Γενικά Ορέστης ο Μυτιληναίος

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Ace21
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Την αυγοτροφή την έχω από χθες το βράδυ. Πόσο λέτε να την κρατήσω; Επίσης, τα λαχανικά τα προσφέρω με σωστό τρόπο; Συνήθως τα αφήνω μία μέρα...
Την αυγοτροφή εφόσον είναι υγρή, την εποχή αυτή να την αφήνεις από το πρωί μέχρι το απόγευμα και μετά να την πετάς (μιλάμε για μέσα στο κλουβί). Η διατήρηση στο ψυγείο απαντήθηκε από τον Ανδρέα πιο πάνω.
Τα λαχανικά όπως σου είπε ο Γιάννης για λίγες ώρες. (μπρόκολο, καρότο κτλ)
Τα χορταρικά όμως καθώς και τ' αρωματικά βότανα, μπορείς να τα αφήνεις και όλη μέρα, γιατί δεν σαπίζουν για να κινδυνεύεις από μύκητες, απλά μαραίνονται.
Να σου ζήσει τ' όμορφο Ορεστίνο σου!
 
Να το χαίρεσαι, φροντισε διατροφή και καθαριότητα όσο μπορείς καλύτερα.
 
Την αυγοτροφή εφόσον είναι υγρή, την εποχή αυτή να την αφήνεις από το πρωί μέχρι το απόγευμα και μετά να την πετάς (μιλάμε για μέσα στο κλουβί). Η διατήρηση στο ψυγείο απαντήθηκε από τον Ανδρέα πιο πάνω.
Τα λαχανικά όπως σου είπε ο Γιάννης για λίγες ώρες. (μπρόκολο, καρότο κτλ)
Τα χορταρικά όμως καθώς και τ' αρωματικά βότανα, μπορείς να τα αφήνεις και όλη μέρα, γιατί δεν σαπίζουν για να κινδυνεύεις από μύκητες, απλά μαραίνονται.
Να σου ζήσει τ' όμορφο Ορεστίνο σου!

Είσαι η βασική αιτία που ξεκίνησα να δίνω τέτοιες εναλλακτικές τροφούλες στο καναρινάκι, και να ξεκινάω να δοκιμάζω και γω! Ευχαριστώ πολύ, όπως και όλους σας για τις πολύ χρήσιμες συμβουλές σας!
 
Από τις φωτογραφίες διακρίνω τον Ορέστη να θέλει να σου πει κάτι.

Καλέ μου ιδιοκτήτη σε ευχαριστώ πολύ για την αγάπη και φροντίδα
που μου δίνεις και για τα νέα πράγματα που μου αγόρασες αλλά αυτή η

πατήθρα στην μέση με ενοχλεί τόσο ψιλά που είναι και εάν μπορείς να μου την

βγάλεις ή να την κατεβάσεις πιο χαμηλά, όσο για την ποτίστρα με το που την ακουμπώ με το πόδι μου

λερώνεται και το νερό μετά με δυσκολία το πίνω. Έχω μάθει ότι κυκλοφορούν κάποιες νέες με κενό αέρος

που δεν γίνετε να τις βρομίσω. Εάν θέλεις σε παρακαλώ να μην αφήνεις τα φρούτα και τα λαχανικά

παραπάνω από δυο ώρες γιατί μετά όταν τα τρώω αισθάνομαι το στομάχι μου να πονάει.

Θα ήθελα να σου πω και αλλά πολλά αλλά σε άλλες φωτογραφίες που θα με τραβήξεις

για να τις δείξεις στους καλούς μας φίλους στο petbirds. Α για να μην το ξεχάσω μην με

συστήνεις έτσι στους φίλου

Είναι κοινό καναρίνι
Να γράφεις "Είναι ένα όμορφο καναρίνι …."

Ακου το Ορέστη.
 
Είσαι η βασική αιτία που ξεκίνησα να δίνω τέτοιες εναλλακτικές τροφούλες στο καναρινάκι, και να ξεκινάω να δοκιμάζω και γω! Ευχαριστώ πολύ, όπως και όλους σας για τις πολύ χρήσιμες συμβουλές σας!
Είναι η πιο όμορφη και συγκινητική κουβέντα που διάβασα ποτέ εδώ. Εγώ σ' ευχαριστώ, να 'σαι γερός και δυνατός κι εσύ και τα ζωάκια σου!
 
Οπότε μπορείς ελεύθερα και ανεμπόδιστα να προβείς στην αναπαραγωγή τους.

Θα ήθελες να μας την περιγράψεις, για να σε βοηθήσουμε αναλόγως της κατάστασης; :)

Μεταφέρω εδώ το θέμα. Λοιπόν το ορεστάκι έχει παραχωρήσει πολύ χώρο στο άλλο αρσενικό όσον αφορά το ρεπερτόριο και πολύ συχνά βγάζει κάτι ήχους τύπου "τσικ τσικ τσικ"). Επίσης ώρες ώρες κάνει κάτι περίεργα ακροβατικά. Σημειώνεται ότι τα τρία πουλάκια (2 αρσενικά πανω κάτω σε ζευγαρώστρες και ένα θηλυκό απέναντι) βρίσκονται σε εξωτερικό χώρο και έχουν οπτική επαφή. Παρόλο που τη βλέπουνε τραγουδάνε, κυρίως ο κάτω που μάλλον είναι αδερφός της). Ο πάνω τσικ τσικ τσικ, το ίδιο όταν τη φέρνω μέσα. Που και που βαράει καμιά σολάρα αλλά όχι με τη συχνότητα που συνήθιζε. Σημειώνεται ότι πέρα από αυτό δεν έχω παρατηρήσει άλλη διαφορά, είναι εξισου ζωηρός, σωστός αθλητής!

Ανεβάζω και φώτο για καλύτερη κατανόηση του χώρου. Από βδομάδα θα μείνει ο Ορέστης ψηλά στο θρόνο του και το θηλυκό στο κάτω κλουβί που είναι τώρα το άλλο αρσενικό. :)
 

Συνημμένα

  • 3.webp
    3.webp
    32,9 KB · Προβολές: 13
έχουν οπτική επαφή
πολύ συχνά βγάζει κάτι ήχους τύπου "τσικ τσικ τσικ"). Ο πάνω τσικ τσικ τσικ, το ίδιο όταν τη φέρνω μέσα. Που και που βαράει καμιά σολάρα αλλά όχι με τη συχνότητα που συνήθιζε.
Τα αρσενικά καναρίνια, και τα άλλα ωδικά πτηνά κελαηδούν με σκοπό την υπεράσπιση της επικράτειας τους και την εύρεση συντρόφου. Εφόσον αυτό ήρθε και είναι κοντά του, στο οπτικό του πεδίο, δεν υπάρχει λόγος να σπαταλάει ενέργεια κελαηδώντας. Οι ήχοι που παράγει μάλλον είναι για να το προσεγγίσει ή για να δείξει τις προθέσεις του σε εκείνην. Όλα είναι φυσιολογικά και... ερωτικά! 😉:)
 
Back
Top