Αναπαραγωγή Ο Αρσενικός δεν είναι έτοιμος και η κανάρα φτιάχνει φωλιά

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης George98
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

George98

PB Known Member
Εγγραφή
19 Μαϊ 2015
Μηνύματα
2.599
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Λοιπόν καλημέρα κατ'αρχήν 🙂

Όπως λέει και ο τίτλος μετά απο την διατροφική προετοιμασία ο αρσενικός άρχισε να ρίχνει φτερά... απογοητεύτηκα λίγο αλλά ο κύριος κελαηδούσε κανονικά, μετά απο κάποιες μέρες σταμάτησε να ρίχνει(νομίζω πως αυτό έγινε απο την ξαφνική αλλαγή στον φωτισμό) και έβγαλε καινούρια οπότε μπήκε μαζί με το θηλυκό που μετά απο λίγο άρχισε να φτιάχνει φωλιά, αυτόν όμως δεν τον βλέπω τόσο έτυμο και δεν τα έχω δει να ζευγαρώνουν...

μπορώ να κάνω κάτι παραπάνω για να τον πυρώσω;
*Απο φτερά είναι μια χαρά έριξε ελάχιστα μόλις άλλαξε ο φωτισμός και επανήλθε γρήγορα.
 
*Απο φτερά είναι μια χαρά έριξε ελάχιστα μόλις άλλαξε ο φωτισμός και επανήλθε γρήγορα.
Γιώργο, λίγο-πολύ έχεις περιγράψει ήδη το πρόβλημα. Το πουλάκι πριν λίγο καιρό βρισκόταν (βιολογικά) στο τέλος του καλοκαιριού. Μπορεί να φαίνεται ότι μέσα σε μερικές μέρες έχει φύγει από αυτήν την εποχή, αφού δεν ρίχνει πλέον πούπουλα, στην πραγματικότητα όμως δεν είναι έτοιμο για αναπαραγωγή.

Εκτός από τις κατάλληλες συνθήκες που πρέπει να τους παρέχουμε όταν ζουν σε εσωτερικό χώρο, πρέπει να τους δίνουμε και ένα εύλογο χρονικό διάστημα για να προσαρμόσουν τη συμπεριφορά τους σε αυτό.

Τα άλλα που λέγονται για τροφές βιάγκρα και τα σχετικά, δεν έχουν σοβαρή βάση.
 
Γιώργο, λίγο-πολύ έχεις περιγράψει ήδη το πρόβλημα. Το πουλάκι πριν λίγο καιρό βρισκόταν (βιολογικά) στο τέλος του καλοκαιριού. Μπορεί να φαίνεται ότι μέσα σε μερικές μέρες έχει φύγει από αυτήν την εποχή, αφού δεν ρίχνει πλέον πούπουλα, στην πραγματικότητα όμως δεν είναι έτοιμο για αναπαραγωγή.

Εκτός από τις κατάλληλες συνθήκες που πρέπει να τους παρέχουμε όταν ζουν σε εσωτερικό χώρο, πρέπει να τους δίνουμε και ένα εύλογο χρονικό διάστημα για να προσαρμόσουν τη συμπεριφορά τους σε αυτό.

Τα άλλα που λέγονται για τροφές βιάγκρα και τα σχετικά, δεν έχουν σοβαρή βάση.
Σταύρο αυτό όμως πως γίνεται; το πουλάκι το έχω απο το Σεπτέμβριο και εκτός απο την περίοδο κοντά στα Χριστούγεννα ήταν έξω με φυσικό φωτισμό και θερμοκρασία... Τα έβαλα μέσα για να τα ετοιμάσω για αναπαραγωγή και τώρα τα έχω πάλι έξω που έφτιαξε ο καιρός...

Είναι πολύ περίεργο να νόμιζε πως ήταν καλοκαίρι όταν ήταν επι ολόκληρους μήνες με θερμοκρασία 5-6 βαθμούς και να νυχτώνει στις 5;

Η όλη κατάσταση είναι κάπως περίεργη... Δεν ξέρω τι να υποθέσω, εσύ πιστεύεις
δηλαδή οτι ο αρσενικός δεν μπορεί να μπεί έστω μια φορά σε αναπαραγωγή αυτή την άνοιξη;
 
Γιώργο πες μας αν θέλεις τη διατροφή του από το Σεπτέμβριο μέχρι τέλη Ιανουαρίου ας πούμε. Επίσης, όταν λες έξω, σε τι χώρο εννοείς;

Πιστεύω ότι εάν είναι έξω, σε φυσικές συνθήκες, θα μπορέσει να μπει στην αναπαραγωγή έστω και αργά.
 
τα έβαλα μέσα για να τα ετοιμάσω για αναπαραγωγή και τώρα τα έχω πάλι έξω που έφτιαξε ο καιρός...
Ξαφνικά έπιασε ένα κρύο πάλι όμως Δημήτρη. Είναι περίεργος ο καιρός δεν ξέρω αν κάνει να τα βγάλεις έξω ακόμα όταν το βράδυ πέφτει στους 9.
 
Επίσης, όταν λες έξω, σε τι χώρο εννοείς;
σε μπαλκόνι που βλέπει στον νοτιά με όλες τις προφυλάξεις απο αέρα και αρπακτικά
ιώργο πες μας αν θέλεις τη διατροφή του από το Σεπτέμβριο μέχρι τέλη Ιανουαρίου
η διατροφή αποτελούνταν απο μείγμα σπόρων κάθε τόσο χορταράκια όσο υπήρχαν το φθινόπωρο (π.χ. Γλιστρίδα, βλίτα) και αυγό και μήλο μια ή δύο φορά την εβδομάδα (τον χειμώνα υπήρχαν και βδομάδες τόσο που τρώγανε μόνο σπόρους)

Είναι περίεργος ο καιρός δεν ξέρω αν κάνει να τα βγάλεις έξω ακόμα όταν το βράδυ πέφτει στους 9.
δε νομίζω να έχουν θέμα, οι 9 βαθμοί δεν είναι πολύ κρύο αντέχουν και σε περισσότερο ειδικά όταν δεν τα πιάνει ο αέρας
Ξαφνικά έπιασε ένα κρύο πάλι όμως Δημήτρη
Γιώργος 😉
 
Σε μπέρδεψα με τον Δημήτρη με τα gloster. Δεν είναι κρύο όντως αλλά όταν έχεις στο σπίτι 20 μέρα νύχτα πάνω κάτω και έξω το βράδυ 10 είναι θέμα. Και εδώ ζέστη έχει έξω την ημέρα αλλά το βράδυ ψύχρα.
 
Σε μπέρδεψα με τον Δημήτρη με τα gloster. Δεν είναι κρύο όντως αλλά όταν έχεις στο σπίτι 20 μέρα νύχτα πάνω κάτω και έξω το βράδυ 10 είναι θέμα. Και εδώ ζέστη έχει έξω την ημέρα αλλά το βράδυ ψύχρα.
στο σπίτι είχαν 16-18 βαθμούς, το δωμάτιο τους δεν είχε θέρμανση επίτηδες γιατί ήθελα να τα ξαναβγάλω έξω
 
Γιώργο, η γνώμη μου είναι να συνεχίσεις τη διατροφή της αναπαραγωγής με διαφορετικά χόρτα εποχής αυγό δύο με τρεις φορές την εβδομάδα, όλα αυτά όμως στο χώρο που πρόκειται να γίνει η αναπαραγωγή, στο μπαλκόνι δηλαδή.
 
Γιώργο, η γνώμη μου είναι να συνεχίσεις τη διατροφή της αναπαραγωγής με διαφορετικά χόρτα εποχής αυγό δύο με τρεις φορές την εβδομάδα, όλα αυτά όμως στο χώρο που πρόκειται να γίνει η αναπαραγωγή, στο μπαλκόνι δηλαδή.
Ωραία αυτό είχα σκεφτεί και εγω να κάνω, απο ότι καταλαβαίνω η πρώτη γέννα θα είναι μάλλον άσπορη γιατί η κανάρα έχει ήδη φτιάξει φωλιά και πάμε για την επόμενη

Aαα και κάτι άλλο μέχρι την επόμενη γέννα να αφήσω τα πουλιά στο ίδιο κλουβί κανονικά ή να βάλω χώρισμα στην ζευγαρόστρα;
 
Εγω παλι νομιζω οτι το προβλημα σου δεν ειναι η ζεστη η το κρυο. Ο φωτισμος την εκανε την ζημια και το πουλι περασε πτερορροια στην χειροτερη εποχη ωστε να μην μπορεσει να μπει σε αναπαραγωγη. Ακομα και 5-6 μερες με λαθος φωτισμο ειναι ικανα να κανουν τη ζημια. Σπανια βεβαια αλλα συμβαινει. Μην διανοηθεις να το βαλεις για ζευγαρωμα γιατι θα το χασεις το πουλακι και ειναι αμαρτια.
 
Σταύρο αυτό όμως πως γίνεται; το πουλάκι το έχω απο το Σεπτέμβριο και εκτός απο την περίοδο κοντά στα Χριστούγεννα ήταν έξω με φυσικό φωτισμό και θερμοκρασία... Τα έβαλα μέσα για να τα ετοιμάσω για αναπαραγωγή και τώρα τα έχω πάλι έξω που έφτιαξε ο καιρός...
Και θεωρείς πως αυτές οι μετακινήσεις και τα μέσα έξω πως είναι "λίγα" για να κάνεις ένα πουλί να "χαθεί" ορμονικά;
Εγω παλι νομιζω οτι το προβλημα σου δεν ειναι η ζεστη η το κρυο. Ο φωτισμος την εκανε την ζημια και το πουλι περασε πτερορροια στην χειροτερη εποχη ωστε να μην μπορεσει να μπει σε αναπαραγωγη.
Σωστά πρώτα ο φωτισμός και στη συνέχεια η θερμοκρασία του χώρου...
Η ένταση και η διάρκεια του φωτισμού είναι εξαιρετικά σημαντικές για την αναπαραγωγή.
Ωραία αυτό είχα σκεφτεί και εγω να κάνω, απο ότι καταλαβαίνω η πρώτη γέννα θα είναι μάλλον άσπορη γιατί η κανάρα έχει ήδη φτιάξει φωλιά και πάμε για την επόμενη
Σωστά...
Θα αφήσεις να εξελιχθούν όπως είναι τα πράγματα δίνοντας ταυτόχρονα χρόνο στο αρσενικό να ετοιμαστεί κατάλληλα για την επόμενη ωοτοκία.
Άφησε λοιπόν το θηλυκό να κλωσά τα αυγά της τουλάχιστο για 10-12 μέρες...
Κατά τη γνώμη μου θα πρέπει να συνυπάρχουν στον ίδιο κλωβό χωρίς να τα χωρίσεις.
Μην διανοηθεις να το βαλεις για ζευγαρωμα γιατι θα το χασεις το πουλακι και ειναι αμαρτια.
Γιατί πιστεύεις πως κινδυνεύει;
 
θεωρω οτι κινδυνευει γιατι, αν καταλαβα καλα απο αυτα που γραφει ο φιλος μας, το πουλι τωρα σταματησε πτερορροια και θα πρεπει μεσα σε 20 μερες με ενα μηνα να μπει σε διαδικασια αναπαραγωγης (ταισμα καναρας και μετα ταισμα μικρων). Πρεπει να ειναι εξαιρετικα δυνατος οργανισμος για να τα βγαλει περα η να βαλει παραμανες. Εκτος αν καταλαβα λαθος στα πρωτα ποστ
 
θεωρω οτι κινδυνευει γιατι, αν καταλαβα καλα απο αυτα που γραφει ο φιλος μας, το πουλι τωρα σταματησε πτερορροια και θα πρεπει μεσα σε 20 μερες με ενα μηνα να μπει σε διαδικασια αναπαραγωγης (ταισμα καναρας και μετα ταισμα μικρων). Πρεπει να ειναι εξαιρετικα δυνατος οργανισμος για να τα βγαλει περα η να βαλει παραμανες. Εκτος αν καταλαβα λαθος στα πρωτα ποστ
το πουλάκι είναι αρσενικό οπότε δεν θα ταλαιπωρηθεί ιδιαίτερα επίσης δεν πέρασε πτερόρροια έχασε λίγα μόνο απο τα φτερά του και μετά σταμάτησε

Νομίζω πως είναι καλύτερα να ζευγαρώσει μιας και ερχόμενη η άνοιξη θα του έρθει αυτή η επιθυμία έτσι κι αλλιώς

Άλλο αρσενικό δεν έχεις Γιώργο;
όχι δυστυχώς...
 
Τοτε καταλαβα λαθος, νομισα οτι του βγηκε αργα η πτερορροια. Παντως αρσενικος που ταιζει και οχι επιβητορας που γυρναει απο φωλια σε φωλια καταπονειται παρα πολυ.
 
Τοτε καταλαβα λαθος, νομισα οτι του βγηκε αργα η πτερορροια. Παντως αρσενικος που ταιζει και οχι επιβητορας που γυρναει απο φωλια σε φωλια καταπονειται παρα πολυ.

σίγουρα αλλά όμως όχι όσο το θηλυκό... Τέλος πάντων πιστεύεις ακόμα πως είναι επικίνδυνο ή να ακολουθήσω ότι μου είπε ο κ. Γιάννης;

Και θεωρείς πως αυτές οι μετακινήσεις και τα μέσα έξω πως είναι "λίγα" για να κάνεις ένα πουλί να "χαθεί" ορμονικά;
μπήκαν μια φορά μέσα και μετά βγήκαν μια φορά έξω... Δεν πίστευα πως δυο μετακινήσεις θα έκαναν τόση διαφορά...
 
Μην βάλεις χωρισμα αλλά μην κάνεις άλλη μετακίνηση. Συνέχισε την διατροφή και άφησε την καναρα να κλωσάει και τις 14 μέρες. Καλή συνέχεια και περιμένουμε ευχάριστα νέα.
 
Εγώ Γιώργο θα σου έλεγα τα εξής:
Μειώνεις τη διάρκεια φωτισμού, τη θερμοκρασια στη θηλυκια, αν είναι δυνατό, δεν τη βάζεις και σε ψυγείο δλδ, της παρέχεις όμως πηγές ασβεστίου, της αφήνεις τη φωλιά και αν κάνει αυγά την αφήνεις να κλωσήσει για ακόμα και 17 ημερες. Σε όλη αυτην την τακτική, την έχεις χωρίς ακουστική και οπτική επαφή με τον κούκλο σου. Ταυτόχρονα, στον αρσενικο δίνεις Φούλ τονωτικές πυρ τιμές τροφές, εφόσον δεν εχει λίπος, με έμφαση σε αμινοξέα, πχ αυγό, και σε τροφές βιταμινών του συμπλέγματος Β, και ασβεστιο, τον κρατάς σε όσο πιο μεγάλο κλουβι έχεις, με όσο λιγότερες πατηθρες έχεις, σε φυσικές συνθήκες φωτισμού και σε θερμοκρασίες εποχής. Κοιτάς ανά 10 ημερες το επίμαχο σημείο, το πόσο εχει πυρωσει δλδ. Το αργότερο σε ένα μήνα τα βάζεις μαζί.
Η δεύτερη τακτική είναι να αφήσεις τα πουλιά παρέα και μπορεί τα αυγά ειτε αυτής ειτε της επόμενης γεννάς να είναι ενσπορα.
Θεωρώ βέβαιο, όσο μπορώ να προβλέψω οτι θα έχεις έως τον Ιούνιο τουλάχιστον μια νεα γενιά μικρών.
Καλή επιτυχία!
 
Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις! τελικά τα πράγματα δεν είναι τόσο ανησυχητικά όσο νόμιζα δεν είμαι σίγουρος αν θα τα χωρίσω ή όχι... Θα δω και την συμπεριφορά τους και θα αποφασίσω τις επόμενες μέρες
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Back
Top