Φροντίδα Ο Ζακό μου αρνείται να κάνει μπάνιο

Ταζμανια2411

PB New Member
Εγγραφή
11 Νοε 2023
Μηνύματα
90
παιδια ο ταζ αρνειται να κανει μπανιο με οποιον τροπο και αν το κανω. εχω δοκιμασει σπρει και πιατακι ως μπανιερα μεσα στο κλουβι του. Με το σπρει ειναι αλερτ οταν το βλεπει και αν τον ψεκασω ανοιγει στο στομα του με το κεφαλι να ειναι κοντα στο στηθος του βλεποντας προς τα πανω. δεν βγαζει δυσαρεστους ηχους αλλα κινειται περα δωθε. αν βαλω το ταψακι που βρηκα στην κουζινα μου τοτε δεν το πλησιαζει καθολου. Στην μπανιερα μου δεν τον εχω παει γιατι μενει προς το παρον μονο στο σαλονι αλλα φανταζομαι οτι δεν θα εχει και την καλυτερη αντιδραση μιας και το σπρει δεν του αρεσει. να πω οτι εχει αυτην την αντιδραση εδω και 2 εβδομαδες. το χω παει στο χαλαρο με κλικερ και τριτ αλλα δεν εχει αλλαξει κατι. τα φτερα φαινονται ξερα. αν τον αναγκασω να κανει μπανιο με το σπρει ποσο κακο θα ταν? δε θα νιωθει καλυτερα μετα απο τοσες μερες απλυσιας?
 
Πρώτα απ΄ όλα απ' όσο ξέρω ο παπαγάλος δεν χρειάζεται να κάνει μπάνιο κάθε μέρα τον χειμώνα (βέβαια δεν είμαι σίγουρος πως ισχύει με τους ζακό) . Υπάρχουν μπανιέρες εμπορίου για ζακό; Αν ναι καλύτερα να προμηθευτείς γιατί δεν νομίζω να είναι πολύ καλό το πιατάκι. Είναι σίγουρο ότι αυτή η αντίδραση σημαίνει ότι δεν του αρέσει το σπρέι; Έχουν οι birdtricks που παρακολουθείς κάποιο βίντεο; Εγώ βρήκα αυτό:
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
Μήπως να ρωτήσεις και τον @Vada που έχει εμπειρία;
 
Οντως δεν χρειαζεται να κανει καθημερινα, και δεν κανει. Επειδη ομως βλεπω το οτι δεν του αρεσει καθολου ειπα να το κανω καθημερινα μπας και γινει καποια στιγμη τον ςπομενη μηνα ας πουμε. Ειναι η ιδια αντιδραση που ειχε οταν τον επιασα με το χερι για να τον παω κτηνιατρο. Μια γενικοτερα επιθετικη σταση χωρις τον ηχο του γρυλισματος. Ξερω οτι δε θα πρεπε να χουν οποιαδηποτε αντιδραση και το οτι τα φτερα του θα πρεπε να φουσκωσουν ελαφρως. Αυτο ειδα στα βιντεακια που εχουν στο yt. Μπανιερα δισταζω να παρω γιατι ειναι καπως ακριβη και δεν ειμαι σιγουρος καν αν θα χωρεσει στο κλουβι. Εκανα συνδρομη στο πατρον του birdtricks και αρχισα να ψαχνω για περισσοτερα βιντεο. Μεχρι στιγμης δεν βρηκα κατι σημαντικο. Μαλλον θα παρω ενα σαμπουαν που το βαζεις μια φορα στο τοσο και εχει υγιες και λαμπερο τριχωμα για ενα μεγαλο διαστημα
 
Δε θέλει κάθε μέρα μπάνιο το παπαγαλάκι σου. Υπολόγιζε μια φορα την εβδομάδα περίπου να προσφέρεις κ να Σταματας άν εκεινο Δεν θέλει. Σε χώρο που νοιωθει άνεση κ ασφάλεια
Το έχεις τρομάξει σίγουρα και φοβάται κάθε φορά που προσπάθεις να το πλύνεις. Έχει επισης συνδέσει εσένα και αυτο που χρησιμοποιείς για να τον πλύνεις με μια άσχημη εμπειρία. Άθελα σου του προκαλείς φόβο άγχος πανικό. Σκέψου εσένα εκεί που αραζεις να έρχεται κάποιος κ να σε βρέχει κάθε μερα 🤪

Αστον μόνο του να χαλαρώσει τωρα σίγουρα τον έχεις δυσαρεστήσει. Κάποια στιγμή θα τον δεις να βουτιεται στη ταιστρα με το νερο. Εκεί προσπάθησε πάλι αλλά με διαφορετικό τρόπο χρησιμοποίησε αλλο μπουκάλι-σπρέι αυτο που χρησιμοποιείς τώρα έχει μπει στη Μαύρη λίστα. ώρες πρωινές μόνο και αυστηρά όταν βλέπεις ότι ΔΕΝ φοβάται- αγχώνεται-πανικοβάλλεται. Πρεπει να διαβάζεις το σώμα του για να σταματας κατευθειαν.

Θα είναι ευτύχημα και σχετικά σπανιο αν κάθε δυο βδομαδες, σου δέχεται να πλυθεί
 
Back
Top