Γενικά Οταν παρω παπαγαλο να πω να του κοψουν τα φτερα;

Άλκηστη

PB Member
Εγγραφή
21 Ιουν 2009
Μηνύματα
352
Πόλη
Αθήνα
οταν παρω παπαγαλο πρεπει να του πω να του κοψει τα φτερα ή ειναι ιδη κομμενα ή δεν πρεπει να ειναι κομμενα; 😕
 
Γλυκεια μου Αλκηστη σε καμια περιπτωση δε πρεπει ο πετ σοπας να του κοψει τα φτερα.Αυτο αν χρειαστει στο μελλον θα το κανει μονο γιατρος.
Μη βιαζεσαι ομως. Σκεψου καποια πραγματα πρωτα. Και διαβασε παλι αυτα που σου ειπαμε στο αλλο ποστ.
 
δεν χρειαζεται να του κοψεις τα φτερα για ποιο λογο να του τα κοψεις στην αρχη μπορει να σε πεδεψει αλλα χρειαζεται υπομονη αμα για καποιο λογο χρειαστει να του τα κοψεις πρεπει να το κανει καποιος που ξερει αλλιως το πουλακι θα υποφερει
 
ααα επιδη δεν ξερω γι΄αυτο ρωτησα



ναι αλλα οταν τον βγαλω απο τον κλουβι του και αρχισει να πεταει γυρω γυρω πως θα τον πιασω και αμα καθεται ησυχα και παω να τον βαλω στο κλουβι του και ξανακανει γυρυς πως θα τον πιασω;τι θα κάνω;
 
Τα φτερα αν ειναι να κοπουν κοβονται μονο οταν ειναι μωρο ταισμενο στο χερι!
Ετσι ξερω εγω..
Ενα ενηλικο μη εξημερωμενο πουλι σαν κι αυτο που θες εσυ, αυτη η διαδικασια θα το στρεσσαρει και θα αργησει παρα πολυ να σε εμπιστευτει..
 
στην αρχη θα ειναι λιγο δυσκολα αλλα πρεπει πρωτα να συνιθησει το κλουβι του και εσενα και μετα θα ειναι πιο ευκολα εμενα εχει φτασει σε σημειο να μπει μεχρι και μονο του στο κλουβι
 
απο την συμπεριφορα του στο εξημερωμενο αμα βαλεις το χερι σου λιγο στα καγκελα του τοτε θα ερθει προσ το μερος σου και θα θελει να το χαιδεψεις ετσι εκανε εμενα σε ενα πετ σοπ οταν εψαχνα και εγω
 
και εμα βαλω το χερι μου ερθει προς το μερος μου αλλα θελει α με δαγκωσει πως θα καταλαβω τι θελει να κανει



το ξερω ισως σας εχω ζαλισει λιγο αλλα πρεπει να το ψαξω το θεμα και απο οτι φαινεται εσεις ξερεται πολλα
 
θα μου σφυσιξει ή θα μου φυσηξει;



α καταλαβα ενταξει τωρα θα το καταλαβω αν εχει καλες ή κακιες προθεσεις



λοιπον αντιο απο εμενα καληνυχτα :)
 
μην του κοψεις τα φτερα... Το πουλι μπορει να στρεσαριστει πολυ. εγω στον παπαγαλο μου δεν εχω κοψει τα φτερα και τα παμε μια χαρα. Φυσικα δεν θα τον βγαλεις με τη μια απο το κλουβι γιατι ενδεχεται να τρομαξει οταν επιχειρησεις να τον βαλεις ξανα μεσα και να χασει την εμπιστοσυνη του σε εσενα. Πρωτα να γνωριστειτε και μετα θα μπορεις να τον βγαζεις αφοβα εξω ακομα και εαν εχει ολα του τα φτερα
 
αλκηστη εγω πηρα κοκατιλ εδω και 2 μερες... Πηγα στο πετ και εφυγα με τον παπαγαλο στο χερι, δεν τον εχω σε κλουβι αλλα σε ενα στανντ που εφτιαξα... Τον πηρα 60 ευρω και ειναι μικρο... Αν θες πες μου να σου στειλω διευθυνση... Ειχε 6 την πρωτη μερα... Οταν πηρα το δικο μου 2μερες μετα ειχε 3 και δεν ξερω αν θα προλαβεςιτα φτερα στα κοβει αυτος για λογους ασφαλειας(αποιροι τα αφηνουν με ανοιχτα παραθυρα η τα πανε βολτες αμεσως)παντως το θεωρω ευκαιρια...
 
Back
Top