Ασθένειες Πράσινες κουτσουλιές στο κοκατίλ

View attachment 32350 View attachment 32351

λοιπον μου εδωσε το Teniazine για τα ενδοπαρασιτα καλου κακου επειδη ειπα πως η θηλυκια πριν την παρω δεν θα πρεπει να ειχε κανει ποτε θεραπεια. Οχι ομως ολο το μπουκαλακι, μου εβαλε σταγονες σε συριγγα για σημερα μονο να τις βαλω σε 100ml νερου. Και οσον αφορα την διαρροια πηρα δυο γνωμες και καταληγουμε σε εντεριτιδα. Ο ενας μου προτεινε το aviomycin και ο αλλος sivetine αλλα οποιο και απο τα δυο να παρω η θεραπεια θα κρατησει 7 μερες.


Αν και μικρες οι φωτογραφιες, εμενα μου φαινονται κανονικες οι κουτσουλιες.
 
Ασχημα τα νεα. Εβαλα τις σταγονες για τα παραςιτα την δευτερα και απο το βραδυ της τριτης ξεκινηςα την θεραπεια για την εντεριτιδα. Το αρσενικο ομως σημερα ειναι φουσκωμενο, με κλειστα ματια και τρεμει. Δεν εχει φαει τιποτα ουτε καν κεχρι, ηπιε ομως μια γουλια νερο απ οτι ειδα. Το θυληκο ειναι πολυ δραστηριο αλλα φαινεται πολυ αδυνατο τρωει ομως συχνα κυριως κεχρι. Πηγα να παρω συσκευασμενη τροφη και μου ειπανε στο αρσενικο να δωσω αντιβιωση με συριγγα.
 
Βάλε λάμπα κοντά στο πουλάκι και κράτα το στα ζεστά.
Καλά το αρσενικό δεν είχε τίποτα πως κατέρρευσε; Επίσης πήρες το θηλυκό χωρίς να κρατήσεις 40 μέρες καραντίνα μεταξύ τους;
Πάρε επειγόντως τον γιατρό που σου σύστησε την θεραπεία αυτή. Προφανώς το κατέβαλε το φάρμακο.
 
Καλησπερα.σε συνεχεια του θεματος,το θυληκο μου κοκατιλ συνεχιζει να εχει πρασινη διαρροια. Το αρσενικο ειναι καλα και ειναι χωρια. Τους ειχα ξεκινησει θεραπεια με sivetine αλλα την διεκοψα γιατι τα κατεβαλε.συνεχιζει να παρουσιαζει πρασινη διαρροια και φαγουρα ειδικα κατω απο τους φτερουγες οπου μερικες φορες φωναζει κιολας οταν ξυνεται.σημερα που κατεβασα το κλουβι να το καθαρισω ειδα οτι στον τοιχο ειχε 2-3 πουπουλακια κολλημενα με μαυρα στιγματα αρα υποθετω οτι τα τραβηξε. Τωρα ο γιατρος μου ειπε να μην δινω αυγο, φρουτα και λαχανικα. Να κανω μη λιπαρη διατροφη και να δινω πολυβιταμινες. Και πως η κινηση που κανει οτι τεντωνει τον λαιμο και ανοιγει το στομα σαν να χασμουριεται για πολυ ωρα ισως ειναι ενδειξη για ακαρεα στην τραχεια και με ρωτηςε αν τα πουπουλα της ειναι ακαταςτατα. Δεν θα τα ελεγα ακαταςτατα αλλα συχνα ειναι φουςκωμενα στην ραχη. Δεν ξερω τι να κανω να την βοηθησω. Τρωει κανονικα πινει πολυ νερο και σημερα την ζυγισα και ειναι 100 γραμμαρια οποτε ειμαστε καλα. Επισης μου εδωσε και σπρευ pinex αλλα δεν το εφαρμοσα ακομα γιατι δεν βοηθησε και ο καιρος για να κανω και το κλουβι.
 
Κι εμένα το μυαλό μου σε ακάρεα και γενικά εξωπαράσιτα πάει, οπότε χρησιμοποίησε άμεσα στο σώμα των πουλιών και πλύνε και ψέκασε και το κλουβί επίσης. Για το σώμα μπορείς να πάρεις και την πούδρα pinex που είναι οικονομικότερη και απλώνεται εύκολα παντού.
Βάλε λίγο κάποια φωτογραφία από τις κουτσουλιές της.
 
Αυτό που κυρίως βλέπω είναι πως λείπει το άσπρο από τις κουτσουλιές. Μετά το αντιβιοτικό έδωσες ultra levure ή κάτι αντίστοιχο για την αποκατάσταση της χλωρίδας του εντέρου; Δώσε και τώρα και στα δύο για 3-4 μέρες και στην συνέχεια υδατοδιαλυτό πολυβιταμινούχο. Περίμενε και άλλες γνώμες και φυσικά ψέκασε και σχολαστική παρατήρηση.
 
ενταξει θα το ξεκινησω σημερα γιατι το εχω στο φαρμακειο μου. σκεφτομουνα και να παρω το aviform prolyte ή κατι αντιστοιχο
 
Σίγουρα υπάρχουν καλύτερα, δεν ξέρω να σου συστήσω, περίμενε κάποιον άλλον 🙂
 
Το teniazine είναι για σκουλικια στις κουτσουλιες και μέσα στο σώμα του παπαγαλου. Δεν μπόρεσε να καταλάβω καλά από τη φωτογραφία. Δε πειράζει Περαστικά ο,τι και να είναι
 
Το teniazine είναι για σκουλικια στις κουτσουλιες και μέσα στο σώμα του παπαγαλου. Δεν μπόρεσε να καταλάβω καλά από τη φωτογραφία. Δε πειράζει Περαστικά ο,τι και να είναι
μας τρολλάρεις;
 
Back
Top