Φροντίδα Οι ποτίστρες μπίλιας που αγόρασα δεν βγάζουν νερό

vaggelis53

PB Member
Εγγραφή
9 Μαρ 2008
Μηνύματα
154
Παιδια γεια σας.Αποφασισα να βαλω ποτιστρες μπιλιας στα κλουβια, για λογους υγιεινης.Αγορασα λοιπον. Το προβλημα ομως ειναι οτι δεν βγαζουν νερο.Αποκλειω το να κολησαν. Μηπως χρειαζεται να βαλω καρφιτσα, οπως βαζουν στους ορους, στα νοσοκομεια; Αν γνωριζει κανεις κατι θα με βοηθουσε.
 
Για να βγαλουνε νερο πρεπει να σπρωξει το πουλι με τη γλωσσα του τη μπιλια. Και τοτε παλι απλως σταζουν δεν τρεχει νερο με κανονικη ροη. Πρεπει να ξερει ενα πουλι να πιει νερο κατα αυτον τον τροπο για να το κανει. Αυτες χρησιμοποιουνται για τρωκτικα και στο εξωτερικο τις χρησιμοποιουν πολυ και για παπαγαλους. Αφησε τες να πειραματιστουν μερικες μερες...
 
και οπωςδηποτε μαζι στην αρχη και η κανονικη ποτιστρα μην πεθανουν τα πουλια απο αφυδατωση
 
και οπωςδηποτε μαζι στην αρχη και η κανονικη ποτιστρα μην πεθανουν τα πουλια απο αφυδατωση
Ανεστη σωστα. Πειραματα μονο εκ του ασφαλους. Ευχαριστω για την ανταποκριση. Καλη σου νυχτα.
 
Οι ποτιστρες με μπιλια μου πανε περιπου μια βδομαδα και οποτε γεμιζω πιεζω τη μπιλια 2-3 φορες για να φυγει ο αερας γιατι καμια φορα σκαλωνει και υπαρχει περιπτωση το πουλι να μεινει χωρις νερο
 
οι ποτιστρες μπιλιας ειναι πολυ πιο υγειηνες απο τις απλες αλλα εχουν και μειονεκτηματα πολλα ενα ειναι οτι γεμιζουν αλατα εσωτερικα και μετα δεν κινητε η μπιλια με αποτελεσμα το πουλι να μεινει απο νερο και εμεις να μην καταλαβενουμε τι συμβαινει και στο τελος το πουλι να πεθανει απο αφυδατωση.
 
Για όλα υπάρχει απάντηση και λύση.
Ειναι βέβαιο οτι οι ποτίστρες με την μπίλια είναι "καθαρές".
Για όποια πιθανά μειονεκτήματα υπάρχουν απλές λύσεις.
Εγώ μηχανικά πλέον κάθε φορά που γεμίζω κάποια ποτίστρα
πατάω με τον αντίχειρα την μπίλια, που έρχεται με την πίεση
του αέρα εμπρός και επιστρέφει στον αυλό.
Χρόνος σχεδόν μηδενικός. Οσον αφορά την παρατήρηση
του Αρη για άλατα στον αυλό, παραθέτω την λύση
στην φωτό. Πάντως για να πιάσει άλατα πρέπει να μείνει
τουλάχιστον 15 μέρες ακαθάριστος.
 

Συνημμένα

  • VOYRTSA.webp
    VOYRTSA.webp
    107,6 KB · Προβολές: 119
ευχαριστω κυριε μακη θα ψαξω να βρω αυτο το εργαλειο γιατι εχω μερικες και απο την πολυ χρησει εχουν γεμισει αλατα θα ψαξω το εργαλειο και θα τις καθαρισω.
 
Μάκη, καλημέρα.
Βλέπω ότι το Γερμανικό λαϊκό πολυκατάστημα μας δίνει λύσεις, έ;
Και φθηνές σχετικά!
Εγώ, όπως υποθέτω κι εσύ, και αρκετοί άλλοι, έχω πάρει ολόκληρο σετ από αυτά τα βουρτσάκια.
 
Μάκη, καλημέρα.
Βλέπω ότι το Γερμανικό λαϊκό πολυκατάστημα μας δίνει λύσεις, έ;
Και φθηνές σχετικά!
Εγώ, όπως υποθέτω κι εσύ, και αρκετοί άλλοι, έχω πάρει ολόκληρο σετ από αυτά τα βουρτσάκια.
Φιλε Γιωργο. Μας ανοιγεις τα ματια. Εγω τις ακριβοπληρωσα.Αλλη φορα ομως ας ειναι καλα ο Γερμανος.
 
Να μου επιτρέψετε να πώ και εγώ την δική μου εμπειρία με τις ποτίστρες μπίλιας. Πέρυσι και ενώ σχεδόν είχα τελειώσει τον χρωματισμό σε 4 κόκκινα μωσαικά άφησα την πόρτα του εκτροφείου μου ανοιχτή για να μπεί φρέσκος αέρας, μπαίνοντας όμως ο αέρας ''πέρασε'' και ήλιος με αποτέλεσμα την δημιουργία υποπίεσης στην ποτίστρα και τελικά να φρακάρει η μπίλια και να μην δουλεύει. Το τραγικό ήταν οτι έχασα και τα 4 πουλιά. Πολύ εύχρηστες αλλά θέλουν την κατάλληλη προσοχή. Επίσης άσχετα άν το νερό διατηρείται καθαρό πρέπει να ανανεώνεται καθημερινά.

Φιλικά
 
εγω παντός για να καθαρίσω το στόμιο(το λούκι) απο την ποτίστρα
χρησιμοποιώ μπατονετα, αυτη που χρησιμοποιούμε για των καθαρισμό
των αυτιών μας.
Νομίζω ειναι λίγο δύσκολο να βρούμε αυτη την βούρτσα που μας έδειξε ο φιλος!
 
Back
Top