Φροντίδα Οι ποτίστρες μπίλιας που αγόρασα δεν βγάζουν νερό

Εγώ θα πω απλώς ότι αυτές οι ποτίστρες είναι πολύ επικίνδυνες, αν τηρούνται οι κανόνες υγιεινής στις κανονικές δεν υπάρχει λόγος να βάλουμε με μπίλια άσε που κάπου πήρε το μάτι μου σκεύασμα που διατηρεί το νερό φρέσκο για πιο πολλές μέρες χωρίς να κάνουμε αλλαγή.
 
Όταν καθαρίζετε τις ποτίστρες αυτές χρησιμοποιήστε και λίγο μήλόξιδο.Απολιμένει και καθαρίζουν ευκολότερα τα άλατα. Το μηλόξιδο το ρίχνουμε μέσα στην σαπουνάδα. Μόνο εαν πιάσουν πολλα άλατα απευθείας επάνω στην ποτίστρα.
 
Άποψη σου φίλε Μάκη, πάντως έχω την εντύπωση πως αυτές οι ποτίστρες δεν φτιάχτηκαν για τα πουλιά.
 
νομιζω πως ουτε και το να ριχνεις ''σκευασμα'' που κραταει το νερο φρεσκο ειναι σωστο... :D

καλυτερα σκετο πιστευω χωρις τα χημικα... 🙄
 
Μια αφελής ερώτηση... Πως εκπαιδεύεις καναρίνια που έχουν συνηθίσει σε απλή ποτίστρα να πίνουν νερό σε ποτίστρα με μπίλια;
 
για ενα διαστημα μερικων ημερων βαζεις και τις δυο μαζι στο κλουβικαι την απλη ποτιστρα και αυτην με την μπιλιακαι μν στεναχωριεσαι η περιεργεια θα το οδηγησει να δει τι ειναι αυτο και θα μαθει
 
  • Like
Αντιδράσεις: mgerom
Άποψη σου φίλε Μάκη, πάντως έχω την εντύπωση πως αυτές οι ποτίστρες δεν φτιάχτηκαν για τα πουλιά.

Ισως δεν μηλάμε για το ίδιο πράγμα.
Αυτές οι ποτήστρες δεν φτιάχτηκαν για πουλιά;
[x]

[x]
 
Το θέμα έχει ξανασυζητηθεί και τα γενικά συμπεράσματα είναι απλά:
1) Και τα δύο είδη (αυτόματε και απλές) έχουν και υπέρ και κατά
2) Η συμπεριφορά κάθε πουλιού απέναντι στις ποτίστρες δεν είναι ίδια (έβαλα αυτόματη σε καναρίνι και μου έκανε το κλουβί χάλια από το νερό γιατί έπαιζε συνεχώς με τη μπίλια)
3) Ο καθένας από εμάς προτιμά για τους δικούς του λόγους ένα από τα δύο είδη και βέβαια καλά κάνει (ανάλογα με τις εμπειρίες που έχει από τη χρησιμοποίηση της μιας και της άλλης)

Προσωπικά προτιμώ τις κλασικές ποτίστρες γιατί σε δοκιμές που έκανα με τις αυτόματες δεν είχα καλά αποτελέσματα (γέμισε ο τόπος νερά) και για να σας προλάβω οι ποτίστρες ήταν ίδιες με αυτές στις φωτογραφίες που έβαλε ο Μάκης παραπάνω και δεν ήταν ελαττωματικές.
Κατά τα άλλα βέβαια δεν είχα κάποιο πρόβλημα να βουλώσουν ή κάτι τέτοιο.
Ίσως βέβαια να είναι και τα καναρίνια μου ιδιότροπα και τις πέρασαν για παιχνίδι τι να πω.
 
Αν θέλετε συζητήσετε τα πλεονεκτήματα και τα μειονεκτήματά τους καθώς και ποιο είδος χρησιμοποιείτε στο θέμα https://community.petbirds.gr/threads/Ποτίστρες-για-πουλιά-αυτόματες-ή-απλές.724/ για να έχουμε συγκεντρωμένες τις απόψεις σε ένα σημείο και όχι διάσπαρτες παντού. :)

Το παρόν θέμα άνοιξε για συγκεκριμένο λόγο και χρειάζεται συγκεκριμένες απαντήσεις.
vaggelis53 είπε:
Το προβλημα ομως ειναι οτι δεν βγαζουν νερο.Αποκλειω το να κολησαν. Μηπως χρειαζεται να βαλω καρφιτσα, οπως βαζουν στους ορους, στα νοσοκομεια; Αν γνωριζει κανεις κατι θα με βοηθουσε.
 
Βαγγέλη δεν χρειάζεται να βάλεις βελόνα ή τελος πάντων καρφίτσα (και να θές δεν τρυπάνε έτσι έυκολα). Το νερό θα τρέξει μόνο όταν το πουλί σπρώξει με το ράμφος την μπίλια.Αλλιως και να θές δεν τρέχει. (αυτό είναι και το πλεονέκτημα της άλλωστε). Τα πουλάκια σου τι λένε γι'αυτό σου φαίνοντε διψασμένα; Παρατηρισέτα προσεκτκά.
Εγώ τις χρησιμοποιώ εδώ και αρκετό καιρό χωρίς κανένα πρόβλημα.
 
Βαγγέλη δεν χρειάζεται να βάλεις βελόνα ή τελος πάντων καρφίτσα (και να θές δεν τρυπάνε έτσι έυκολα). Το νερό θα τρέξει μόνο όταν το πουλί σπρώξει με το ράμφος την μπίλια.Αλλιως και να θές δεν τρέχει. (αυτό είναι και το πλεονέκτημα της άλλωστε). Τα πουλάκια σου τι λένε γι'αυτό σου φαίνοντε διψασμένα; Παρατηρισέτα προσεκτκά.
Εγώ τις χρησιμοποιώ εδώ και αρκετό καιρό χωρίς κανένα πρόβλημα.
Γιωργο ευχαριστω, εχω συγχρονως και τις παλαιες και δεν ανυσηχω. Το ενα πινει κανονικα απο τη μπιλια, τα αλλα τις κοιταζουν με περιεργεια. Θα προσπαθεισω να αφαιρω ορισμενες ωρες τις παλαιες, κοιταζοντας προσεκτικα τα πουλια και τη σταθμη του νερου, στην ποτιστρα. Και βλεπουμε. Τα λεμε Γιωργο.
 
Back
Top