Ασθένειες Οι κουτσουλιές του κοκατίλ μου κολλάνε πάνω του

Vasiliki Bat

PB New Member
Εγγραφή
29 Νοε 2022
Μηνύματα
8
Πόλη
Essen
Γειά σας είμαι η Βασω ...η Πικο το κοκατιλ μας έχει ένα θέμα...οι κουτσουλιες της κολλάνε επάνω της συην αμαρα αν το λέω σωστά κάθε πρωί μόνο κάτω από χλιαρό νερό υην καθαρίζουμε γιατι συμβαίνει αυτό?δεν ξέρω τι θα μπορούσαμε να κάνουμε να την βοηθήσουμε ...καθημερινά τρώνε λαχανικά και καλή τροφή με πελετ
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
@Vasiliki Bat Καλημέρα. Αυτό από όσο ξέρω, γίνεται ή γιατί είναι μικρούλι το πουλάκι κ δεν ξέρει ή εάν είναι ενήλικο, μιλάμε για σημάδι ασθένειας , δυστυχώς. Είναι ζωηρή;
Δεν ξέρω κάτι άλλο, θα σου πουν περισσότερα οι παπαγαλογονεις. Υπάρχει πτηνίατρος στην περιοχή σου;
 
@MARY58 έχεις δίκιο δυστυχώς είναι άρρωστη στην αρχή μας είπαν ότι έχει μεγκα μύκητα μετά από άλλη εξέταση σπειροειδής βακτηριο..μετα απο άλλη εξέταση μας είπαν ότι έχει μπορνα ιός...το έχουμε δώσει του κόσμου τα φάρμακα τρώει πάντα ότι μας λέει ο πτηνιατρος μας έχει πάρει πάνω από 500 ευρώ και εδω και 3 μήνες τα ίδια και τα ίδια...
 
@Vasiliki Bat πολύ λυπάμαι. Έγιναν εργαστηριακές εξετάσεις στις κουτσουλιές της κ έδειξαν διαφορετικά αποτελέσματα; Δεν υπάρχει άλλος πτηνιατρος;
 
Εχουμε μια μεγάλη κλινική για πουλιά εδω στην πόλη Εσσεν και την πρώτη φορά είχαν γίνει εξετάσεις στις κουτσουλιες ..και βρήκαν το μεγκα μύκητα...μετα την πήρε απ το στομάχι δείγμα και πάλι με το μικροσκόπιο είδε το σπειροειδής βακτήριο...και κάθε φορά διαφορετικά φάρμακα με θεραπεία 1 μήνα την φορά κάθε μέρα πάντα ευλαβικά...μετα την ξαναπηγαμε και την έκανε ακτηνογραφιες και είπε ότι έχει μπόρα ιό έχουμε διαβάσει με τον ιό αυτό ή θα το σκοτώσει το πουλάκι μέσα σε λίγες μέρες ή θα εξακολούθησε να ζει με αυτό ίσως και μεχρι 10 χρόνια .. μερικές φορές λέω μήπως πατάει επάνω στην αγάπη που την έχουμε και το παρι γύρω γύρω απλά για να μας αρμεγει...τι να πω
[automerge]1683444262[/automerge]
inbound198684309882901268.webp
 
Τελευταία επεξεργασία:
την πρώτη φορά είχαν γίνει εξετάσεις στις κουτσουλιες ..και βρήκαν το μεγκα μύκητα..
Δηλαδή στην αρχή έγινε διάγνωση για
Μεγαβακτηρίωση.
Συνήθως δίνει συμπτώματα όταν το ανοσοποιητικό σύστημα του πτηνού δεν μπορεί να κρατήσει σε χαμηλό επίπεδο την ανάπτυξη του μεγαβακτηρίου γιατί υπάρχει δευτερογενής παθολογική κατάσταση στον οργανισμό του.
Ποιό φάρμακο σας δώσανε;...

..μετα την πήρε απ το στομάχι δείγμα και πάλι με το μικροσκόπιο είδε το σπειροειδής βακτήριο.
Δηλαδή στην δεύτερη εξέταση βρέθηκε και άλλο μικρόβιο το πιθανότερο καμπυλοβακτήριο.

..μετα την ξαναπηγαμε και την έκανε ακτηνογραφιες και είπε ότι έχει μπόρα ιό.
Έχει δηλαδή τον βορναϊό (bornavirus) που είναι υπεύθυνος για την Νόσο της Προκοιλιακής Διαστολής (PDD);

@Vasiliki Bat
Δύσκολα τα πράγματα, το cockatiel σου δεν έχει μόνο ένα πρόβλημα, έχει τουλάχιστον τρία.
Ακολουθείσε τις οδηγίες των γιατρών και εύχομαι περαστικά.
 
  • Like
Αντιδράσεις: MARY58
Back
Top