Γενικά Ο Λόκι το lovebird μου

Danaesipsa

PB New Member
Εγγραφή
19 Φεβ 2021
Μηνύματα
33
Πόλη
Λαμία
Καλησπέρα σας και καλή χρονιά , μετά από αρκετό καιρό και πολύ ψάξιμο κατάφερα να έχω δίπλα μου τον Λοκι εδώ και 3 ημέρες☺️
Άργησα πολύ να να αποκτήσω παπαγάλο λόγω του ότι μένω επαρχία και δυσκολεύτηκα αλλά σε όλο αυτό το χρονικό διάστημα έψαχνα κ διάβαζα πράγματα σχετικά με τους παπαγάλους όποτε όλα καλά πιστεύω…
Είναι αν θυμάμαι από ότι μ είχε πει η εκτροφέας ;3 μηνών; Είναι lovebird και διαθέτει τεστ dna
Πρόκειται να αλλάξω κάποια πράγματα στο κλουβί ακόμη δεν είναι τελείως οκ πιστεύω…
Ότι συμβουλή έχετε να μ δώσετε δεκτή ☺️
 

Συνημμένα

  • 69EA6D43-A12B.webp
    69EA6D43-A12B.webp
    25,4 KB · Προβολές: 67
  • EC3847B7-422C.webp
    EC3847B7-422C.webp
    35,1 KB · Προβολές: 67
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
@Ιωάννης 2021 @ΜΑΡΙΑαα Σας ευχαριστώ πολύ :)

Είναι λογικό να μην τρώει ακόμη από το χέρι μου για ήμερο έτσι ;
Την πρώτη ημέρα το βράδυ που έβαλα το χέρι μέσα για να ξανά κρεμάσω την κούνια που έβγαλε,του έδωσα λίγο κεχρί με το χέρι μου κ έφαγε αλλά από εκεί κ μετά δεν το ξαναπλησίασε ούτε έξω από το κλουβί που προσπάθησα ,ούτε από μέσα σήμερα που ξαναπροσπαθησα
 
Να ρωτησω κάτι σε περίπτωση που κάποιος το έχει κάνει…πλέον έχουμε φτάσει σε ένα σημείο με τον λοκι που νιώθει αρκετά άνετα να τον ταΐζω και μάλιστα έρχεται και προς εμένα όταν του λέω έλα (μέσα από το κλουβί ) απλά φοβάται να ανεβεί στο χέρι μου και δεν δέχεται χάδια , έχω αρχίσει να ακουμπάω ολόκληρο το δάχτυλο στο κλουβί κι εκείνος έρχεται πάντα αλλά είτε το μασουλάει είτε το δαγκώνει και του υψώνω λίγο την φωνή να σταματήσει όταν το σφίγγει αρκετά…απλά από εχθές που το κάνει αυτό συνέχεια έρχεται προς το δάχτυλο μόνο για να το δαγκώσει …μήπως είναι λάθος αυτό που κάνω και τον αφήνω να το μασουλάει και το παίρνει σαν κάποιου είδος παιχνίδι; η μήπως αργότερα να μην δεχτεί χάδια και μόνο να το μασουλάει ;
 
@christina07 ευχαριστώ πολύ για την απάντηση ! Το να έρθει σε πιο στενή επαφή με το χέρι μου(εκτος απο όταν τρώει) θα το επιζητήσει μόνο του κάποια στιγμή η θα πρέπει να κάνω κι εγω κάτι γιατί τώρα αν και δεν το φοβάται τόσο το κοιτάει με περιέργεια γι αυτό πιστεύω κ το μασούλημα
 
@Danaesipsa αυτός θα σου δειξει κάποια σημάδια! Στενή επαφή εννοούμε ας πούμε το να ανεβεί στο χέρι και να δεχτεί χαδια; Αν τον βλέπεις ήρεμο κοντά στο χέρι σου μπορείς να του το προσφέρεις ώστε να πατήσει πάνω, τώρα για τα χαδια θα πρέπει πάλι σιγά σιγά να τον πλησιάσεις. Δεν είναι κακό να προσπαθήσεις,αρκεί να σταματήσεις όταν καταλάβεις ότι φοβάται και αγχώνεται.
 
CC842E62-D730-4FF7-9369-8CE8B5116F8B.webp0B49679B-893F-409E-819E-0A41AA2AD9B9.webpCDECDFBF-B4FF-4F3D-8345-928D2E3D4D96.webp
Μιας κι έχετε καιρό να τον δείτε να σας ενημερώσω ότι δέχεται πλέον χάδια έχει ξεκινήσει μετά από πολύ καιρό να τρώει λαχανικά και βγαίνει και από το κλουβί αλλά είναι εντελώς ξεροκέφαλος 😂 εάν του μπει κάτι στο μάτι πρέπει να το καταστρέψει (το τηλεκοντρόλ ,τα νύχια μου,το σφουγγάρι που καθαρίζω το κλουβί…, μια μέρα τα έβαλε και με το σελοτέιπ που είχα αφήσει στο γραφείο )😂
 
@Danaesipsa να το χαίρεσαι το μικρουλι σου! Φιλικά θα σε συμβούλευα να κατεβάσεις λίγο τις πατιθρες ώστε να έχει όλον τον χώρο διαθέσιμο. Οι πάνω πατιθρες φαίνονται πολύ πάνω και οι κάτω πολύ πάνω. Εκτός και εάν με ξεγελάει η φωτογραφία!
 
@ckdodis ευχαριστώ πολύ ! Οι «επάνω» πατιθρες είναι στην μέση του κλουβιού και η μια που έχω κάτω είναι τόσο χαμηλά ώστε να βρίσκει κάπου να προσγειώνεται όταν θέλει να μπει στο κλουβί και να πατάει κάπου για να φάει εκτός από το μπολάκι του ,πιστεύω ξεγελούν οι φωτογραφίες!
 
@ckdodis μερικές φορές ανάλογα τα κέφια του αλλά γενικότερα πολύ καλά και επάνω μου κάθεται και εμπιστοσύνη μου δείχνει πχ σε μεγάλες αποστάσεις που φοβάται ακόμη να πετάξει για να τον προσανατολίσω να προσγειωθεί στο χέρι μου

Επίσης έχει γίνει κάποιο λάθος με τον τίτλο γιατί ο Λοκι μου είναι love bird😂
 
Back
Top