Γενικά Οι φωλιές των μελισσοφάγων

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης George98
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

George98

PB Known Member
Εγγραφή
19 Μαϊ 2015
Μηνύματα
2.599
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Θα το δεις.
Τα πουλιά τα βλέπουν μόνο όσοι τα αγαπούν και τα κοιτούν ελεύθερα στη φύση...
Συ εύχομαι να δεις από όσο πιο κοντά γίνεται μελισσοφάγο...
Πανέμορφο πουλί ο μελισσοφάγος! Στην χωριό μου έχει πολλούς και όποτε ακούω το χαρακτηριστικό ήχο του ψάχνω να τους βρω!
Merops-Apiaster.jpg

Με αφορμή τα παραπάνω πόστ πήγα στο μέρος που συναντούσα πιο συχνά μελισσοφάγους θέλοντας να τους φωτογραφίσω η κάμερα μου τραβάει καλές φωτο αλλά δεν έχει μεγάλο ζουμ. Αυτοί όμως με φοβόντουσαν και έτσι δεν τα κατάφερα... ψάχνοντας όμως την γύρο περιοχή ανακάλυψα κάτι φανταστικό! στην μια μεριά ενός λόφου το έδαφος έμοιαζε με τοίχο και ήταν γεμάτος φωλιές! Δυστυχώς δεν μπόρεσα να τους βγάλω και αυτούς φωτο... Θα ξαναπροσπαθήσω όμως

SUNP0009.webp
 
Δεν έχω δει ποτέ ζωντανά αυτό το πουλί και ζηλεύω. Οι φωλιές τους μου θυμίζουν κάποιων νοτιο-αμερικάνικων ειδών παπαγάλων που φτιάχνουν φωλιές σε τοιχώματα όπως αυτό.
 
α! Γιώργο με... Ξεσηκώνεις!:D η απάντηση του Γιάννη αναφερόταν σε μένα, άρα για να δω μελισσοφάγους στα σίγουρα θα πρέπει να κάνω καμιά βόλτα από τα μέρη σας! 😛
Καταπληκτική η ανακάλυψή σου! Αυτές οι φωλιές-τρύπες μου θυμίζουν κάτι φωτογραφίες με παπαγάλους σε αργιλώδεις λόφους... Θα περιμένουμε να δούμε και τους μελισσοφάγους!👍
 
Δεν έχω δει ποτέ ζωντανά αυτό το πουλί και ζηλεύω. Οι φωλιές τους μου θυμίζουν κάποιων νοτιο-αμερικάνικων ειδών παπαγάλων που φτιάχνουν φωλιές σε τοιχώματα όπως αυτό.
Βλέπεις; όλα συνωμοτούν στο να μου κάνεις επίσκεψη! Πρώτα οι πάπιες και τώρα οι μελισσοφάγοι!
 

Σχετικά θέματα

Back
Top