Ασθένειες Ορτυκάκι κουτσαίνει και το πόδι του είναι πρησμένο

Constantine

PB New Member
Εγγραφή
7 Ιουν 2021
Μηνύματα
7
Πόλη
Αθήνα
Καλημέρα σας! Παρατήρησα ότι το ένα μου ορτυκακι κουτσαίνει και το ένα του πόδι είναι πρησμένο...πρόσφατα άρχισα να ασχολούμαι με αυτά και δεν έχω πολλές γνώσεις. Τα ορτύκια μου ήρθαν μόλις πριν τρεις μέρες και φαινόταν όλα καλά μέχρι σήμερα το πρωί, εκτός αν δεν το είχα παρατηρήσει. Γνωρίζετε κάτι;
 
Προσπάθησα να ανεβάσω φωτογραφία να δεν ανεβαίνει λόγω μεγέθους...είναι σε κλουβί από παλέτες με σύρμα από κάτω
[automerge]1626177198[/automerge]
gallery.webp
 
Θα μπορούσε να είναι είτε αρχή ποδοδερματίτιδας, βλέπε link, https://community.petbirds.gr/threads/Η-Ποδοδερματίτιδα-των-πτηνών.32298/ είτε κάποια λοίμωξη - φλεγμονή. Θα συνιστούσα, εφόσον το ευνοούν οι συνθήκες,να γίνει ένας έλεγχος από κτηνίατρο για να διαπιστωθεί με ακρίβεια το πρόβλημα.
Μέχρι τότε χώρισμα από τα υπόλοιπα για να μην του επιτεθούν και καλύτερα ένας πάτος επίπεδος χωρίς κάγκελα ή πλέγμα.
 
Πιστευω ετσι το πηρατε. Τα πουλια πατανε μονο σε συρμα δλδ? Δεν ειναι το ιιδανικο. Καλο θα ηταν να βαζατε μεσα ενα ταψι η κατι παρόμοιο με αμμο.

Εαν σας ενδιαφέρει μπορείτε να παρετε εδω μια καλη ιδεα απο αυτον τον κύριο

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Δεν πατάει σε πλέγμα...πατάει στον πάτο της παλέτας πάνω στο οποίο κάθεται πλέγμα και μάλιστα όλος ο πάτος και τα ενδιάμεσα κενά καλύπτονται από άχυρο. Θα κοιτάξω αν βρω κάποιον κτηνίατρο στη περιοχή μου ειδικευμένο στα πουλερικά..ευχαριστώ πολύ!
 
Καλησπέρα.
Θα το βάλεις μόνο του σε επίπεδο έδαφος (συνήθως πλαστικό) και θα του βάζεις πρωΐ και απόγευμα betadin.
Σε δέκα μέρες το πολύ θα έχει ξανά φυσιολογικό πόδι, αν όχι και γίνει χειρότερο, καλύτερα σφαξτο γιατί θα υποφέρει μέχρι που θα πεθάνει (δεν το τρως εννοείται γιατί δεν ξέρεις μέχρι που έχει φτάσει η μόλυνση).
Πτηνιατροι με εμπειρία στην Ελλάδα δεν υπάρχουν ή τουλάχιστον δεν έχω βρει εγώ.
Αυτοί που αποκαλούνται πτηνιατροι είναι χωρίς εμπειρία και προσπαθούν να μάθουν κάνοντας πειραματόζωα τα δικά μας πτηνά!
 
Αυτοί που αποκαλούνται πτηνιατροι είναι χωρίς εμπειρία και προσπαθούν να μάθουν κάνοντας πειραματόζωα τα δικά μας πτηνά!
Αλεξάνδρα είναι έτσι όπως τα λες, αλλά και δεν είναι....Όντως πολλοί γιατροί λειτουργούν ....στου Κασίδη το κεφάλι, αλλά υπάρχουν και εξειδικευμένοι σε πτηνά που συχνά αποδεικνύουν ότι ξέρουν τι τους γίνεται. Κοίταξε τη λίστα με τους πτηνιάτρους ανά περιοχή. https://community.petbirds.gr/threads/Πτηνίατροι-Ειδικευμένοι-στα-Πτηνά-Κτηνίατροι.1091/
 
είναι σε κλουβί από παλέτες με σύρμα από κάτω
Χωρίς να θέλω να σε στεναχωρήσω αλλά το ξυλο της παλετας θα σου δημιουργήσει προβλήματα στο μέλλον.
Στο θέμα του ποδιου εγώ έχω αντιμετωπίσει πολυ χειρότερες καταστάσεις με τη βοήθεια του betadin.
Δική σου η αποφαση.
 
αν όχι και γίνει χειρότερο, καλύτερα σφαξτο
Καλησπερα. Σαν σχημα λογου να υποθεσω το ειπατε και εννοείτε να το παει σε κτηνιατρο για ευθανασια? Περυσι ειχε 5 ορτυκια. Μπορει απλα να τα φροντιζε επειδη του αρεσαν να τα βλεπει ή για λιγα αυγα και οχι για επαγγελματικη εκμεταλευση.

Χωρίς να θέλω να σε στεναχωρήσω αλλά το ξυλο της παλετας θα σου δημιουργήσει προβλήματα στο μέλλον.
Στο θέμα του ποδιου εγώ έχω αντιμετωπίσει πολυ χειρότερες καταστάσεις με τη βοήθεια του betadin.
Δική σου η αποφαση.
@Constantine Τι απο ολα ισχυει ακομα ? γιατι ειναι απο το 2021 τον ιουνιο το τελευταιο σου μυνημα. Τι απεγινε το ορτυκι?
Ευχαριστω
 
Όχι δεν το λέω σχήμα λόγου.
Είχα ορτυκι που είχε πρόβλημα αντίστοιχο και προχωρούσε σαν γάγγραινα από το πόδι στο σώμα του εσωτερικά, με αποτέλεσμα να δυσκολεύεται ακόμα και να περπατήσει να πάει να φάει και να πιει νερό.
Σαφώς μετά από από χ χρονικό διάστημα πεθαίνει!
Σε αυτή την περίπτωση το σφαζεις το ζωο για να μην υποφέρει, και σαφώς δεν το τρως γιατί μπορεί να έχει άρρωστο κρέας.
Αν δεν μπορείς να το σφαξεις ας το πας στο γιατρό να τοτα κάνει εκείνος.
Δεν είναι καλή ιδέα πάντως να το αφήσεις να υποφέρει μέχρι να πεθάνει.
 
@Alexandraa μου κάνει εντύπωση αυτό που λες. Ξέρεις πως λέγεται αυτή η ασθένεια που είναι κ ανίατη όπου η μόνη λύση όταν προσβληθεί το ορτύκι να είναι η θανάτωση του;
 
Όχι δεν ξέρω, ούτε είμαι γιατρός απλά εξηγώ τί συνέβη σε εμένα.
Οι πτηνιατροι επίσης δεν γνωρίζουν παρά μου είπαν να το αφήσω να ζήσει, όσο είναι η μοίρα του...δλδ. να ξεψυχήσει μην μπορώντας να κουνηθεί όσο η μόλυνση του καταστρέφει το σώμα...
 
Όχι δεν ξέρω, ούτε είμαι γιατρός απλά εξηγώ τί συνέβη σε εμένα.
Οι πτηνιατροι επίσης δεν γνωρίζουν παρά μου είπαν να το αφήσω να ζήσει, όσο είναι η μοίρα του...δλδ. να ξεψυχήσει μην μπορώντας να κουνηθεί όσο η μόλυνση του καταστρέφει το σώμα...
Σε τι "πτηνιατρο" πήγατε; Γιατί εάν εννοείται τους κτηνιάτρους της επαρχίας που σε πολλές περιπτώσεις ούτε για ένα σκύλο δεν μπορούν να βοηθήσουν τότε ναι προφανώς σου είπε έτσι. Αν είναι δυνατόν σε καμία περίπτωση δεν σκοτώνουμε ένα ζώο γιατί από μόνοι μας βγάλαμε το συμπέρασμα ότι θα πεθάνει και θα βασανιστεί. Κάτι τέτοιες αντιλήψεις έχει η προγιαγιά μου που μεγάλωσε σε κατσικοχωρι και είναι 100 χρόνων.
 
Υπάρχει και η ευθανασία ξέρετε. Τι θα πει σφαξτε το; Κανένας σεβασμός απέναντι σε μια ψυχή που εξαρτάται από μας,σιχαίνομαι τέτοιου είδους αντιμετωπισεις και θλίβομαι απεριόριστα με την ευκολια και τη ψυχρότητα που το λέτε.
 
Σε τι "πτηνιατρο" πήγατε; Γιατί εάν εννοείται τους κτηνιάτρους της επαρχίας που σε πολλές περιπτώσεις ούτε για ένα σκύλο δεν μπορούν να βοηθήσουν τότε ναι προφανώς σου είπε έτσι. Αν είναι δυνατόν σε καμία περίπτωση δεν σκοτώνουμε ένα ζώο γιατί από μόνοι μας βγάλαμε το συμπέρασμα ότι θα πεθάνει και θα βασανιστεί. Κάτι τέτοιες αντιλήψεις έχει η προγιαγιά μου που μεγάλωσε σε κατσικοχωρι και είναι 100 χρόνων.
Δεν πήγα, τους τηλεφώνησα γιατί στην πόλη μου δεν έχω από αυτούς που είναι στη λίστα.
Δεν είναι θέμα αντίληψης αλλά μάλλον δεν γίνομαι κατανοητή.
Τα ζω τα ζώα μου και τα πονάω.
Δεν θα τα κάνω ποτέ πειραματόζωα των θεωριών του καθένα, ειτε αυτός θέλει να λέγεται πτηνιατρος, είτε η γειτόνισσα.
Όταν επί 30 ημέρες το φροντίζω με φάρμακο και ότι άλλο είναι απαραίτητο για την κατάστασή του, κι αντί να καλυτερεύει, χειροτερεύει, δεν υπάρχει άλλη λύση.
Δεν θα κάθομαι να το κοιτάω να τυρρανιεται μέχρι να ξεψυχήσει, ούτε θα κοιτάξω το πρεστιζ μην τυχόν και με πουν οπισθοδρομική, συγγνώμη!
 
Με το να σφάζεται ένα ζωάκι το οποία δεν εξετάστηκε ποτέ από γιατρό ή έστω από κάποιον με εμπειρία που θα μπορούσε να το βοηθήσει και τελικά να το σφάζεται για το " καλό του" δεν δείχνει το πονάω τα ζώα μου. Τι θα πει δεν θέλω να το κάνω πειραματόζωο, πολύ ωραία και όταν ένας άνθρωπος αρρωσταίνει ας τον αφήσουμε στο έλεος του 🙄. Και δεν γίνεται από την μια να λέμε δεν θέλω να το κάνω πειραματόζωο και από την άλλη του έδινα φάρμακα χωρίς να ξέρω τι έχει!! Είναι οι απόψεις και δεν είναι η δουλειά μου να τις αλλάξω αλλά μην τις μοιράζεστε δημόσια είναι κρίμα ο κόσμος και η ιατρική έχει προχωρήσει, μπορώ να αντιληφθώ τις δυσκολίες που υπάρχουν στις οι μεγάλες πόλεις και στην επαρχία αλλά δεν μπορώ να δεχτώ αυτό που γίνεται εδώ
 
Υπάρχει και η ευθανασία ξέρετε. Τι θα πει σφαξτε το; Κανένας σεβασμός απέναντι σε μια ψυχή που εξαρτάται από μας,σιχαίνομαι τέτοιου είδους αντιμετωπισεις και θλίβομαι απεριόριστα με την ευκολια και τη ψυχρότητα που το λέτε.
Ποιά η διαφορά ευθανασίας με σφαξιμο?
Δεν είναι θέμα σεβασμού, είναι πρακτικό καθαρά το ζήτημα για να μην υποφέρει το ζώο.
Εδώ συζητάμε για το εάν πρέπει να πεθάνει και όχι για το πώς.
[automerge]1666812358[/automerge]
Με το να σφάζεται ένα ζωάκι το οποία δεν εξετάστηκε ποτέ από γιατρό ή έστω από κάποιον με εμπειρία που θα μπορούσε να το βοηθήσει και τελικά να το σφάζεται για το " καλό του" δεν δείχνει το πονάω τα ζώα μου. Τι θα πει δεν θέλω να το κάνω πειραματόζωο, πολύ ωραία και όταν ένας άνθρωπος αρρωσταίνει ας τον αφήσουμε στο έλεος του 🙄. Και δεν γίνεται από την μια να λέμε δεν θέλω να το κάνω πειραματόζωο και από την άλλη του έδινα φάρμακα χωρίς να ξέρω τι έχει!! Είναι οι απόψεις και δεν είναι η δουλειά μου να τις αλλάξω αλλά μην τις μοιράζεστε δημόσια είναι κρίμα ο κόσμος και η ιατρική έχει προχωρήσει, μπορώ να αντιληφθώ τις δυσκολίες που υπάρχουν στις οι μεγάλες πόλεις και στην επαρχία αλλά δεν μπορώ να δεχτώ αυτό που γίνεται εδώ
Πάλι δεν γίνομαι κατανοητή.
Το φάρμακο που του έδινα και οι συνθήκες στις οποίες το κρατούσα ηταν σύμφωνα με τις τηλεφωνικές οδηγίες των"πτηνιατρων" των οποίων οι γνώμες ήταν και διαφορετικές να σημειώσω για το ιδιο πρόβλημα.
Και ρωτάω ευθέως για να το ληξω εδώ.
Εαν εσύ είχες ένα τέτοιο ζωάκι και το έβλεπες να αργοσβηνει καθημερινά τί θα έκανες?
Θα μετακομιζες πόλη απλά και μόνο για να το δει ο "πτηνιατρος"???
 
Ποιά η διαφορά ευθανασίας με σφαξιμο?
Δεν είναι θέμα σεβασμού, είναι πρακτικό καθαρά το ζήτημα για να μην υποφέρει το ζώο.
Εδώ συζητάμε για το εάν πρέπει να πεθάνει και όχι για το πώς.
Και το αν και το πώς έχουν σημασία! Το συγκεκριμένο ζωάκι δεν πρόκειται για κάποια εκτροφή με σκοπό το κρέας αλλά για ένα κακόμοιρο πλασματακι που είχε κάποια ασθένεια ή τραυματισμό και αποφασίσατε να το σφαξετε για το καλό του και προώθητε αυτήν την άποψη ως σωστή. Σε δεύτερο στάδιο τώρα με την λογική ότι όντως έπρεπε να θανατωθεί η σφαγή είναι μια βίαιη σοκαριστική και επίπονη διαδικασία για το ζώο ενώ η ευθανασία γίνεται με ειδικά φάρμακα και γίνεται ήρεμα
 
Back
Top