Γενικά Οι σφήγκες είναι επικύνδινες για τα πουλιά μου

Κατάσταση
Κλειστό.
Δεν είπε κάποιος για σπουργίτια, για σφήκες μιλάμε που μπορούνε να αποβούνε μοιρέες με ένα απλό τσίμπημα όπως προαναφέρθηκε, στην ζωή των πουλιών. Αν έχεις κάποια τακτική για την απομάκρυνσή τους καλό θα ήταν να μας πείς.



1.Απομάκρυνση των πουλιών από εκεί.
2.Απομάκρυνση της φωλιάς από εκεί.
Σου είπε κανείς ότι ο άνθρωπος έχει δικάιωμα να αποφασίζει ότι το σπουργίτι έχει δικάιωμα να ζήσει περισσότερο από τη σφίγγα; Αν ναι θα μπορούσες να μας πεις ποιος νόμος της φύσης το ορίζει; Μήπωσ υπάρχει κάποιος κανόνας που λέει ότι ό,τι ενοχλεί τον άνθρωπο και τα οικόσιτα του πρέπει να το σκοτώνει;Κάποτε σκότωναν τις αλεπούδες αβέρτα γιατί έτρωγαν τις κότες και κινδύνευσαν με αφανισμό. Έπειτα από πολλά χρόνια και με αυστηρό νόμο τους έκοψε το μυαλό να κάνουν καλύτερα κοτέτσια και να τις μαζεύουν μέσα τα βράδια. Και οι κουκουβάγιες και τα γεράκια μπορεί να αποβούν μοιραία για τη ΄ζωή των πουλιών αλλά δεν νομίζω να πρέπει να τα σκοτώσουμε. Για τα αυτονόητα θα μιλήσουμε πάλι;
 
Έχω την εντύπωση ότι θα ξεκινήσει πάλι μία λεκτική διαμάχη για το αν έχουμε ευαισθησίες ή όχι. Σαφώς και οι σφήγγες είναι μέρος του ζωικού βασιλείου αλλά μην ξεχνάτε ότι πολλοί άνθρωποι είναι αλεργικοί στο τσίμπημα από τις σφήγγες και τις μέλλισες και δεν το ξέρουν. Επομένως δεν είναι πρόβλημα μόνο για τα πουλιά που σαφώς και πεθαίνουν με το τσίμπημα τους αλλά και για εμάς. Προσέχουμε για να έχουμε.Από την άλλη δεν θα χαλάμε και όλες τις φωλιές από τις σφήγγες που βλέπουμε.


Αγαπητέ Ισίδωρε όποιος είναι αλλεργικός κουβαλάει πάντοτε μαζί του μία σύριγγα. Και οι περισσότεροι είναι στη μέλισσα και όχι στη σφήγγα πρέπει να αφανίσουμε τις μέλισσες για να μην τσιμπάνε τους αλλεργικούς;Διοτι το προσέχουμε για να έχουμε σε κάτι τέτοιο με παραπέμπει. Τώρα για το αν χαλάμε όλες τις φωλιές ή μόνο αυτή που μας ενοχλεί θα σου πω ότι "ολίγον εγκυος" δεν υπάρχει!
 
Δεν θα καθήσω να ασχοληθώ μαζί σου, πρώτα πες μου το νόμο που επιτρέπει να έχουμε πτηνά άγρια στο κοπάδια μας και θα σου πω και εγώ τον νόμο περι των άλλων που ζητάς. Και όσον αφορά τις αλεπούδες που λές και τους λύκους και ότι άλλο αν είχες μεγαλώσει σε κανένα χωριουδάκι και είχες κότες μόνο και πρόβατα να ζήσεις σίγουρα θα το έκανες και εσύ! Και αφού έχεις τόση οικολογική συνείδηση εσύ όπως μας λές γιατί δεν πάς στο σπίτι του φίλου να τις μαζέψεις και να τις κάνεις κατοικίδια;
 
  • Like
Αντιδράσεις: BISBA
Δεν θα καθήσω να ασχοληθώ μαζί σου, πρώτα πες μου το νόμο που επιτρέπει να έχουμε πτηνά άγρια στο κοπάδια μας και θα σου πω και εγώ τον νόμο περι των άλλων που ζητάς. Και όσον αφορά τις αλεπούδες που λές και τους λύκους και ότι άλλο αν είχες μεγαλώσει σε κανένα χωριουδάκι και είχες κότες μόνο και πρόβατα να ζήσεις σίγουρα θα το έκανες και εσύ! Και αφού έχεις τόση οικολογική συνείδηση εσύ όπως μας λές γιατί δεν πάς στο σπίτι του φίλου να τις μαζέψεις και να τις κάνεις κατοικίδια;



Νομίζω ότι εκνευρίζεσαι άσκοπα. Με το " πουλια άγρια στα κοπάδια" τι ακριβώς εννοείς;Δε σου ζήτησα να ασχοληθείς ποτέ μαζί μου Γρηγόρη. Είπα και πάλι τη γνώμη μου στην θανάτωση ενός ολόκληρου κοπαδιού σφηγγών.Αν μυγιάζεστε δεν φταίω εγώ.
 
Οικολογικες ευαισθησιες; και "δικαιωματα" των σφηκων; Τι απογινε το δικαιωμα της ελευθεριας και του πεταω ελευθερα οπου θελω ;


Ισίδωρε για την όποια αντιπαράθεση μιλάς ξεκίνησε από εδώ και δεν ήμουν όπως βλέπεις αυτός που την ξεκίνησε.
 
Οι προσωπικες αντιπαραθεσεις στο επιπεδο που και παλι προσπαθειτε να επικοινωνησετε δεν εχουνε θεση στο φορουμ και δεν αφορουν κανενα αλλον περα απο αυτους που εμπλεκονται. Παρακαλω να τα λυνετε με ΡΜ. Απορω γιατι δεν μπορουμε να μιλησουμε ευγενικα και πρεπει να πουμε αυτο που θελουμε με τετοιο τροπο ωστε να προκαλεσουμε τους αλλους να απαντησουνε στο ιδιο υφος. Δεν ειναι ωραιο να αγκαζετε τα θεματα να κλειδωνουνε.
 
Ισίδωρε για την όποια αντιπαράθεση μιλάς ξεκίνησε από εδώ και δεν ήμουν όπως βλέπεις αυτός που την ξεκίνησε.

Βρε mortis μάλλον έχεις βάλει σκοπό να μας τρελλάνεις όλους.
Σου έχω κάτι εύκολο να κάνεις. Πες μας σε πόσα Θέματα έχεις αντιπαρατεθεί με πόσους από εδώ μέσα;Λες όλοι να σε αντιπαθούν; Σε γνώριζαν κι από χθες;
Μήπως σε ζηλεύουν;
Χαλάρωσε βρε άνθρωπε του Θεού.Αλλιώς θα κατηγορηθείς για κάτι που δεν είσαι ούτε σε εκφράζει. Κρίμα δεν είναι να σε ρωτάνε "τους αναστάτωσες όλους, γιατί;".
Υπάρχουν κι άλλοι τρόποι να συμμετέχεις στο PB ! Να πηγαίνεις κόντρα σε όλους δεν θα έλεγα ότι είναι και ο πλέον ενδεδειγμένος.
 
Παρακαλω ξανα και για τελευταια φορα να μη συνεχισετε τα off topic μηνυματα. Αφηστε το θεμα να εξελιχθει για οσους εχουνε ορεξη να ασχοληθουνε με αυτο.
 
Βρε mortis μάλλον έχεις βάλει σκοπό να μας τρελλάνεις όλους.
Σου έχω κάτι εύκολο να κάνεις. Πες μας σε πόσα Θέματα έχεις αντιπαρατεθεί με πόσους από εδώ μέσα;Λες όλοι να σε αντιπαθούν; Σε γνώριζαν κι από χθες;
Μήπως σε ζηλεύουν;
Χαλάρωσε βρε άνθρωπε του Θεού.Αλλιώς θα κατηγορηθείς για κάτι που δεν είσαι ούτε σε εκφράζει. Κρίμα δεν είναι να σε ρωτάνε "τους αναστάτωσες όλους, γιατί;".
Υπάρχουν κι άλλοι τρόποι να συμμετέχεις στο PB ! Να πηγαίνεις κόντρα σε όλους δεν θα έλεγα ότι είναι και ο πλέον ενδεδειγμένος.


Μόνο ένα είναι το θέμα αγαπητέ μου που έχω έρθει σε αντιπαράθεση και το ξέρεις. Είμαι πάρα πολύ χαλαρός.Άλλοι εκνευρίζονται. Ο Χρήστος έδωσε τη λύση για τις σφήγγες χωρίς να τις σκοτώσει ή να τις κάψει κι έγώ είπα ότι και οι σφήγγες έχουν δικάιωμα και κάποιοι έκριναν την οικολογική μου συνείδηση. Δηλαδή τι πρέπει να κάνω;Να μην πω τίποτε;Ε αυτό λυπάμαι αλλά δεν γίνεται. Συζήτηση με σιωπή δεν υπάρχει...
 
Για να παραμείνουμε στο θέμα λοιπόν θα σου πω τα εξής.
Μια επίθεση από σφήκες είναι ικανή να σκοτώσει έναν ενήλικο άνδρα γύρω στα 100 κιλά σύμφωνα με πρόσφατο ντοκυμαντέρ στην συνδρομητική τηλεόραση.
Φαντάσου τι μπορούν να κάνουν σε ένα πτηνό ή σε ένα μικρό παιδί.
Την επόμενη λοιπόν φορά που θα συναντήσεις έναν σκορπιό ή μια οχιά μην ανησυχήσεις, οικολογικά θα σε τσιμποδαγκώσουν.Απλά θα είναι λίγο πιο επώδυνο από το δήγμα της σφήκας.
 
Λοιπόν αγαπητέ μου άκου: 1. Επειδή το θέμα του Αντώνη ήταν για το πως θα προστατέψει τα πουλιά του και το θέμα μας δεν ήταν οι άνθρωποι και δεν έχω ακούσει ποτέ σμήνος σφηγγών να επιτέθηκε σε άνθρωπο, τα πουλιά λοιπόν προτείνω να τα προστατέψει με μία σίτα μεταλλική ή υφασμάτινη έτσι ώστε να μην υπάρχει η δυνατότητα να περνάει στα πουλιά ούτε κουνούπι. Είναι προτιμότερο από την ιδέα του αροξόλ ή να τις βάλουμε φωτιά 2. Εάν γνωρίζεις ότι όλα στο ζωικό βασίλειο αποτελούν μία ισσοροπία τ'οτε θα έπρεπε να ξέρεις κι 'ένα άλλο ντοκυμαντέρ που εδειχνε ότι σε μία περιοχή δεν θυμάμαι που ακριβώς είχαν ξεκινήσει επιχείρηση εξόντωσης όλων των φιδιών. Το αποτέλεσμα ξέρεις ποιο ήταν; . Σε ένα χρόνο πνίγηκαν στο ποντίκι στο βατράχι και στη σαύρα. Τι έκαναν μετά ξέρεις; Ξανα έριξαν φίδια στην περιοχή.Αν δεν κατάλαβες το παραπάνω παράδειγμα θα σου πω ακόμη ένα. Σε μία περιοχή της Αμερικής ή της Αφρικής δεν ξέρω, τα πούμα σκότωναν τα ελάφια.Βγήκε λοιπόν διαταγή στους εκεί κατόικους όλα τα πούμα εξόντωση.Αποτέλεσμα; Τα ελάφια έξελίχθηκαν σε υπερπληθυσμό με αποτέλεσμα να μην έχει χόρτο να φανε και ψόφαγαν απ την ασιτία. Ξέρεις τι έκαναν;Ξαναέριξαν πούμα στην περιοχή. Νομίζω ότι αυτά είναι αυτονόητα.
 
"Απαγορεύετε να βρίζετε ή να χρησιμοποιείτε λέξεις και φράσεις σε ύφος και τόνο που προσβάλλει τα άλλα μέλη. Απαγορεύεται επίσης η δημόσια προσωπική αντιπαράθεση μεταξύ των μελών για οποιονδήποτε λόγο. Το PetBirds δεν πρόκειται να γίνει μέσον έκφρασης εμπαθών ή άλλου είδους επιθέσεων για κανέναν."
 
Κατάσταση
Κλειστό.
Back
Top