Φροντίδα Οι παπαγάλοι μου έχουν χαμηλή αυτοπεποίθηση;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Tania
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Tania

PB Member
Εγγραφή
31 Αυγ 2008
Μηνύματα
295
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Οι παπαγαλοι μου, μου φενεται οτι εχουν πολυ χαμηλη αυτοπεπιθηση. Οταν βαζω το χερι μου στο κλουβι αντι να προβαλουν αντισταση και να με δαγκωσουν αρχιζουν να πετανε σαν τρελα μεσα στο κλουβι(οχι οτι τα εχω βγαλει ποτε εξω δηλαδη) εμπας περιπτωση η θυληκια στην αρχη πηγαινε να μου δαγκωσει το χερι υστερα ομως πρεπει να εβλεπε τον αρσενικο που εκανε σαν τρελο απο το φοβο του το εκανε και αυτη με τον καιρο! Τι να κανω για να τους ανεβασω την αυτοπεπιθηση😕;
 
Τανια διαβασε λιγο αυτα τα θεματα πιστευω οτι θα σε βοηθησουνε! 🙂

 
  • Like
Αντιδράσεις: Tania
ΝΑ μη βαζεις το χερι σου.. Να καθεσαι κοντα τους να τους μιλας.. Να τα ταιζεις..
να αφιερωνεις χρονο.. Και σιγα σιγα.. Επειτα μη ξεχνας πως αφου ειναι ζευγαρι
πιο δυσκολα θα σε πλησιασουν.. Θελει υπομονη. Για σκεψου να σε εχουν παρει
εσενα και το συντροφο σου να σε εχουν κλεισει σε ενα κλουβι και ναρχεται ενα πελωριο τερας οποτε του καπνισει και να απλωνει τη χερουκλα του μεσα στο κλουβι;
δε θα παθενες σοκ; 😱
 
  • Like
Αντιδράσεις: Tania
Δεν θα μου αρεσε καθολου αυτο που μου περιεγραψες! Αν και εγω δεν εχω συντροφο περναω καλα με τα πουλια μου. Ειμαι ερωτευμενη με τον Τιμ μου τον παπαγαλο μου. Το κουκλι μου!
 
Είναι γεγονός ότι όταν έχουν παρεούλα είναι πιο δύσκολο να εξημερωθούν! Μην επιχειρήσεις να τα χωρίσεις... ("Ειμαι ερωτευμενη με τον Τιμ μου τον παπαγαλο μου.") (!) μπες στην "ομάδα"! Αρχικά μπορεί να αισθάνεσαι λίγο παρείσακτη αλλά με τη σωστή τεχνική και με συνέπεια στο χειρισμό θα σε δεχτούν.
Όταν τα πλησιάζεις φρόντισε να σε θέλουν και τα δύο. Αν ο αρσενικός κάνει σαν τρελός, όπως είπες, τότε είναι σίγουρο ότι και η θηλύκια θα απομακρυνθεί. Αυτό συμβαίνει γιατί τα πουλιά έχουν μεγαλύτερη εμπιστοσύνη μεταξύ τους, ενώ εσύ είσαι το τρίτο άγνωστο άτομο.
 
Λαθος μου που πηρα και δευτερο! Τον Τιμ ομως και να ηθελα δεν θα μπορουσα να τον εκπαιδευσω! Τωρα πλεον καταλαβα οτι ο Τιμ δεν μπορει να συνεργαστει πια με ανθρωπους. Εχει περασει ΤΑ ΒΑΣΑΝΑ απο εμας τους ανθρωπους. Εχει πρασει απο τρια χερια ανθρωπων και τα τρια δεν του εδοσαν αυτο που ηθελε...ΑΓΑΠΗ!
 
Τάνια μου, απο τα βασικά στοιχεία στην εκπαιίδευση, εκτός από τη αγάπη, είναι και η υπομονή και η επιμονή!
Θα σε συμβούλευα να μην απογοητεύεσαι τόσο εύκολα. Ειναι δύσκολος ο αγώνας σου, αλλα μήν τα παρατησεις στην μέση. Του ειναι δυσκολο να εμπιστευτεί κάποιον μιας και έχει βασανιστει τοσο πολύ. Δειξτου οτι θα είσαι κοντά του με στοργή και τρυφερότητα ακόμα και αν νιώθεις οτι σε απορριπτει. "Αγκάλιασε" τον με σταθερότητα και να δεις που θα ανταμοιφθείς οταν νιώσεις πως σε εμπιστεύεται.

Δώσε τους όσο χρόνο χρειάζονται για να ηρεμήσουν και ολα θα πάνε καλά με τον καιρό
 
Georgina ξερεις με τον Τιμ δεν θα τα παρατισω!ΤΑ ΕΧΩ ΠΑΡΑΤΙΣΕΙ ΗΔΗ!Το μονο που θελω πλεον απο τον Τιμ ειναι να καταλαβει οτι ΤΟΝ ΑΓΑΠΑΩ! Δυστυχως ομως μαλλον δεν το καταλαβαινει! Τωρα πιστευω μονο στην Ελενα! Δυστυχως ειμαι ατομο χωρις υπομονη και τα παραταω ευκολα!
 
Τάνια μου μην απογοητεύεσαι. Θέλει υπομονή και επιμονή. Ο Τίμ θα καταλάβει ότι τον αγαπάς απο την φροντίδα που του δείχνεις και απο τις ώρες που θα ασχολείσαι μαζί του. Ασχολείσου μαζί του, μίλα του ήρεμα και με γλυκό τόνο, δελέαζέ τον με λιχουδιές και σιγά σιγά, θα γίνεται φίλοι. Η φιλία θέλει προσπάθεια και εμπιστοσύνη και απο τις δυο μεριές για να χτιστεί. Εχε υπομονή και όλα θα πάνε καλά. Δώστου χρόνο. Άλλωστε, αν δεν κάνω λάθος μιλάμε για ένα κακοποιημένο παπαγαλάκι 😉
 
Μα πως θα καταλάβει οτι τον αγαπάς αν δεν ασχολείσαι μαζί του;☹ Μονο με τα λόγια; Η αγάπη εκφράζεται με πράξεις! 🙂

Σκέψου οτι έχεις να κανει με ένα "πληγωμένο πουλάκι"...Αν επρόκειτο για ενα κακοποιημένο παιδί, τι θα του ελεγες... Οτι δεν εχεις υπομονή να ασχοληθείς μαζί του; Δεν σε μαλώνω, το αντίθετο μάλιστα... Προσπαθω να σε παροτρύνω να ασχοληθείς μαζί του, γιατι πραγματικά σε χρειάζεται πολύ περισσότερο απο το άλλο σου πουλάκι...
 
Georgina ξερεις με τον Τιμ δεν θα τα παρατισω!ΤΑ ΕΧΩ ΠΑΡΑΤΙΣΕΙ ΗΔΗ!Το μονο που θελω πλεον απο τον Τιμ ειναι να καταλαβει οτι ΤΟΝ ΑΓΑΠΑΩ! Δυστυχως ομως μαλλον δεν το καταλαβαινει! Τωρα πιστευω μονο στην Ελενα! Δυστυχως ειμαι ατομο χωρις υπομονη και τα παραταω ευκολα!

Καλη μου φιλη εγω εχω 1 ζεμπρακι που ασχολουμε καθε μερα μαζι του, στην αρχη ηταν απομακρος και τωρα μπαινει-βγανει στο κλουβι, ερχεται πανω μου,{μονο αγγιγματα δεν θελει, αλλα που θα παει}και οταν λειπω καθετε στεναχωρημενος και δεν μιλαει ουτε κουνιετε, αλλα οταν μπαινω απο την πορτα με βλεπει και γινετε χαμος...ΥΠΟΜΟΝΗ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΚΑΙ ΑΓΑΠΗ
 
Παιδια αυτο ακριβως ειναι που δυσκολευει πολυ την κατασταση! Οτι εχει πληγωθει ανεπανορθωτα απο ανθρωπους! Ειναι εξυπνος και οταν τον εγκατεληψε το πρωτο αφεντικο του πληγωθηκε πολυ! Μετα απο λιγο το ξεπερασε με το δευτερο αφεντικο και παλι τα ιδια... Ευτυχως τον ταιλευτεο καιρο μου φενεται χαρουμενος! Ο λογος την ταιλευτεα φορα που βγηκε η Ελενα βγηκε και αυτος! Πηραν το μεσημεριανο τους υπνακο πανω στην κορυφη του κλουβιου! Οσο προλαβαν δηλαδη... Μετα ηρθε το 8χρονο ανηψακι μου και τα εβαλα μεσα!Λεω να το ξανακανω σημερα! Μου αρεσε που ειδα τον Τιμ τοσο χαρουμενο! Παιδια εχω να σας κανω μια ερωτηση. Οι δικοι μου καθε μεσημερι φτιαχνουν τα φτερα τους μιση ωρα και πεφτουν για υπνο σχεδον 1 ωρα. Οι δικοι σας το κανουν αυτο; 😕
 
Τανια ειναι πολυ συνηθισμενο αυτο που περιγραφεις οτι κανουν οι παπαγαλοι σου το μεσημερι. Οσοι παπαγαλοι ειχα ως τωρα το κανανε σχεδον ολοι. :)
 
Οι δικοι μου καθε μεσημερι φτιαχνουν τα φτερα τους μιση ωρα και πεφτουν για υπνο σχεδον 1 ωρα.

Αυτό δεν είναι κάτι το ανησυχητικό. Όλα τα πουλιά φτιάχνουν τα φτερά τους κάθε μέρα 😉
Όσο για τον ύπνο, κι αυτό δεν είναι ανησυχητικό. Θέλουν να ξεκουραστούν κι αυτά λίγο μετά από κάποιες δραστηριότητές τους.
 
Τάνια μου όλα τα πουλάκια διαθέτουν ένα μέρος του χρόνου τους στην περιποίηση των φτερών τους! Ειδικά μετά από το μπάνιο τα καναρίνια μου αλλά και τα παπαγαλάκια αφιερώνουν χρόνο στον καλωπισμό τους. Ειδικα τις μέρες που πρόκειται να βρέξει, παρατηρώ οτι τα πουλάκια μου αδιαβροχοποιούν τα φτερά τους περνώντας τα με λίπος απο τον ουροπύγιο αδένα!
 
παιδια εγω ειχα ενα παπαγαλο αλα ηταν πολυ αγριος τον ειχα παρει φθεινα ειχα υπομονη καθομουνα πολες ωρες μαζι του ειχε αρχειση να με συνηθειζη αρκετα. Δεν μιλησε ποτε στα 2 χρονια που τον ειχα. Τον εβγαζα εξω απο το κλουβι για να ξεμουδιαζει ειχε γινει πολυ καλος και μια μερα που τον ειχα εξω τον εχασα προφανος μου τον κλεψαν γιατι δεν μπορουσε να πεταξει του ειχα κοψει τα φτερα. Αλλα απο τη καψουρα που ειχα πηρα αλλο παπαγαλο και ειναι παρα πολυ καλος το μονο που δεν μιλαει
 
Back
Top