Γενικά Οι οικογένειες των Zebra

Βασιλη ειναι πολυ πολυ ομορφο... Κριμα που δεν μπορεις να συνεχισεις να ασχολεισαι με αυτη τη μεταλλαξη αλλο... Μακαρι να μπορουσαμε να το κανουμε εμεις αλλα...
Ειναι κουκλι πραγματικα το ζηλευω! Να σου ζησουν ολα!
 
Είναι πολύ όμορφα όλα, χαριτωμένα, καλορίζικα, καλή συνέχεια!
 
Λοιπόν οι θηλυκές άρχισαν να χωρίζονται και σύντομα θα μπουν μαζί τους και τα πιτσιρίκια. Έχουμε συνέχεια σε φωτό και ανερχόμενα ταλέντα.

Στην 1η και 3η φωτό τα παιδιά των Φαιό Χ Black Breasted, σύντομα θα χωριστούν αφού ήδη τρώνε μόνα τους αυγοτροφή. (το τέταρτο μικρό μου βγήκε ντροπαλό και δεν κάθεται να το φωτογραφήσω)

Στην 2η φωτό βλέπετε το λόγο που δεν συνεχίζω την pied μετάλλαξη. Ένα εξαιρετικό κατά τα άλλα αρσενικό με πολύ έντονα χρώματα το οποίο όμως πήρε το pied από τη μάνα και μου έβγαλε άσπρη. Γραβάτα :D.
 

Συνημμένα

  • new_youngBBfeeding.webp
    new_youngBBfeeding.webp
    30,9 KB · Προβολές: 85
  • new_youngpied.webp
    new_youngpied.webp
    24,9 KB · Προβολές: 99
  • new_youngzebras_BB03.webp
    new_youngzebras_BB03.webp
    27,4 KB · Προβολές: 96
Eγω τα βρισκω ολα εξαιρετικα.:D

Aυτο στην δευτερη φωτογραφια παντως ειναι παραα πολυ ομορφο.
 
Είχα γράψει λάθος την σειρά των φωτογραφιών, τώρα το διόρθωσα :)

Αυτό που λες Φώτη είναι το pied που δεν το περίμενα. Είναι όντως πολύ όμορφο και μεγαλώνοντας πιστεύω θα δείξει πιο πολύ γιατί βγήκε γκρι και θα κάνει αντίθεση.
 
Βασιλη ειναι πολυ ομορφα ολα...Ωραια ειναι και η ασπρη γραβατουλα στο pied ομως! Μην το βλεπεις αρνητικα! 😛 Να σου ζησουν μας κανεις και ζηλευουμε να ξερεις! :D
 
Δεν αντιλέγω, το είπα και μόνος μου είναι πολύ όμορφο. Αλλά όταν προσπαθείς να βγάλεις κάτι άλλο και σου βγαίνει άλλο εκεί στο χαλάει λίγο :D
 
Φοβερά-απίθανα-πανέμορφα. Αμ γι' αυτό κόλλησες!:D
Θέλουμε κι' άλλα. 😉
 
Πολυ ομορφα τα πουλια σου Βασιλη! :D

Αυτα θα ειναι και τα τελικα χρωματα των μικρων; Θα εχω απορια να τα δω πως θα γινουν στο τελος αν τελικα αλλαξουν.
 
Πολυ ομορφα τα πουλια σου Βασιλη! :D

Αυτα θα ειναι και τα τελικα χρωματα των μικρων; Θα εχω απορια να τα δω πως θα γινουν στο τελος αν τελικα αλλαξουν.
Αλλάζουν στους 3 μήνες ζωής περίπου όλο το φτέρωμά τους. Αυτά είναι τα "βρεφικά" τους χρώματα. Στα pied φαίνονται από την αρχή οι λευκές τους περιοχές. Και κάποιες άλλες μεταλλάξεις έχουν ιδιαίτερα χαρακτηριστικά σε μικρή ηλικία όπως φαίνεται και από τις φωτό. Όταν πάρουν το τελικό τους χρώμα θα βάλω φωτό "πριν και μετά" για να φανούν οι διαφορές.
 
Λοιπόν έκανα μια σύντομη απογραφή σήμερα των μικρών και έχουμε:
3 αρσενικά καφέ Black Breasted (πιθανά και φαιό ή φορείς)
1 θηληκό καφέ Black Breasted (ή φαιό)
4 Pied από δύο διαφορετικά ζευγάρια για τα οποία δεν ξέρω ακόμη το φύλο τους
2 θηλυκά CFW φορείς pied

Πολλά αρσενικά μου βγήκαν και να δούμε πως θα σχεδιάσω τα επόμενα ζευγάρια 😕

Φωτογραφίες με τα μικρά μισοβαμένα θα βάλω τις επόμενες μέρες (ξέχασα να πάρω την camera σήμερα)

Εκτός από τα δύο τελευταία pied όλα τα άλλα ήδη απογαλακτίστηκαν με επιτυχία. Τα δύο θα τα αφήσω καμια εβδομάδα ακόμη.
 
Βασίλη να σου ζήσουν, εύχομε να βγάλεις ωραίους χρωμςτισμούς. Τα πουλάκια αυτά δεν τα γνωρίζω καλά αλλά είναι πολύ όμορφα.
 
Back
Top