Φροντίδα Οξιά για υπόστρωμα

mourgitsa

PB New Member
Εγγραφή
11 Ιουν 2019
Μηνύματα
13
Καλημέρα σας

Μπορείτε να με ενημερώσετε πού θα βρω οξια για υπόστρωμα (κατά προτίμηση eshop) και αν είναι ασφαλής να καταναλωθεί από το καναρίνι (το κλουβί δεν έχει σχάρα)

Ευχαριστώ εκ των προτέρων
 
Καλημέρα @mourgitsa ! Εγω χρησιμοποιώ πριονίδι σαν υπόστρωμα σε ένα κλουβί μου. Το καλοκαίρι βέβαια το σταματάω λόγο του ότι υπάρχει κίνδυνος να πιάσει ψείρες. Φέτος όμως θα το ανακατεψω με χλωρά φύλλα ακονιζιας η οποία λειτουργεί ως φυσικό αντιπαρασιτικό. Λόγω του ότι την χρησιμοποιώ και στα οικοσιτα ξέρω πως δεν υπάρχει καμία περίπτωση να πιάσει ψείρες. Ίσως να το ξανά σκεφτείς για το υπόστρωμα οξιάς, ειδικά εάν το έχεις έξω. Γιατί δεν του παίρνεις άμμο υγείας για πουλιά; Είναι μακράν καλύτερη.
 
τι υλικό έχει μέσα; το κλουβι δεν έχει σχάρα και σίγουρα θα το τσιμπολογάει. Επίσης δε θελω να έχει σκόνη
[automerge]1560241598[/automerge]
Το υπόστρωμα κάνναβης το έχει δοκιμάσει κανείς;[/URL]
 
  • Like
Αντιδράσεις: jk1980
Γι' αυτή την εποχή θα προτιμούσα το
Παρα πολυ καλη επιλογη,το χρησιμοποιω εδω και 1.5 χρονο

τι υλικό έχει μέσα; το κλουβι δεν έχει σχάρα και σίγουρα θα το τσιμπολογάει. Επίσης δε θελω να έχει σκόνη
Σεπιολιτης ειναι, γιατι δεν εχει σχαρα το κλουβακι σου;
Σκονη δεν εχει και μυριζει δενδρολιβανο
 
το κλουβι πραγματικά δεν έχω καταλάβει γιατί δεν έχει σχάρα... Το παρήγγειλα μέσω internet και δεν το φαντάστηκα ότι δε θα έχει. Είναι imac
https://www.petamazon.gr/index.php/birds-petamazon/accessorize-bird-petamazon/cages-bird-petamazon/imac-fiona-klouvi-gia-kanarinia-papagalakia-detail
 
Αν και εχει ψηλα τοιχωματα το κλουβι ενδεχομενως με τα πεταρισματα το πουλακι να ριχνει εξω την αμμο μια και ειναι μικρης κοκκομετριας και ελαφρια.
Ισως η οξια βολεψει καλυτερα στην περιπτωση σου.

Αν θελεις να προσθεσεις custom made σχαρα στο κλουβι, μπορεις να επικοινωνησεις με την Κλουβοτεχνική (δεν δινουν λιανικη) να σου πουν με ποιο pet συνεργαζονται στην περιοχη σου και να παραγγηλεις μια σχαρα στα μετρα σου.
 
Η κλουβοτεχνική είναι δύο τετράγωνα κάτω από το σπίτι μου... Κ όντως δε δίνει λιανική! Πολύ καλή ιδέα να παραγγείλω σχάρα! Ευχαριστώ

😀 κι εγω... Μηπως ξέρεις κανένα να του ζητήσω τη σχάρα παραγγελία;
 
Ο Πουλιας νομιζω απο οτι ξερω συνεργαζεται


Στη Γουναρη ειναι λιγο πριν βγεις στην κεντρικη για τα Ster στο αριστερο χερι.
Απο εκει ΜΟΝΟ την σχαρα και τιποτε αλλο ομως 😛
 
Και μιας και είσαι γειτονάκι, το πρώτο καναρίνι μου πριν δυο μήνες (στη βεράντα κάτω από τέντες) το εφαγε γερακι... Οπότε προσοχή... Το νέο καναρι πλέον το έχω σε ειδικό εξωτερικό με σιτα κλουβι
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Αν ακόμη ενδιαφέρεσαι για οξια φέρνει ο Σπύρος Σαββίδης στην Δράμα https://www.facebook.com/profile.php?id=100002129273948
Τηλ. 2521031779
13.50 ευρώ τα 15 κιλά και ο όγκος που βγάζει είναι όσο 50 κιλά ζεολιθου, δεν το εχω χρησιμοποιείσει ακόμη αλλά σκέφτομαι να το δοκιμάσω.
 
Back
Top