Φροντίδα Φωλιές για αγριοπούλια

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Georgina
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Πολύ καλή δουλειά Γεωργία, πραγματικά!

Ας γίνουν γεμίζοντας με κάποια πουλιά ένα μικρό αντίβαρο στη συνήθεια αυτών που έχουν ως χόμπι να τις αδειάζουν.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Frania
Πολυ καλες Georgina μπραβο!
Χαιρομαι που ειδα μια φωλια κολοκυθα στο post του boot.
Ακριβως ετσι την ειχα φτιαξει κ΄εγω, αλλα δυστυχως δεν φιλοξενησε καποιο πουλακι..
:) Ευχομαι οι δικες σου Georgina να ΓΕΜΙΣΟΥΝ απο ζωηρους φτερωτους φιλους...
 
Γεωργία πραγματικά καταπληκτική ιδέα. Μία μικρή παρατήρηση μόνο. Υπάρχουν σιλικόνες που χρησιμοποιούν στην κατασκευή ενυδρείων που είναι άοσμες και όχι τοξικές.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Frania
ΜΠΡΑΒΟ Georgina απιστευτη η παραλλαγη, σου ευχομαι να γεμισουν ολες το συντομοτερο.
 
Σας ευχαριστώ όλους πολύ για την υποστήριξη! 🙂

Κρέμασα το πρωί τις φωλίτσες σε μια μουριά, σε σημείο που να μην μπορούν να πλησιάσουν γάτες και ήδη 2-3 σπουργιτάκια πλησίασαν και επεξεργάζονται την φωλιά! Μακάρι να γεμίσουν με πουλάκια... Θα σας κραταω ενήμερους για τις επισκέψεις!
 
κανε με αχυροχορτο ενα σταυρο βαλε ενα ποτηρι στο κεντρο και συκωσε τις ακρες του αχυροχορτου και πιαστες με ενα λαστοιχακι μαζι με το ποτηρι και μετα αρχισε παλι με αχυροχορτο να τις πλεκεις σταυρωτα
μπορεις να βαλεις και παραπανω απο ενα σταυρο για την βαση της φωλιας για να εχεις καλυτερη πλεξη
τις βαζουμε παντα στο ακρο του κλωναριου του δεντρου που θελουμε εκει που κανει την τελευταια διχαλα κλαδιων και παντα απο την αλνατολικη πλευρα του δεντρου και εχω καταφερει να φωλιασω αρκετες καρδερινες παραπανω απο δεκα γυρω απο το σπιτι μου στο χωριο

παναγο φοβερη η συμβουλη σου! Μπορεις σε παρακαλω να γινεις πιο συγκεκριμενος στο σε τι δεντρα τις τοποθετεις, ποια εποχη, ποσες, σε τι υψος, ποσο κρυμμενες κτλ;
εγω φετος το χειμωνα εβαλα στο χωριο μου 3 κλειστου τυπου γυρω απο το σπιτι μου. ηδη με εχουν ειδοποιησει πως η μια εχει πουλακια! Θα παω τωρα το πασχα κ πιστευω πως 8α καταφερω να τις φωτογραφησω και με πουλια!
σε παρακαλω βοηθησε με τις αλλες! Ευχαριστω
 

Συνημμένα

  • CIMG4931.webp
    CIMG4931.webp
    73,4 KB · Προβολές: 128
  • CIMG4961.webp
    CIMG4961.webp
    94,7 KB · Προβολές: 140
φιλε καλησπερα
μπορεις να παρεις και του εμποριου τη φωλια που ειναι απο καλαμι και στο τελος του καλοκαιριου να τη βαλεις στο ιδιο σημειο που εχεις δει φωλια απο καρδερινες
του χρονου οι καρδερινες θα πανε και θα φωλιασουν εκει προσθετοντας λιγα χορτα
εμεις στο χωριο μου χρονο με το χρονο τις φερναμε και ενα δεντρο πιο κοντα προς το σπιτι με σκοπο να τις εχουμε διπλα και το καταφεραμε
δεν εχουν συγκεκριμενη επιλογη σε δεντρο γιατι εχω και σε κυπαρισακι κια σε ελια αλλα και σε ενα αλλο που ειναι σαν ευκαλυπτος
το υψος που φωλιαζουν ειναι περιπου στα δυο μετρα απο το εδαφος

ευχομαι να σου ερθουν ολα οπως τα σκεφτεσαι
καλο πασχα και καλη ανασταση
περιμενω φωτογραφιες
 
δες στα πευκα στα κλαδια που κρεμανε προς το εδαφος απο τη μερια της δυσης και να εισαι σιγουρος οτι θα βρεις πολλες φωλιες με καρδερινες
 
δες στα πευκα στα κλαδια που κρεμανε προς το εδαφος απο τη μερια της δυσης και να εισαι σιγουρος οτι θα βρεις πολλες φωλιες με καρδερινες
Να της κάνει τι; 😡Να τις πιάσει; ή να γυρίσει ντοκιμαντέρ;
Μόνο φωτογραφίες έτσι παιδία; Ε! Πανάγο!
 
Πολυτιμες παρατηρησεις, πολυ καλες ιδεες αξιζουν δοκιμης ανεξαρτητα αν τα καταφερει κανεις ή οχι! 🙂
 
Να της κάνει τι; 😡Να τις πιάσει; ή να γυρίσει ντοκιμαντέρ;
Μόνο φωτογραφίες έτσι παιδία; Ε! Πανάγο!

Να γυρησω ντοκιμαντερ ακριβως. Μαλλον δεν ειδες τις φωτογραφιες που εβαλα. Αλλωστε δεν φροντιζω εγω καρδερινες... 😉
 
[ [δες στα πευκα στα κλαδια που κρεμανε προς το εδαφος απο τη μερια της δυσης και να εισαι σιγουρος οτι θα βρεις πολλες φωλιες με καρδερινες]


Eγώ νομίζω ότι τις φωλιές τις κάνουν από τη μεριά της ανατολής. Μήπως κάνω λάθος;
 
Εδω ειναι μερικες φωτογραφιες απο τις 3 φωλιες που εβαλα φετος στο χωριο μου με 100% επιτυχια! Στην φωλια της κολονας καθως και στην πανω του δεντρου φωλιασαν καλογεροι. Προλαβα να δω και τα μικρα απο το ενα ζευγαρι παρα το οτι εμεινα λιγες μερες στο χωριο:). Στην κατω του δεντρου φωλιασε κλειδωνας! Φωτογραφιες απο το εσωτερικο δεν εβγαλα για να μην τα ενοχλησω.
 

Συνημμένα

  • A_8eseis.webp
    A_8eseis.webp
    91,9 KB · Προβολές: 123
  • A_kalogeros.webp
    A_kalogeros.webp
    53 KB · Προβολές: 100
  • A_kalogeros3.webp
    A_kalogeros3.webp
    33 KB · Προβολές: 101
  • A_kalogeros11.webp
    A_kalogeros11.webp
    45,7 KB · Προβολές: 106
  • A_kleidwnas.webp
    A_kleidwnas.webp
    74,2 KB · Προβολές: 112
Και κατι ψηλο για να τσιμπανε παρεα με τα υπολοιπα της γειτονιας😛
 

Συνημμένα

  • A_kleidwnas2.webp
    A_kleidwnas2.webp
    40,7 KB · Προβολές: 112
  • A_taistra.webp
    A_taistra.webp
    73,3 KB · Προβολές: 125
Και κατι ψηλο για να τσιμπανε παρεα με τα υπολοιπα της γειτονιας😛
Τί έχεις στα πράσινα διχτάκια μέσα; 😕
Πάντως συγχαρητήρια σε όλους παιδιά! Πολύ ωραίες και οι κατασκεβές σας και οι ιδέες σας! Θα τις εφαρμόσω στον κήπο που έχει λεμονιές και συχνάζουν πολλά πουλιά!
 
Τί έχεις στα πράσινα διχτάκια μέσα; 😕
Πάντως συγχαρητήρια σε όλους παιδιά! Πολύ ωραίες και οι κατασκεβές σας και οι ιδέες σας! Θα τις εφαρμόσω στον κήπο που έχει λεμονιές και συχνάζουν πολλά πουλιά!

Περιεχουν μειγμα απο λιπος και σπορους, φυστικια κτλ. Τα συγκεκριμενα ειναι για παπαδιτσες και πωλουνται στο εμποριο.

(οι φωτογραφιες ειναι απο το διαδικτυο)
 

Συνημμένα

  • suet.webp
    suet.webp
    31,9 KB · Προβολές: 106
  • suet2.webp
    suet2.webp
    5,4 KB · Προβολές: 101
Οδυσσέα τι ονειρεμένες φωλίτσες είναι αυτές; Πω πω τις ζηλεψα πραγματικά! Είναι τόσο φυσικές και ειδικά εκείνη η ταίστρα κήπου που τις λάτρεψα!
 
Οδυσσέα τι ονειρεμένες φωλίτσες είναι αυτές; Πω πω τις ζηλεψα πραγματικά! Είναι τόσο φυσικές και ειδικά εκείνη η ταίστρα κήπου που τις λάτρεψα!

Σε ευχαριστω Τζωρτζινα. Εγω να δεις ποσο τις εχω λατρεψει! 😛 Ηδη σκεφτομαι να φτιαξω φωλια και για κουκουβαγια αλλα ειμαι ακομα στο ψαξιμο γιατι δεν ειναι τοσο απλο. Πρεπει να βρω ακριβως διαστασεις αλλα και σημειο για τα συγκεκριμενα ειδη της περιοχης. Η οποια βοηθεια απο οποιον γνωριζει ειναι παραπανω απο ευπροσδεκτη :D
 
Back
Top