Φροντίδα Ορτύκια δεν γεννάνε και δεν κελαϊδάνε

Cleo Skouri

PB New Member
Εγγραφή
3 Ιαν 2022
Μηνύματα
4
Πόλη
Αμπελάκια
Απο τον Ιουλιο εφτιαξα κοτετσι με 3 κοτες, ενα κοκκορα 2 αρσενικα παπια Μοσκοβυ και 3 θηλικα Μοσκοβυ, αυτα μενουν μαζι στο κοτετσι, οι κοτες αρχισαν να γεννανε παραμονη Χριστουγεννων,(θεωρω πως αργησαν πολυ!), οι παπιες δεν εχουν κανει κανενα αυγο ακομα, οταν τα πηρα ολα ηταν 2-3 μηνων.
Εκτος απο αυτα, πηρα την ιδια εποχη,τον Ιουλιο, 3 θηλυκα και ενα αρσενικο ορτυκι, που τα εχω μονα τους σε μεγαλο ξυλινο κοτετσι μακρυα απο τις κοτες κλπ, ,σε προφυλαγμενο και απανεμο μερος. Δεν εχω δει ακομα αυγο τους, και διαβαζω, πως γεννανε οταν γινουν 2 μηνων! Τα ταιζω ολα τρισπορο σπασμενο ,φυραμα ωοτοκιας-αναπαραγωγης και ειδικα τα ορτυκια. κεχρι πολυσπορο με βιταμινη κελαϊδινης. Καθονται ολη μερα μεσα σε μια φωλια αγκαλιασμενα και μονο για να φανε βγαινουν εξω και τρεχουν μεσα ξανα. Και αυτο το εκαναν απο το καλοκαιρι, οχι μονο τωρα που κανει κρυο.Τον πρωτο καιρο εριχναν και ενα κελαΪδαμα που και που, δεν εχω ξανακουσει τη φωνη τους μετα τον Αυγουστο.
Δεν ξερω αν κανω κατι λαθος με τα ορτυκια και δεν γεννανε και δεν κελαϊδανε, καθε συμβουλη, ευπροσδεκτη!
 
Από εμπειρία, κατ αρχάς να δώσω μία συμβουλή. Τυχαίνει να έχουμε πάνω κάτω τα ίδια ζωάκια και θα πρότεινα να χωρίσετε τις κότες με τις πάπιες. Διότι εγώ αυτό το λάθος το πλήρωσα ακριβά. Απεβίωναν κότες χωρίς να καταλαβαίνω γιατί, μέχρι που κάπου άκουσα ότι επειδή οι πάπιες λερώνουν το νερό και οι κότες δεν είναι συνηθισμένες σε τόση βρωμιά και χώμα, οι κότες πεθαίνουν. Μάλιστα, τους είχα ίσως και 4 πηγές νερού, που όλες ήταν κατάλληλες και με μεγάλη χωρητικότητα. Εγώ τώρα έχω χωρίσει ένα κομμάτι της περιοχής τους και δεν έρχονται σε επαφή τα 2 ζώα. Βέβαια αν δεν με απατά η μνήμη μου η συγκεκριμένη πάπια δεν βρωμίζει πολύ, αλλά το λέω να το ξέρετε.
Όσων αφορά τα ορτύκια, (από εμπειρία θα πω πάλι) κάπου στο φθινόπωρο σταματάνε να κάνουν αυγά και συνεχίζουν μέσα στην άνοιξη. Τώρα για το κελαΐδισμα... ούτε εγώ χαίρομαι αρκετό! Επίσης, να προσθέσω πως πριν τα Χριστούγεννα ήταν μία περιόδος που γενικά υπήρχε πρόβλημα με τις κότες και τα αυγά τους. Εγώ δεν μπορώ να πω ακριβώς γιατί εκείνη την περίοδο έφερα καινούριες κότες και δεν ξέρω αν τις πείραξε η αλλαγή, αλλά κοντινό μου πρόσωπο είχε μείωση
 
Τα ταιζω ολα τρισπορο σπασμενο ,φυραμα ωοτοκιας-αναπαραγωγης και ειδικα τα ορτυκια. κεχρι πολυσπορο με βιταμινη κελαϊδινης
Όλα αυτά τα αγοράζετε σε τσουβάλι; Μήπως υπάρχει καμία διαθέσιμη ετικέτα να δούμε και εμείς την περιεκτικότητα του φυράματος;
Το κεχρί πολύσπορο και η βιταμίνη κελαηδίνης τι είναι; μήπως γίνετε να μας ανεβάσετε μια φωτογραφία;

Όσα αφορά την συμπεριφορά των ορτυκιών δείχνουν να είναι λίγο αγχωμένα. Υπάρχει περίπτωση εκεί που βρίσκονται να τα πλησιάζει κάποιο εξωτερικό ζώο όπου θα τα φόβιζε;
Γενικά αν είναι εύκολο ανεβάστε καμία φωτογραφία από το χώρο που έχετε τα ζώα σας μήπως εντοπίσουμε και εμείς κάτι παραπάνω.
Με στις άκρες η εποχή δεν είναι προδιαθέτουσα για αυγοπαραγωγή. Αποτέλεσματα θα φανούν καλύτερα την ερχόμενη άνοιξη σε όλα τα πτηνά σας.
 
Ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες, πραγματι,εχουμε περιπου τα ιδια οικοσιτα, κατι ακομα που θελω να ρωτησω, επειδη το μισο κοτετσι ειναι ξεσκεπαστο και εχει χωμα, οταν βρεχει, γινεται ενας βουρκος λασπης και μυριζει πολυ ασχημα την επομενη της βροχης, ριχνω χορτο ξερο, αλλα μουλιαζει και δεν φευγει η μυρωδια, υπαρχει κατι που μπορω να κανω?? Σκεφτηκα χοντρο χαλικι, αλλα δεν θα φχαριστιωνται σκαλισμα στο χωμα μετα...
 
@Γιαννης17, Η αληθεια ειναι, πως τριγυρνανε γατια-σκυλια στο οικοπεδο, αλλα τα εχω σκεπασμενα τωρα το χειμωνα τα ορτυκια μαζι με το κοτετσι τους, δεν εχω ευκαιρες φωτογραφιες του χωρου ή των σακιδιων φυραματος, θα φροντισω να βγαλω ομως τις επομενες μερες και θα ανεβασω, ευχαριστω και παλι! Η κελαϊδινη ειναι η τροφη των καναρινιων, κεχρι, καναβουρι και αλλα μικρα σπορακια, και η βιταμινη ειναι κιτρινη με χρωματιστα μπαλακια και μυριζει μπισκοτο ή καπως ετσι..
 
Όταν λέτε κοτέτσι εννοείτε τον χώρο που περνάνε τη μέρα, τον χώρο που περνάνε τη νύχτα ή γενικά; Το κοτέτσι μου που περνάνε το βράδυ είναι ξύλινο και βάζοντας άχυρο κάνω μία γενική όποτε χρειάζεται αλλάζοντας άχυρο και φροντίζοντας να μην υπάρχουν κουτσουλιές, επιπλέον τα αντιπαρασιτικά (πρόσφατα μάλιστα δοκίμασα και ασβέστωμα). Τώρα για τον χώρο που περνάνε τη μέρα τους, τουλάχιστον στα σημεία που μυρίζει προτείνω τσάπα. Σκάψιμο δηλαδή. Εγώ κάθε τόσο βάζω σε όλο τον χώρο φρέζα, αλλά κυρίως σε σημεία όπως αυτό της τροφής (το οποίο δεν μυρίζει απαραίτητα) θέλει λίγο σκάψιμο. Κατά τη γνώμη μου αυτό είναι το καλύτερο μέτρο. Απλά να σας προετοιμάσω, κάποια στιγμή μετά τις βροχές που επιβαλλόταν σκάψιμο, το μέρος της τροφής δεν μύριζε καθόλου πριν. Όταν τελείωσα τη δουλειά, μύριζε έντονα, αλλά στη συνέχεια ήταν πραγματικά σαν να μην ζει ζώο εκεί πέρα
 
@Alexx, Το μερος που κοιμουνται και τρωνε ειναι το σκεπασμενο,εκει δεν εχει μυρωδιες, και εγω αυτο εκανα στην προηγουμενη καταιγιδα, μολις στραγγιξε λιγο το νερο, το εσκαψα και το ανανεωσα, αρα νομιζω, καλα τα παω για πρωταρα κοτομαμα! Ευχαριστω πολυ για τον χρονο και το ενδιαφερον σας, ευχομαι υγεια και ευημερια για την Νεα Χρονια!
 
@Alexx Καλησπέρα σας.
Αν μπορείτε εξηγήστε μου κάτι περίεργο που συμβαίνει με τα ορτυκια μου.
Αναλογίες έχω σωστές αρσενικά θύληκα.
Έχω 3 θηλυκά σε κλουβί (για συγκεκριμένο λόγο) τα οποία καθημερινά μου δίνουν από ένα αυγό η καθεμία (Οκτωβριος 2022).
Τα υπόλοιπα που είναι στο κοτέτσι έχουν σταματήσει μία εβδομάδα τώρα.
Φαγητό ωοτοκιας και στις δύο περιπτώσεις συν μαρουλάκι καθημερινά.
Φωλιές έχουν στο κοτέτσι ενώ στο κλουβί μόνο χώμα σε πλαστικό.
Πώς εξηγείται αυτό?
Κανονικά δεν θα έπρεπε να έχουν σταματήσει όλα να γεννάνε?
Ή το ανάποδο?
Ευχαριστώ
 
Με τέτοιες θερμοκρασίες και τόσο φως ημέρας ακόμα, δεν εξηγήται να έχουν σταματήσει την παραγωγη τα ορτυκια. Αν τα πήρατε από γύφτους πηρατε 100% χρονιαρικα ή και παραπανω. Που σημαίνει ότι μειώνεται μέχρι και σταματά τελείως η γέννα.
Τα ορτυκια είναι ντροπαλα πλασματα.
Θέλουν χώρο ήσυχο προστατευμένο και ευρύχωρο αλλιώς αυγό δεν έχει.
Χωρίς φωτογραφίες κάνοντας φανταστικά σενάρια δεν μπορούμε να φανταστούμε σε τι συνθήκες βρίσκονται για να πουμε τη γνώμη μας.
Τώρα για τη μίξη πάπιας κοτας κόκορα τι ακριβώς να σχολιάσουμε;;;
 
Αν απαντήσατε σε εμένα, όχι από φάρμα τα πηρα, όχι από γύφτο.
Επίσης φαίνονται κι από το μέγεθος τα τζαμπο αν είναι μεγάλα ή όχι.
Βάζω και φωτογραφίες να βοηθήσω αν κάποιος γνωρίζει κάτι περισσότερο.
Ευχαριστώ
Υ.γ Έβαλα τις 3 που είχα στο κλουβί μέσα στο κοτέτσι και γέννησαν κανονικά σήμερα. Οι άλλες τίποτα.
 
Εμπερικά και ερασιτεχνικά, να πω πως κάπου τέτοια περίοδο σταματάνε να γεννάνε τα ορτύκια μου και ξαναξεκινάνε Άνοιξη. Οπότε προσωπικά τουλάχιστον δεν θα ανησυχούσα
 
Back
Top