Αναπαραγωγή Ολοι οι νεοσσοί από τις γέννες πεθαίνουν μεσα την εβδομαδα

itealexis

PB New Member
Εγγραφή
14 Φεβ 2009
Μηνύματα
12
Πόλη
Ιτέα
καλησπερα σε ολους παιδια θα ηθελα να μοιραστω ενα προβλημα που εχω μαζι σας το ζευγαρι καναρινιων που εχω γεννησε για τριτη φορα. την δευτερη βγηκαν απο τα αυγα και μεσα σε μια βδομαδα μου πεθαναν. Γενναει ξανα τεταρτη φορα και συμβαινει παλι το ιδιο γιατι συνεβη αυτο ρε αλανια τι πηγε στραβα; Σας ευχαριστω!
 
Υποθέτω πως τώρα τελευταία τα είχες βάλει για αναπαραγωγή, οπότε με τις ζέστες τα μικρά μπορεί να αφυδατώθηκαν, να έπαθαν θερμοπληξία κλπ. Γι' αυτό λέμε ξανά και ξανά πως αυτή η περίοδος είναι ακατάλληλη, λόγω ζέστης -η οποία εγκυμονεί κινδύνους- κι επειδή τα πουλιά σε σύντομο χρονικό διάστημα μπαίνουν στην φάση της πτερόρροιας και ταλαιπωρούνται περισσότερο.

Πιστεύω πως έδινες αυγό -ή αυγοτροφή- για να ταϊζονται τα μικρά και το απομάκρυνες μετά από κάποιες ώρες. Σωστά; Και ότι δεν έδινες φρούτα και λαχανικά απ' την πρώτη μέρα ζωής των νεοσσών.

Ps. Καλό είναι να μην ξεπερνάμε τις 3 γέννες. :)
 
Εκτος απο αυτα που σου ειπε η Αναστασια που ειναι τα πιο πιθανα να εχουν συμβει, μηπως ειναι συγγενεις το ζευγαρι σου και οι νεοσσοι γεννιουνται με προβλημα;
 
καλησπερα σε ολους παιδια θα ηθελα να μοιραστω ενα προβλημα που εχω μαζι σας το ζευγαρι καναρινιων που εχω γεννησε για τριτη φορα. την δευτερη βγηκαν απο τα αυγα και μεσα σε μια βδομαδα μου πεθαναν. Γενναει ξανα τεταρτη φορα και συμβαινει παλι το ιδιο γιατι συνεβη αυτο ρε αλανια τι πηγε στραβα; Σας ευχαριστω!

Φίλε θα σου πρότεινα για φέτος να σταματήσεις τις γέννες και άλλη φορά τα πουλιά θα τα βάζεις μέχρι 2 φορές να κλωσάνε.
Για το προβλημά σου θα προτείνω να αγοράσεις το Tabernil Cria και να το χορηγήσεις συμφωνα με τις οδηγίες χρήσης.

Φιλικά
 
Εμένα πάλι πέθαναν δύο νεοσσοί την ίδια μέρα μάλιστα.
Ο ένας από τους δύο εναπομείναντες πιτσιρίκους πηδάει έξω από τη φωλιά(είναι μόλις οκτώ ημερών!) και κουρνιάζει σε μια γωνιά του κλουβιού.
Γιατί το κάνει αυτό;Είναι πολύ μικρό για να ''ξεπορτίσει'' από τώρα. Οι γονείς του θα το τα'ί'σουν ή θα πεθάνει από την πείνα; Το βάζω στη φωλιά κι αυτό ξαναβγαίνει...
 
η γονεις αμα ειναι καλη θα το ταιζουν.
τωρα γιατι το κανει αυτο μαλλον μπορει απ'τη ζεστη(αλλα δεν ειμαι σιγουρος)
 
Να σου πω την αλήθεια, αυτό σκέφτηκα κι εγώ αρχικά, αλλά κι αν δεν...
 
Στο πρόβλημα του Αλέξη συμφωνώ με αυτά που γράψανε τα άλλα παιδία ποιο πάνω, αλλά μπορεί και να είναι και κάτι άλλο.
Μπορεί να είναι και το θηλυκό φορέας κάποιας αρρώστιας η οποία να μεταφέρεται στα μικρά μέσω της τροφής τα οποία δεν έχοντας αντισώματα να πεθαίνουν.

Στο θέμα του Vagos μια ματιά στην φωλιά για παράσιτα θα διαφώτιζε πολλά πράγματα.
 
το οτι εβγαινε απο την φωλια τοσο νωρις ειναι κατα 99,9% παρασιτα στη φωλια.η ζεστη βοηθα γιαυτο, ακομα ενας λογος για να μην βαζουμε τετοια εποχη τα πουλια να γενναν.
 
Μπορώ να ρίξω ψειρόσκονη στη φωλιά; Μου έχει απομείνει ένα πουλάκι(δέκα ημερών περίπου) και έχω τσόχα.
Δεν είχα σκοπό να ζευγαρώσω τα πουλιά.Αυτές οι 'λυσσάρες' οι θηλυκές γεννοβολούσαν συνέχεια αυγά στον πάτο του κλουβιού και σκέφτηκα μήπως ήταν επιτακτικό να τα ενώσω
 
για σας και από εμένα. η από την ζέστη είναι η από ψείρα στην φωλιά η ο αρσενικός θέλει πάλι και όταν η θηλύκια δεν το αφήνει καταστρέφει αυγά και μικρά. εγώ τι θα έκανα
1. tseck θερμοκρασία περιοχής που βρίσκετε το κλουβί(δεν είναι η καλύτερη εποχή).
2. Μια σταγόνα frontline (για σκυλιά) στο σπυρί του καναρινιού ΠΡΟΣΟΧΗ.
3.ψέκασμα η φωλια με frontline, την 24 ώρες να αεριστεί και μετά τι βάζουμε.
4.στο τρίτο αυγό αφήνουμε τι θηλύκια μονη τις.

frontline δοκιμασμένο από μένα 7χρονια και από μελη τον συλλόγων.
 
Ευχαριστώ. Δεν έχω όμως σπρέυ, αλλά σκόνη. Τα πουλιά βρίσκονται στο μπαλκόνι
 
Νικη το εχεις παρει το frotline μηπως ξερεις να μου πεις οδηγιες χρησεις;Διαβασα για μια σταγονα αλλα δεν το καταλαβα.
 
Αρη για πουλια δεν εχω χρησιμοποιησει το συγκεκριμενο..
Κι εγω εχω μπερδευτει λιγο με την χρηση που προτεινει ο φιλος...
Ξερω οτι υπαρχει frontline που το ριχνεις απευθειας πανω στα πουλια(στο σβερκο), αλλα αναφερει και για τα κλουβια...
Μηπως εννοει το σπρευ για σκυλια να το ριχνει στα κλουβια;
Πιστευω θα μας εξηγησει αναλυτικοτερα..
 
Το frontline το χρησιμοποιούμε πολλή σπάνια, γιατί είναι πολλή ισχυρό αντιπαρασιτικό.
Όπως είπε και ο φίλος ποιο πάνω ΜΙΑ σταγόνα στον ουροπυγικο αδένα ( σπυρί ) είναι αρκετή.
Είναι σε σπρέι και είναι για τα σκυλιά. , δεν ξέρω εάν υπάρχει και για τα πουλιά, και το βάζεις στο σβέρκο.
Του ρίχνεις μια σταγόνα στο σπυρί για να μπορεί να το παίρνει και να το μεταφέρει μόνο του σε όλο το φτέρωμα.
 
Back
Top