Διατροφή Οι καρδερίνες μου δεν τρώνε αυγοτροφή. Τι να κάνω;

Βασίλη, μιλάμε για μικρή ποσότητα(οι έξτρα σπόροι) και να μην ταϊζονται από ένα σπόρο... Τα ''καλούδια'' - λιχουδιές, να δίνονται συμπληρωματικά.
 
Την απάντηση δεν την ξέρω αλλά μου είχε πει κάποιος μέντοράς μου (αθάνατε aeras)...ότι "τα πουλιά τρώνε την περίλα και η περίλα τα πουλιά"

Πριν απ' όλα πρέπει να γίνουμε ΕΚΤΡΟΦΕΙΣ. Να αποκτήσουμε δηλαδή έναν ουσιαστικό δεσμό με τα πουλιά μας και την νοοτροπία τους. Δεν σκοτώνουμε τις ιδιαιτερότητες του καθ' ενός βάζοντάς το στα δικά μας καλούπια ΜΕ ΤΟ ΖΟΡΙ. Πρέπει να είμαστε πανευτυχείς όταν λύνουμε το μοναδικό πρόβλημα του τάδε ιδιότροπου θηλυκού και δεν μεταφέρουμε την ιδιοτροπία του στην παγιωμένη γενικότερη γνώση για όλο το κοπάδι. Ολα είναι θέμα ισορροπιών που διατηρούμε με μια κάποια γνώση, προσθέτοντας εμπειρία.
Στο συγκεκριμένο. Δεν βλέπω τον λόγο σ' ένα μείγμα σπόρων όπως τα μείγματα για καρδερίνες που είναι πλουσιότατα σε ελαιώδεις σπόρους με μεγάλη πρωτεϊνική αξία, να υπάρχει σαν βασικό στοιχείο η Περίλλα. Αν μιλούσαμε για μείγματα με υψηλά ποσοστά ρούπσεν όπως κάποια των καναρινιών, τότε μάλιστα. Η περίλλα και τα ω3 της θα ήταν απαραίτητο συμπλήρωμα. Το να προσφέρεται όμως σαν κέρασμα και να παρακολουθείται σχολαστικά η κατανάλωσή της κάποιες χρονικές περιόδους, όπως η πτερρόροια και ή αναπαραγωγή, δεν το βρίσκω άτοπο.
 
Καλώς τον Πάνο (γράφε πιο συχνά, από τον κωδικό δαχτυλιδιού σου καταλαβαίνω ότι σίγουρα είσαι έμπειρος)

Ο αυξων αριθμος δεν κανει την εμπειρια :) Ο καλος μου φιλος Μακης (mgerom) ας πουμε εχει το 144 αυτο τον κανει λιγοτερο εμπειρο απο εμενα; Σε καμια περιπτωση φυσικα! :D
Σε ευχαριστω για το καλωσορισμα Βασιλη.
 
Στο συγκεκριμένο. Δεν βλέπω τον λόγο σ' ένα μείγμα σπόρων όπως τα μείγματα για καρδερίνες που είναι πλουσιότατα σε ελαιώδεις σπόρους με μεγάλη πρωτεϊνική αξία, να υπάρχει σαν βασικό στοιχείο η Περίλλα. Αν μιλούσαμε για μείγματα με υψηλά ποσοστά ρούπσεν όπως κάποια των καναρινιών, τότε μάλιστα. Η περίλλα και τα ω3 της θα ήταν απαραίτητο συμπλήρωμα. Το να προσφέρεται όμως σαν κέρασμα και να παρακολουθείται σχολαστικά η κατανάλωσή της κάποιες χρονικές περιόδους, όπως η πτερρόροια και ή αναπαραγωγή, δεν το βρίσκω άτοπο.

Και αυτό έκανα στην συγκεκριμένη περίπτωση.

Εβαλα ξεχωριστούς σπόρους σε πολλές ταίστρες όταν έσκασαν τα καρδερινάκια.

Αυτό που διαπίστωσα ήταν ότι τάιζαν σχεδόν μόνο με περίλα τους νεοσούς.

Ο αυξων αριθμος δεν κανει την εμπειρια :) Ο καλος μου φιλος Μακης (mgerom) ας πουμε εχει το 144 αυτο τον κανει λιγοτερο εμπειρο απο εμενα; Σε καμια περιπτωση φυσικα! :D
Σε ευχαριστω για το καλωσορισμα Βασιλη.

Αμ τώρα κατάλαβα ποιος είσαι.👎

Αν θες να τα πάμε καλά. Γράφε πιο συχνά.👍

Χρειαζόμαστε έμπειρους ανθρώπους να μοιράζονται τις γνώσεις τους... Μαζί μας.
 
Υπάρχει τρόπος εύκολος πρέπει να γίνει σταδιακά απλά θα αναφέρω γραφόμενα από το παρελθόν και όποιος κατάλαβε κατάλαβε αυτό έκανα πέρυσι και φέτος έψαχνα να βρω ισορροπία στο πόσο αυγοτροφή θα τρώνε και ποια εποχή Αν πούμε ότι ( Η καρδερίνα έτσι (όπως και τα περισσότερα πτηνά), ανέπτυξε μέσα στον χρόνο την ικανότητα της ανίχνευσης και της συλλογής μεγάλων ελαιούχων σπόρων, για να καλύπτει γρήγορα τις ενεργειακές της ανάγκες, που είναι απαραίτητες για την επιβίωσή της και την διαιώνιση του είδους.
Αυτή η ικανότητα (της αναζήτησης ελαιούχων σπόρων), λόγο της ζωτικής της σημασίας, αποτυπώθηκε στο νευρικό σύστημα της καρδερίνας και θα συνεχίζει να υφίσταται για πάρα πολλά χρόνια και μετά την οικοσιτοποίησή της.
Οι περιορισμένες όμως διαστάσεις εκτροφής και η ευκολία ανεύρεσης της τροφής, κάνουν πλέον τον υπολογισμό της ενέργειας, βασική προϋπόθεση για την εκτίμηση των τροφών και του σιτηρεσίου που πρέπει να χορηγείται στην «οικόσιτη» καρδερίνα.
Συμπεράσματα
Η γνώμη ότι θα πρέπει να ταΐζουμε την καρδερίνα ότι είχε διαθέσιμο στο φυσικό της περιβάλλον δεν είναι απόλυτα σωστή.
Η καρδερίνα διαθέτει ένα πολύ γρήγορο μεταβολισμό και ο μόνος λόγος που αναζητεί σπόρους και στο κλουβί, είναι για να καλύψει τις ενεργειακές της ανάγκες.
Ενστικτωδώς θα προτιμήσει τους μεγάλους ελαιούχους σπόρους (κανναβούρι, ηλιόσπορο κλπ.) και θα αφήσει τους σπόρους δημητριακών αφάγωτους.
Αν η ταΐστρα ξαναγεμίσει με σπόρους, η καρδερίνα θα μάθει να περιμένει τους ελαιούχους σπόρους.
Μπορώ να σας γράψω πολλούς σπόρους από όσους έχουν αναφερθεί ότι τους τρώει, αλλά τους τρώει για να μην πεθάνει η το βράδυ για να κοιμηθεί χορτάτη προτιμάει τα αγκάθια αλλά κάνει μεγάλες αποστάσεις και τα καίει. Οπότε αν δεν μπορεί να καλύψει της ανάγκες της από τα λιπαρά σπόρια θα αναζητήσει άλλου είδους διατροφή που είναι η αυγοτροφή για να καλύψει της ενεργειακές της ανάγκες.
Μπορεί να σας φανούνε μπερδεμένα αλλά έτσι είναι αυτό συμβαίνει στη φύση ακριβώς το ίδιο και στο κλουβί και εκεί πρέπει να προσέξουμε μέγεθος ηλικία διατροφή.
 
Xρησιμοποιώ αυγοτροφη ξηρή με προσθήκη αυγό, μπρόκολο, γύρη και λίγο chia η σπασμένο αγκάθι μαρίας.
Ο πιο μικρός της παρέας την τρώει με όρεξη σε φάση ντυσίματος.
KTbcqGF.jpg

Ο άλλος φετινός που έχει ντυθεί δεν την τρώει ενώ όταν ήταν μικρός την έτρωγε με όρεξη.
Eνα ζευγάρι αρσενικός περσινός και θηλυκιά φετινή που είναι μαζί τρώνε λίγο.
το μίγμα τροφής είναι 1 κουταλάκι του γλυκού ανά πουλί και λίγο παραπάνω.
Aκούω γνώμες για το κάθε πουλί ξεχωριστά.
Eνεργοποιείται κάποιος μηχανισμός που όταν έρθει η ώρα θα την φάνε η θα πρέπει να πειραματιστώ και σε κάποιες άλλες συνταγές.
 
Το σίγουρο είναι ένα ότι τα πουλιά αγαπάνε την πατέ όπως την κάνεις γενικά περίπου κάπως έτσι την κάνω και εγώ χωρίς μπρόκολο αλλά άγρια χόρτα η ακόμα χωρίς αυτά αλλά χωριστά. Έχω αυγοτροφή γνωστής εταιρίας πατέ όπου στον ένα κουβά έχω βάλει βιταμίνες σπιρουλίνα στην διπλάσια δόση έτσι ώστε να υπάρχει ισορροπία με τα 60-70 γραμμάρια που έχει το αυγό και τα βάζω στο μούλτι. Έτσι έχω την δυνατότητα να βάλω ασβέστιο στην αυγοτροφή η στο νερό.
 
Γιάννη, δεν μπορεί κανείς να σου απαντήσει μια συνταγή που θα γίνει ανάρπαστη από όλα τα πουλιά Κάθε ένα έχει το δικό του χαρακτήρα... Αυτοσχεδιάζεις, πειραματίζεσαι (η δοκιμάζεις διαφορετικές έτοιμες), μέχρι να βρεις αυτή που έχει τη μεγαλύτερη αποδοχή.
Η αυγοτροφή (και πολύ περισσότερο το αυγό) είναι απαραίτητο στην αναπαραγωγή και στην πτερόρροια. Την υπόλοιπη περίοδο (τουλάχιστον οι καρδερίνες) μπορεί και να μην τη δοκιμάζουν.. Και δεν την έχουν και ανάγκη.
 
Έχω αυγοτροφή γνωστής εταιρίας πατέ

Ποια χρησιμοποιείς Ανδρέα;

Πες ονομα, δεν απαγορεύεται εδώ.

-

Αν θέλετε να γίνεται πόλεμος με την αυγοτροφή... Βάλτε πέρλες.

Μάχη... λέμε
 
  • Like
Αντιδράσεις: maiko
Τι είναι οι πέρλες;

Αντε ρε Παιάνα ψάξε να βρεις το link από το Φόρουμ.

Περίμενε Μαράκι να σε φτιάξει ο Νικόλας σε δευτερόλεπτα...

(Νικόλα... Θα σε τρέχω από ενότητα σε ενότητα...😛. Γιατί ξαναθυμήκα που δεν μου είχες δώσει τότε τα κανάρια)
 
Ευχαριστώ παιδιά!
Είδα Νίκο που φρεσκάρησες και το θέμα και το θυμήθηκα :)
 
Νικόλα πες την εσύ……………. Γιάννη την απάντηση θα την βρεις σε ότι έγραψα παραπάνω εγώ κάθε βράδυ βάζω ένα κουταλάκι τροφή ανά κεφάλι σαν αυτό που είχε το ασβέστιο της orlux εσύ το δικό σου κουταλάκι καθημερινά ότι μένει σε κάθε πουλί χωριστά να το βάζεις στην άκρη για 5 ως 10 μέρες και θα έχεις ως μέτρο σύγκρισης το κανονικό μείγμα τότε θα βγάλεις τα συμπεράσματα σου τι σπόρους τρώει το κάθε πουλί τα μαύρα η τα άσπρα αυτό που τρώει αυγοτροφή είναι περισσότερα τα μαύρα; Όταν γίνει αυτό τότε θα το συζητήσουμε πάλι.
Πρέπει να γίνεις και εσύ καρδερίνα για να καταλάβεις την καρδερίνα.
 
Aνδρέα από την μια κουταλια τροφή και κατι σε κάθε πουλί τα 2 φετινά τρώνε όλους τους σπόρους. Ο περσινός αφήνει μονο το κεχρί όσες προσπάθειες και εάν έκανα το πουλί μου έλεγε δεν το τρώω που να χτυπιέσαι. Για το θηλυκό δεν μπορώ να πω κάτι ξέρει ο άβατον για αυτό.
 
  • Like
Αντιδράσεις: adreas
Aνδρέα από την μια κουταλια τροφή και κατι σε κάθε πουλί τα 2 φετινά τρώνε όλους τους σπόρους. Ο περσινός αφήνει μονο το κεχρί όσες προσπάθειες και εάν έκανα το πουλί μου έλεγε δεν το τρώω που να χτυπιέσαι. Για το θηλυκό δεν μπορώ να πω κάτι ξέρει ο άβατον για αυτό.

Ετσι και καταλάβω πως ταίζεις το Λαζαράκι με κουταλάκια και μαχαιροπήρουνα θα ερθω να το πάρω πίσω.

😡
 
Back
Top