Γενικά Ο Ερνέστο το parrotlet μου παρουσιάζεται

Εγγραφή
27 Ιουλ 2016
Μηνύματα
2.409
Πόλη
Χαλάνδρι
Καλώς σας βρήκα. Ονομάζομαι Διονύσης, και έχω ένα μικρό διάολο τον Ερνέστο, το parrotlet. Γεννημένος στις 27 Ιουνίου του 2013 (ο Ερνέστο όχι εγώ 😛) βρίσκεται μαζί μου από τα τέλη Αυγούστου του 2013 και είναι... Το αφεντικό στο σπίτι.
Εχουμε λατρέψει το μικρο αυτό ατίθασσο διαόλι που κανει τις μέρες μας φωτεινότερες.
Νατος λοιπόν παίρνοντας το μεσημεριανό του.

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Ευχαριστώ για το καλοσώρισμα Μαρία, ντοματίνι μικρο του δίνω και αυτο μια φορα το μήνα, δεν το πολυπροτιμάει έτσι κι αλλιως, είμαστε της πιπεριας, του μπροκολου, του βερίκοκου, του καρπουζιου, τέτοια "γλυκά" πραγματα 😛
 
Ωραία :)
Μια και δεν ξέρω τι έχεις διαβάσει ήδη, σου προτείνω την διατροφή των παπαγάλων και γενικότερα για να ανατρέχεις στα διάφορα άρθρα από καιρού εις καιρόν 🙂 τον οδηγό φροντίδας παπαγάλων, που έχει συγκεντρωμένα τα περισσότερα θέματα του φόρουμ που αφορούν παπαγάλους.
 
Ο μικρός σου είναι υπέροχος και καλοφροντισμένος, να τον χαίρεσαι!👍

Τα Μαριόνια κατακτούν τον πλανήτη @Sissy . :D

Σχετικά με την ντομάτα δεν υπάρχει φόβος αν δεν δίνεις κοτσάνια και φύλλα (που και πάλι ενστικτωδώς τα πουλιά τα αποφεύγουν αλλά καλό είναι να μην ρισκάρουμε). Ο καρπός της ντομάτας δεν είναι παρα ωφέλιμος. Αρκετές μάρκες επώνυμων πέλετς επίσης περιέχουν ντομάτες. Μιας κι έχουμε δικιάς μας παραγωγής, δίνω όλο το καλοκαίρι στα πουλιά φρέσκα ντοματίνια καθημερινά και τους αρέσουν πολύ.
 
Ο μικρός σου είναι υπέροχος και καλοφροντισμένος, να τον χαίρεσαι!👍

Τα Μαριόνια κατακτούν τον πλανήτη @Sissy . :D

Σχετικά με την ντομάτα δεν υπάρχει φόβος αν δεν δίνεις κοτσάνια και φύλλα (που και πάλι ενστικτωδώς τα πουλιά τα αποφεύγουν αλλά καλό είναι να μην ρισκάρουμε). Ο καρπός της ντομάτας δεν είναι παρα ωφέλιμος. Αρκετές μάρκες επώνυμων πέλετς επίσης περιέχουν ντομάτες. Μιας κι έχουμε δικιάς μας παραγωγής, δίνω όλο το καλοκαίρι στα πουλιά φρέσκα ντοματίνια καθημερινά και τους αρέσουν πολύ.
Ναι τον προσέχω όσο μπορω και διαβαζω συνεχώς για να μαθαίνω :)
Αλλωστε εχει "κατακτήσει" τις καρδιές μας... ανεπανόρθωτα

Καποια στιγμή (γιατί τώρα γραφω απ' το γραφειο) θα σας κανω και μια λιστα της "δίαιτάς" του καθως και των αγαπημένων του τροφών (με εκνευριστική αγάπη στη ρίγανη και το δυόσμο που ορμάει οπου τα βρει 😛 )
 
Νατος λοιπόν παίρνοντας το μεσημεριανό του.
Πανέμορφος Διονύση
Εκτός από το Tab του πληκτρολογίου νομίζω πως τρώει και βρασμένο ρύζι ή κάνω λάθος;
 
Πανέμορφος Διονύση
Εκτός από το Tab του πληκτρολογίου νομίζω πως τρώει και βρασμένο ρύζι ή κάνω λάθος;
Ναι οταν δεν καταστρεφει το πληκτρολόγιο (αντι να γραψω "Ερνεστο" σε λιγο θα γραφω "34σδδφαρε" ) τσακιζει το ρυζακι (προτιμαει το καφε αλλά εκείνη τη μερα δεν ειχαμε 😛 και μας εκανε τη χάρη)
 
Καλώς όρισες να χαίρεσαι την ομορφιά σου.
Είναι απιθανος.
Για πες μας λίγα πράγματα για το πως είναι η μέρα σας κλπ :)
Μπράβο που τον φροντίζεις τόσο καλά κακ φαίνεται!
 
Καλώς όρισες να χαίρεσαι την ομορφιά σου.
Είναι απιθανος.
Για πες μας λίγα πράγματα για το πως είναι η μέρα σας κλπ :)
Μπράβο που τον φροντίζεις τόσο καλά κακ φαίνεται!

Ευχαριστώ πολύ :) (είναι ο ατιμος απίθανος, κτίθασσος και παλαβιάρης)
Εννοείται σύντομα θα βαλω φωτο απο κλουβι (το παρακανα λιγο αλλα το αξιζε εχει κλουβα 60Χ60Χ70 ), τα παιγνίδια του και τα γλυκίσματά του
 
Σας ευχαριστουμε όλους για την υποδοχή και τα λόγια σας.

Ο Ερνεστο ειναι πολυ χαδιάρης αν και το κρύβει παίζοντας τον "νταή". Δένεται πολύ εύκολα με τους γύρω του, αν και στην αρχή θέλει υπομονή για να ανοιχτεί.
Εχει γίνει αυτοκόλλητος με τον πατέρα μου, μιλάνε με τις ώρες, και φυσικά δε χάνει ευκαιρία να του "κολλήσει" για μερικά χάδια.

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Back
Top