Οι νέες μου ζευγαρώστρες

chtsili

PB New Member
Εγγραφή
28 Απρ 2009
Μηνύματα
75
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Μετά από πολύ σκέψη, χρόνο και κόπο λόγου έλλειψη χώρου πήρα την απόφαση να κατασκευάσω τις δικές μου ζευγαρώστρες για τα πουλία μου στο μπαλκόνι. Θα ήθελα να ευχαριστήσω ολα τα παιδία του forum γιατί απο όλους πήρα κάποιες ιδέες. (θέλω να πιστεύω οτι τα σκέφτηκα όλα.)
Υ. Σ Φυσικά θέλω να πω ένα μεγάλο ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ στην αρραβωνιαστικία μου που με άντεξε με το χάος που επικρατούσε στο σπίτι.
 

Συνημμένα

  • 004.webp
    004.webp
    28,8 KB · Προβολές: 1.350
  • 009.webp
    009.webp
    27,5 KB · Προβολές: 1.333
  • 019.webp
    019.webp
    55,8 KB · Προβολές: 1.592
  • 020.webp
    020.webp
    40,2 KB · Προβολές: 1.281
  • 016.webp
    016.webp
    51,5 KB · Προβολές: 1.377
Χρήστο πολύ ωραία να τα χαρείς όπως επιθυμείς.
Μια συμβουλή...
ΠΑΝΤΡΕΨΟΥ ΓΡΗΓΟΡΑ...
 
Χρηστο παρα πολυ ωραιες!
Ερωτησεις τωρα. :)
Οι προσοψεις ειναι οι 40χ30? Το βαθος ποσο ειναι;
Ποσο σου κοστισε η ξυλινη κατασκευη;
 
Πολυ ομορφες και πολυ καλη κατασκευη με μερακι.

Μπραβο. Το ιδιο ηθελα να ρωτησω κι εγω με τον Οδυσσεα. Ποσο σου κοστισε;
 
Χρηστο παρα πολυ ωραιες!
Ερωτησεις τωρα. :)
Οι προσοψεις ειναι οι 40χ30? Το βαθος ποσο ειναι;
Ποσο σου κοστισε η ξυλινη κατασκευη;

ευχαριστώ πολυ οδδυσέα το βαθος ειναι 40 μεχρι την πρόσοψη και αν προσεξες το κατω μέρος ειναι 50 για να πέφτουν τα σπόρια. Τα ξύλα βγήκαν 105 ευρώ και στο σύνολο 250-300 όλα.

- Αυτόματη συγχώνευση post στις 19:32 - Το προηγούμενο post δημιουργήθηκε στις 19:29 -

Χρήστο πολύ όμορφη κατασκευή. Μπράβο σου.


Συμφωνώ

ευχαριστω πολυ.

- Αυτόματη συγχώνευση post στις 19:36 - Το προηγούμενο post δημιουργήθηκε στις 19:32 -

πολυ καλη κατασκευη φιλε μου! τι ειδους ξυλο εχεις χρησιμοποιησει;

οι προσοψη είναι 40χ30 και είναι ξύλο θαλάσσης 0.9 cm
 

Συνημμένα

  • 009.webp
    009.webp
    44,7 KB · Προβολές: 348
  • 011.webp
    011.webp
    39,9 KB · Προβολές: 390
  • 007.webp
    007.webp
    31,3 KB · Προβολές: 353
εννοεις κοντρα πλακε θαλασσης; Στο ρωταω γιατι πλαγια ή ντυμενο ειναι ή δειχνει μασιφ(εκτος αν ξεγελαει η βαφη). Το ανοιγμα με την υγρασια της πλαινης ταινιας που ειχα σε ξυλινη κατασκευη που ειχα παλια (και η εισροη σιγα σιγα νερου στα πλυσιματα) ηταν που με οδηγησαν σε κατασκευη με αλουμινιο. Παντως δειχνει πολυ ωραια κατασκευη. Το σημαντικο ειναι οτι δεν επελεξες μελαμινη
 
κοντρα πλακε ειναι Δημητρη γιατι ηθελα ενα ξυλο που να εχει αντοχη στην υγρασια και να ειναι ελαφρυ. Απο την στιγμη που τα βιδωσα εβαλα σιλικονη στις ραφες εσωτερικα και εξωτερικα. Περα απο το γεγονοςοτι τα ξυλα τα εβαψα 4 χερια.
 
να τις γεμισεις γρηγορα και να χεις παντα την ορεξη να τα φροντιζεις και να τους δινεις την αγαπη σου
 
ευχαριστώ πολυ οδδυσέα το βαθος ειναι 40 μεχρι την πρόσοψη και αν προσεξες το κατω μέρος ειναι 50 για να πέφτουν τα σπόρια. Τα ξύλα βγήκαν 105 ευρώ και στο σύνολο 250-300 όλα.


Να υποθεσω πως 105 ηταν μονο τα υλικα; Η' και με την εργασια μαζι; Αν πχ γινει αυτο παραγγελεια σε ξυλουργο ποσο περιπου θα παει;
 
παρα πολυ ωραια κατασκευη! Μπραβο σου! Τα ταψακια με τι υλικο ειναι φτιαγμενα με αλουμινιο; Ετοιμες τις πηρες τις λαμαρινες; Και αλλη 1 ερωτηση... Τον σιδηροδρομο για το χωρισμα που τον βρηκες;
 
το κόντρα πλακέ θαλάσσης το πήρα 105 ευρω. Τους έδωσα τα μετρα και τα κομμάτια κ μου τα έκοψαν.σύνολο είναι 5 φύλλα το κάθε ένα είναι 1,22χ2,50 . Δέν ξέρω πόσο θα σου πάρουν αν πας σε μαραγκό γιατι μόνος τα έκανα. Στο σύνολο είναι 8 ζευγαρωστρες.
 
Γιώργο τα έκανα μόνος και ειναι αλουμίνιο 10(ίσως το μόνο λάθος μου γιατί είναι χοντρό και δεν μπορούσα να το λυγίσω) εγω έβαλα pvc αλλα μπορείς να βάλεις και αλουμίνιο σαν αυτο που έβαλα στην πρόσοψη.
 

Συνημμένα

  • 001.webp
    001.webp
    32,4 KB · Προβολές: 270
  • 010.webp
    010.webp
    28,7 KB · Προβολές: 254
Μετά από πολύ σκέψη, χρόνο και κόπο λόγου έλλειψη χώρου πήρα την απόφαση να κατασκευάσω τις δικές μου ζευγαρώστρες για τα πουλία μου στο μπαλκόνι. Θα ήθελα να ευχαριστήσω ολα τα παιδία του forum γιατί απο όλους πήρα κάποιες ιδέες. (θέλω να πιστεύω οτι τα σκέφτηκα όλα.)
Υ. Σ Φυσικά θέλω να πω ένα μεγάλο ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ στην αρραβωνιαστικία μου που με άντεξε με το χάος που επικρατούσε στο σπίτι.


Χρηστο επαθα πλακα διοτι εφτιαξα και εγω ζευγαρωστρες ( συντομα τις παρουσιαζω) σαν τις δικες σου.
Και εγω 8 εφτιαξα, με τις ιδιες ραγες για το χωρισμα, με τα ιδια κρεμαστρακια για τα ξυλαρακια, με τον ιδιο σχεδιασμο για το κενο που μπαινουν τα ταψακια, με... Ολοιδιες σου λεω, αφου νομισα οτι εβλεπα τις δικες μου. Μονη διαφορα οτι χρησιμοποιησα αδιαβροχη ασπρη μελαμινη, στο ματι ομως ειναι ολοιδιες.
Και μετα σου λενε οτι δεν υπαρχει τηλεπαθεια :D
 
Back
Top