF%CE%BD%CF%84%CE%BF%CF%82
 
Προσωπικά πιστεύω ότι ο μόνος λιπαρός που μπορεί να δίνεται συνεχώς και αδιαλείπτως, είναι ο chia (λόγω της ιδιότητας που έχει να γίνεται ζελές στο στομάχι).

Θέλει πολύ κουβέντα αυτό.

Οταν είδα πουλί να κάνει εμετό από την chia...χαλάστηκα.

Γενικά είμαι της αποψης ότι όταν βλέπω ένα πουλί να τρώει μόνο έναν συγκεκριμένο σπόρο... Τον εξαφανίζω.
 
Δοκιμασε να φτιαξεις μια δικη σου αυγοτροφη με βαση το αυγο ( συνταγες υπαρχουν πολλες ), μπορεις να την εμπλουτισεις με σκουληκια καθως και με τους σπορους που σου αναφεραν πριν. Οι πιθανοτητες να μην την φανε ειναι λιγοστες...
Αν εχεις προβλημα με τα ζωντανα σκουληκια μπορεις να καταφυγεις και στα κατεψυγμενα.
 
Δοκιμασε να φτιαξεις μια δικη σου αυγοτροφη με βαση το αυγο ( συνταγες υπαρχουν πολλες ), μπορεις να την εμπλουτισεις με σκουληκια καθως και με τους σπορους που σου αναφεραν πριν. Οι πιθανοτητες να μην την φανε ειναι λιγοστες...
Αν εχεις προβλημα με τα ζωντανα σκουληκια μπορεις να καταφυγεις και στα κατεψυγμενα.

Καλώς τον Πάνο (γράφε πιο συχνά, από τον κωδικό δαχτυλιδιού σου καταλαβαίνω ότι σίγουρα είσαι έμπειρος)

Και αυτό κάνω φίλε Πάνο.

Στην αναπαραγωγή πάντα δουλεύει το φρέσκο αυγό (δεν υπάρχει τίποτα καλύτερο), αφρατεμένο και ανακατεμένο με διάφορα.
 
Back
Top