Φροντίδα Ο Ζακο μου άρχισε να δαγκώνει

Στρατος38

PB New Member
Εγγραφή
18 Απρ 2018
Μηνύματα
318
Πόλη
Σέρρες
Καλησπερα σας το γκριζακι μου δεν ξερω για πιο λογο αρχισε να δαγκωνει... Ειλικρινά δεν μπορω να σκεφτω κατι ολα τα εχω κανει μεχρι και τα φρουτα του αλλα και τις τροφες εγω τον ταιζω στο στόμα οπως το πρωτο καιρο για να με μαθει.. Αλλα τωρα δεν ξερω τι συμβαίνει δεν έχει αλλάξει κάτι και την προσοχή την έχει πάλι, αλλο ζωο δεν εχω παρει, το παιχνίδι μεταξύ μας υπάρχει.. 🙄🤔
Αν γνωριζετε κατι πειτε μου
 
ΑΝ θυμαμαι καλα κατα τους 8 μηνες αρχιζουν να εχουν την εφηβεια τους τα ζακο, οποτε κατα πασα πιθανοτητα εινια ορμονικο το ζητημα. Αλλα ας περιμενουμε καλυτερα να απαντησουν μελη που εχουν εμπειρια στους γκριζους.
 
Σίγουρα δεν έχει αλλάξει κάτι από την πλευρά σου; (Είχα διαβάσει κάπου χαρακτηριστικά ότι τον πρώτο 1.5 χρόνο ούτε διακοπές δεν πρέπει να πας, γιατί συναισθηματικά το ζακάκι θα καταρρεύσει).

Μήπως ξεκινάει πτερόρροια;
 
Ισως τωρα που το ειπες βρίσκω φτερακια παντου αλλα οχι να μαδιεται γιατι εχω δει μαδημενο ζακο.. Οχι δεν αλλαξε κατι απο πλευρας μου
 
  • Like
Αντιδράσεις: lina
Σε τόσο μικρή ηλικία δεν υπάρχει περίπτωση να είναι ορμονικό το θέμα καθώς το ζευγάρωμα δεν υπάρχει ούτε ως ιδέα. Τα παιχνίδια με τα πουλιά εαν συμπεριλαμβάνουν τα χέρια μας πολύ συχνά καταλήγουν έτσι. Σε τι ηλικία το πήρες; Ζεις με άλλους ανθρώπους στο σπίτι, αν ναι με εκείνους τι κάνει;
 
Να μην παίζεις με τα χέρια μαζί του καθόλου. Επίσης αν έχεις καταλάβει ότι το τάισμα στο στόμα του κινεί το ενδιαφέρον να σου δαγκώσει και λίγο τα δάχτυλα, καταλαβαίνεις ότι δεν υπάρχει κανένας λόγος να το κάνεις. Δεν σας είναι απαραίτητο για να "σε μάθει" όπως λες. Πώς περνάει τη μέρα του όσο λείπεις;
 
Οσο λείπω αν και ειναι λιγος ο χρόνος που λειπω ασχολειται με διαφορα παιχνιδια που τα αντικαταστω σχεδον καθημερηνα και εχω διαφορα κλαδακια που του αρέσει να τα διαλύει που επισης τα αλλαζω
 
φιλε καλημερα, ο παπαγαλος σου όπως σωστά σου έγραψε ο Ιάσωνας, σιγά σιγά μπαίνει στη εφηβεία. Δεν αναζητάει ταίρι ακόμα, όμως ξυπνούν ένστικτα προγραμματισμένο από τη φύση του, με μεγάλη ακρίβεια. Παράλληλα ξεκινάει η πτερορροια του,όπως παρατήρησες, η οποία συντελείται με πολύ βραδύ μεθοδικο & άψογα μελετημένο ρυθμό. Είναι απόλυτα φυσιολογικό και υγιές για ένα έφηβο ζακο σιγα σιγά να ξεκινήσει να προκαλεί άλλα μέλη του κοπαδιού κ να διεκδικεί την υπεροχή του. Η φύση τους η ίδια μέσα στο κοπάδι που ζουν τους υποχρεώνει να ανταγωνίζονται ο ενας τον αλλο να διδασκονται σε κάθε αλληλεπίδραση μεταξύ τους, να χτίζουν κυριαρχία, να διεκδικούν αργότερα ταίρι, να αναπαράγονται, με τελικό σκοπό την επιβίωση του είδους.
Γνώμη μ είναι να μελετήσεις τη συμπεριφορά του είδους στη φύση, να ενημερωθείς άρτια για το ιδιαίτερο αυτο ζωντανο π έχεις σπίτι σ, να μάθεις να διαβάζεις τη γλώσσα του σώματος του κ να πορευτείς με αυτά κ πίστεψε με θα τα πάτε περίφημα.
Τα παιχνίδια π αναφέρθηκες παραπάνω τι ακριβώς περιλαμβάνουν;
Πότε σε δαγκώνει ακριβώς; Τι κανεις ακριβώς όταν σε δαγκώνει, τι κανεις πριν και τι κανεις μετά το δάγκωμα κάθε φορά; Είναι «θολή» η εικόνα του δαγκώματος π περιγραφεις, θα μπορούσε να είναι κ απλά ένας νεοσσός π σιγά σιγά ανακαλύπτει το Ράμφος του κ επεξεργάζεται το κόσμο
 
Ναι καταλαβαίνω αυτο που λες.. Συνηθως τ δαγκωματα έρχονται οταν τον παιρνω στα χερια και για να αλλαξω χερι ή και μονος στον ωμο μου να ειναι ξεκινάει να "βυζαινει" το αυτι μου και στην συνεχεια σταματαει κ δαγκωνει... Οταν δαγκωνει συνήθως τον "τιμωρω" π.χ. τον αφηνω στο κλουβι του και του λεω καπως εντονα οτι δεν δαγκωνουμε... Φαίνεται πως καταλαβαίνει γιατι μετα απλα καθεται τρώει και ούτε καν ακούγεται και αυτο με ξετρελαίνει ειναι σαν να μαλώνεις ενα παιδί😋
 
Διάβασε αυτο το θέμα αν θέλεις.
Όσο για την παρέα προσωπικά θεωρώ ότι είναι υο ιδανικό. Όμως αυτο προϋποθέτει ότι θα «δεθει» με το σύντροφο (ανεξαρτήτως φύλου) π θα του πάρεις. Αυτο δε σημαίνει ότι θα σε ξεχάσει, θα έχει όμως μικρότερο ενδιαφέρον για την ανθρώπινη ομιλία κ θα είναι το μυαλό τ «συγνεντρωμενο» στο ταίρι του ειδικά στην περίοδο αναπαραγωγης. Όμως, θα έχει παρεούλα σε όλη τ τη ζωή :)
 
Μαλιστα οποτε σχεδον μονοδρομος η υπομονή παντως πριν λιγο ηταν ολα ενταξει και αφου εκανα καφε να πιω του εδωσα ενα καλαμακι να δαγκωνει και τεσπα το πηρε και μπηκε μονος στο κλουβι του... Τωρα μασουλαει το καλαμακι και μουρμουριζει! Καλο ειναι αυτο;
 
Το καλαμάκι η οτιδήποτε τ αρέσει να μασουλάει είναι ένα «positive reinforcement» για να του «μαζέψεις» τη συνπεριφορα. Σου έδωσε ήδη ένα εργαλείο. Πρέπει να τον παρατηρείς να τον διδάσκεις κ να το διαβάζεις. Είναι πολύ πολύ ιδιαίτερο ειδος φιλε μ τα γκριζακια. Όλοι οι κάτοχοι θα στο επαληθεύσουν. Αυτο π σίγουρα ακόμη δεν έχεις καταλάβει είναι ότι σιγά σιγά σε «υπνωτίζει». Ήδη μπαίνεις ψάχνεις απαντήσεις. Σε πολύ καλό δρόμο ήδη σε έχει βάλει το μούτρο 😉
 
Εχω καταλάβει οτι ειναι ενα πολυ πολύ ιδιαιτερο "πτηνο" και αν μου επιτρέπεται για μενα δεν ειναι ουτε καν ζωο ειναι ενας ολοκληρωμενος ανθρωπακος που εχει τις καλες του στιγμες και τα νευρακια του και τα ορμονικα του και πολλα αλλα.. Παντα επιφυλασα την αποψη μου γιατί για όποιον δεν γνωρίζει από γκριζους ακουγεται καπως.. Παντως για να στρογγυλεψουμε τα πραγματα πρεπει να πας με τα "νερα" του και ολα καλα θα πανε
 
Οχι ακριβώς να πας με τα νερά τ. Δε θες να δημιουργήσεις ένα “alpha bird” αρσενικό κιολασ με προβλήματα συμπεριφοράς/κυριαρχίας. Εσυ έχεις αυτο το ρόλο οχι ο παπαγαλος. Ακόμα κ αν ταλαντεύεται να σου τον πάρει για καποιο καιρό, στη σεξουλακη ώριμανση π θα σε κάνει ταίρι (εφόσον δεν του πάρεις παρέα) πάλι θα αλλάξουν οι ισορροπίες ανάμεσα σας.
Να μάθεις να τον διαβάζεις. Να τον καταλαβαίνεις τι θέλει. Τη γλώσσα του σώματος του. Όταν το καταφέρεις αυτο (θέλει πολύ μελέτη) θα επικοινωνείτε όπως επικοινωνείς με έναν άνθρωπο. Και δεν είναι υπερβολή αυτο. Θα καταλάβεις με τα χρόνια τι εννοώ :)
 
καλησπερα. Θα μου επιτρεψεται να μπω λιγο σφηνα στην ωραια συζητηση σας, για μια απορια που μου δημιουργηθηκε. Οταν λεμε ταιρι, που μπορει να δημιουργηθη με τον κειδεμωνα του, το εχω ζηση, ενα αρσενικο προς το θυλικο, ειτε του ιδιου φυλου, κατα την σεξουαλικη οριμανση, ποια η προσεγκιση του θεματος γιατι εχω λιγο μπερδευτη προς την ερμηνεια. Οσο για τον φιλο στρατο, νομιζω οτι τωρα ξεκινησαν τα ωραια.
 
Back
Top