Φροντίδα Ο Γερακομύτης

boukefalas

PB Member
Εγγραφή
26 Μαϊ 2015
Μηνύματα
509
Πόλη
Αθήνα
εχουμε ενα υγιες πτηνο αλλα εχει κανει ενα πολυ γαμψο ραμφος στο τελος του (σαν νυχη)
τι κανουμε σε τετοια περιπτωση το αφηνουμε η το κοβουμε;
 

Συνημμένα

  • rsz_photo0608.webp
    rsz_photo0608.webp
    19,2 KB · Προβολές: 41
Κατά τη γνώμη μου θέλει διόρθωση.
Αλλά χρειάζεται προσοχή. Το ράμφος είναι ένας συνδυασμός εσωτερικά οστού όπως τα δόντια μας που αιματώνεται και φυσικά πονά πολύ και αμορραγεί και εξωτερικά ενός κεράτινου πλαισίου όπως τα νύχια μας που μπορούμε να τα κόβουμε ανώδυνα.
Η ανώμαλη ανάπτυξη συμβαίνει στην εξωτερική κεράτινη στιβάδα και πάντα προκύπτει ως έκφραση παθολογικού προβλήματος υγείας, ίσως στο συκώτι.
Αν βλέπεις που αρχίζει το οστό, κόψε το μόνος σου λίγο πιο κάτω σε συμμετρία με το κάτω ράμφος.
Αν δεν βλέπεις, κόψε απλά λιγάκι να το διευκολύνεις.
Εγώ για το κόψιμο αυτό χρησιμοποιώ γυναικείο πενσάκι νυχιών. Των παπαγάλων το κόβει. Δεν ξέρω πόσο σκληρό είναι των περιστεριών.
Διαχρονικά για την υποψία προβλήματος στο συκώτι, να του χορηγείς τσάγια και ξηρό βότανο γαϊδουράγκαθου ή αν βρεις και ελαιώδεις σταγόνες στο νερό.
Τα σπόρια δεν στα συνιστώ γιατί είναι πολύ σκληρά και δεν θα μπορεί να τα σπάσει.
 
ναι περιεργως τρεφοτανε. το μειωσα 2-3 χιλιοστα σαν νυχη ηταν. Δεν φανηκε να πονεσε μαλλον ξελαφρωσε
 
Να φύγει όλο... Μέχρι στο θεωρητικά κανονικό μήκος.
Άφοβα...
Δεν υπάρχει πόνος...
Δεν υπάρχουν αισθητήρια
Όταν διαχειριζόμαστε χοντρό ράμφος όπως είναι των περιστεριών ή των παπαγάλων, δεν ισχύει το άφοβα, γιατί η προσπάθεια κοψίματος μπορεί να έχει σαν αποτέλεσμα να σπάσει το ράμφος σε ανώτερο σημείο από την επαφή με το κοπίδι.
Γι αυτό κόβουμε λίγο πιο συντηρητικά και αν θέλουμε τέλειο αποτέλεσμα λιμάρουμε με χαρτόλιμα το πλεονάζον, αφού έτσι επιτρέπεται στο πουλί ν' αντιδράσει στο πόνο.
Αισθητήρια υπάρχουν από ένα ύψος και μετά που στα καναρίνια φαίνεται αλλά στα σκούρα ράμφη όχι.
 
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Back
Top