Αναπαραγωγή Ορτύκια τζάμπο δεν έχουν κάνει ακόμη αυγά

ZAXOS1967

PB New Member
Εγγραφή
6 Ιουλ 2019
Μηνύματα
57
καλησπερα.Αν μου επιτρεπεται και εγω μια ερωτηση. Εχω ζευγαρια απο Τζαμπο και δεν μου εχουν κανει ακομη αυγα. Και ειναι σε ηλικια πανω απο 5 μηνων. Επισης Δεν περνω απο καποια αλλα ζευγαρια που εχω, καθε μερα αυγο. Καθε 2 με 3 μερες. Και τα ταιζω ολα τα πουλια παντα με σκονη. Ετσι το λενε εδω κρητη. Σπασμενο καλαμποκι ειναι με βρωμη νομιζω αν δεν κανω λαθος. Ευχαριστω πολυ
 
Καλημέρα ΖΑΧΟ,
Τα ορτυκια είναι έτοιμα για αβγά μετά από 8με 10 βδομάδες οπότε εσένα έχουν συμπληρώσει το διάστημα αυτό άρα Κάνε λίγο υπομονή.. Η τροφή που δίνω εγώ είναι μια σκόνη μπεζ κίτρινη σε χρώμα ειδική για αβγοπαραγωγη κ άργησαν να μου κάνουν στην αρχή αλλά τώρα κάνουν ένα αβγο καφέ μέρα... Οποτε αν βλέπεις ότι το αρσενικό τις βατευει απλά Κάνε λίγο υπομονή κ θα σου κάνουν.. Επίσης κοίτα αν μαζί με την κουστούμια τους βγάζουν κ ένα άσπρο αφρώδες υλικό γιατί αυτό δείχνει ότι είναι κ υγιεί κ έτοιμα για να βγάλουν αβγά...Αυτή είναι η συμβουλή η δική μου, αυτό τουλάχιστον έχω κάνει εγώ.. Επίσης αν κ θα το ξέρεις βέβαια η αναλογία στο κοπάδι είναι 1 αρσενικό κ 3 θηλυκά
 
Back
Top