Φροντίδα Οι πρώτες μέρες με την conura μου

Μόνο να μην το αφήνετε πολλές ώρες στο κλουβί γιατί δεν κάνει.. Να σας ζήσει Ντίνο μου!👍
Συμφωνω αλλα ενταξει τον Χειμώνα δεν ειναι τοσο επικυνδινο οσο το καλοκαιρι που πρεπει να βγει το πολυ στο 2ωρο (το πολυ ομως).

Ντίνο να της βαζετε και λαχανικα το πρωι.
Σιγα σιγα θα ξεκινησει να τρωει τα παντα :)
 
μόλις βλέπει τον πατέρα μου αρχίσει να τσιρίζει και να σκαρφαλώνει αμέσως
Ωχ έρωτας με την πρώτη ματιά; :D
Ίσως επειδή είχε άντρα φροντιστή πριν.
Να μην την χαϊδεύει στην πλάτη και κάτω από την κοιλιά.
Ας διαβάσει αυτό το θέμα https://community.petbirds.gr/threads/Οι-ερωτογενείς-ζώνες-στους-παπαγάλους.24982/.
 
Τις βάλαμε χθες μήλο το απόγευμα κατά τις 7:15 και χθες έφαγε λίγο σήμερα που τις το έχω ακόμα έφαγε σχεδόν όλο το μήλο κομμενο φυσικά να το βγάλω τώρα το μήλο;
 
Για μένα τέτοια ώρα Ντίνο μου... Ο παπαγάλος σου πρέπει να κοιμάται... Τι ώρα κοιμάται; Μέχρι τι ώρα βρίσκεται σε φώτα;ναι βγαλτο τώρα φυσικά...
Και να προσέχεις γενικά όταν του βάζεις μήλο να μην υπάρχουν τα κουκούτσια που έχει...
 
Το μήλο και τα φρούτα και τα λαχανικά θα τα δίνετε πρωί και θα τα αφήνετε στο κλουβί, τον χειμώνα το πολύ 4-5 ώρες και το καλοκαίρι, το πολύ 2.
Τα χόρτα μπορείτε και παραπάνω.
 
Τα καθάρισα τα κουκούτσια τον βάζω νωρίς για ύπνο σήμερα τον έβαλα για ύπνο στις 9:00 το βράδυ

Οκ Ευχαριστώ Μαρία!
 
τον βάζω νωρίς για ύπνο σήμερα τον έβαλα για ύπνο στις 9:00 το βράδυ
Εννιά η ώρα το βράδυ μόνο νωρίς που δεν είναι για ένα πουλάκι... Μόλις αρχίζει να νυχτώνει, κανονικά τότε πρέπει να αρχίζουν να κοιμούνται και τα πουλάκια μας...
 
Τα καθάρισα τα κουκούτσια τον βάζω νωρίς για ύπνο σήμερα τον έβαλα για ύπνο στις 9:00 το βράδυ
Κοίτα τα πουλιά όλα, μικρά και μεγάλα, με την δύση του ήλιου, αρχίζουν και φωνάζουν το σμήνος τους και δίνουν σήματα το ένα στο άλλο, και κάνουν το τελευταίο γεύμα τους.
Μόλις σουρουπώσει, βρίσκουν το κλαδί που θα κοιμηθούν και ησυχάζουν.
Καταλαβαίνω πως για μας τους ανθρώπους, που εσείς γυρίζετε από τις δραστηριότητες ενώ έχει νυχτώσει, θέλετε να δείτε τον παπαγάλο σας.
Αυτό πρέπει όμως να γίνεται σπάνια, γιατί αν γίνεται κάθε μέρα, αναστατώνεται το πουλί και γίνεται νευρικό.
Το σωστό είναι με το σούρουπο το πουλί κοιμάται, τώρα ας είναι πολύ λίγες οι εξαιρέσεις, για να μην έχετε άλλα προβλήματα με την ψυχολογία του.
 
Παιδιά το πουλί άρχισε να πετάει σήμερα έκανε μια μικρή πτήση από το πάτωμα έως τον καναπέ (2 μετρα). Τι με συμβουλεύεται να τις κόψω τα φτερά (ο κτηνίατρος φυσικά) ή να την αφήσω;😵

Είναι καλή αυτή η τροφή
missing-image.png
 
Αν αποφασίσετε να το βγάζετε εκτός κλουβιού, κατά την γνώμη μου, πρέπει να τα ψαλιδίσετε.
Ιδίως πλησιάζοντας άνοιξη που θα ανοίγουν τα παράθυρα, είστε πολλά άτομα και εύκολα μπορεί να συμβούν αβλεψίες και ατυχήματα, οπότε αν τα κόψετε θα είναι ασφαλές το πουλί να μην το χάσετε.
Φυσικά πρέπει να τα ψαλιδίσει γιατρός γιατί είναι επικίνδυνο από κάποιον που δεν ξέρει να προκαλέσει βλάβη ή αιμορραγία στο πουλί.
Να ξέρετε ότι μετά την πτερόρροια θα βγουν νέα φτερά και δεν θα ισχύει η ασφάλεια. Αυτό βέβαια θα το δείτε αργά το φθινόπωρο, οπότε έχουμε καιρό μέχρι τότε.

Είναι καλή αυτή η τροφή
Ναι μια χαρά, αυτήν έτρωγε και πριν;
 
Ναι αυτή έτρωγε. Ευχαριστώ @maria p για τις συμβουλές και μάλλον θα την πάω το Σάββατο. 😉
Να προσέξετε να πάτε σε γιατρό που ξέρει από πουλιά. Είχε ο Τεό κάποιον που το πήγαινε, ή όχι;
 
Δεν ξέρω αν είχε Μαρία.Αλλά θα τον ρωτήσω:D. Μας βοηθάει πολύ μέσω messenger και ενδιαφέρεται πραγματικά για το πουλί. Κατά τις 7:35μμ είναι καλά να κοιματε το πουλί και να ξυπνάει στις 7:00 το πρωί;👎
 
Δεν πάει με την ώρα αλλά με την δύση του ήλιου. Αυτή την εποχή κανονικά πρέπει να κοιμάται γύρω στις 6 το απόγευμα και να ξυπνάει γύρω στις 7. Καμιά φορά εντάξει ας κάθεται μέχρι τις 7.30 το απόγευμα. Τις περισσότερες μέρες να ξεκουράζεται.
Το καλοκαίρι, μέχρι τις 8, και 9 το βράδυ όταν νυχτώνει αργά.
 
Back
Top