Γενικά Ο Μαρκάκος μου το έσκασε

evita tsim

PB New Member
Εγγραφή
13 Ιουν 2015
Μηνύματα
16
Πόλη
Χαλκίδα
Στις 10/6 ο Μαρκάκος μου το έσκασε. Πανικοβλήθηκε απο τα άλλα πουλιά που πετούσαν,τρόμαξε και έφυγε από πάνω μου. Είναι κοκατιλ white face. Μεγαλωμένος στο χέρι και κάνει πολλά κόλπα. Αυτό έγινε στη Χαλκίδα στην περιοχή Έξω Παναγίτσα στους Αγίους Ευβοείς. Τον φώναζα με άκουγε, μου φώναζε αλλά αποπροσανατολίστηκε. Δεν είναι μαθημένος στη φύση. Απο την πρώτη στιγμή ψάχνω. Έχω κολλήσει αφίσες και έχω βάλει και αγγελίες στο ιντερνετ. Λέτε να γυρίσει; Ξέρω οτι χωρίς νερό δεν θα τα καταφέρει πάνω απο 3 μέρες.
 
Λυπάμαι πολύ Εβίτα, δύσκολο να γυρίσει αλλά μην χάνεις τις ελπίδες σου. Μακάρι να τον βρήκε κάποιος και να στον παραδώσει κάποια στιγμή. Εδώ έβαλες ανακοίνωση ; https://www.parrotalert.com/
 
Θα βάλω τώρα. Έχω τρελαθεί. Ψάχνουμε συνέχεια. Πιστεύαμε οτι κάποιος τον μάζεψε ή μπορεί και ο ίδιος να πήγε απο μόνος του σε άνθρωπο κάπου εδώ γύρω, όμως δεν τον ακούμε πουθενά. Κάνει πολύ χαρακτηριστικούς ήχους και κάποιοι εδω γύρω μας είπαν πως κάτι άκουσαν. Θα σκάσω... Πραγματικά. Ευχαριστώ Μαρία για τη στήριξη και που μου πρότεινες το site.
 
Θα βάλω τώρα. Έχω τρελαθεί. Ψάχνουμε συνέχεια. Πιστεύαμε οτι κάποιος τον μάζεψε ή μπορεί και ο ίδιος να πήγε απο μόνος του σε άνθρωπο κάπου εδώ γύρω, όμως δεν τον ακούμε πουθενά. Κάνει πολύ χαρακτηριστικούς ήχους και κάποιοι εδω γύρω μας είπαν πως κάτι άκουσαν. Θα σκάσω... Πραγματικά. Ευχαριστώ Μαρία για τη στήριξη και που μου πρότεινες το site.
Ευχομαι ολοψυχα να τον βρεις!
 
Θα βάλω τώρα. Έχω τρελαθεί. Ψάχνουμε συνέχεια. Πιστεύαμε οτι κάποιος τον μάζεψε ή μπορεί και ο ίδιος να πήγε απο μόνος του σε άνθρωπο κάπου εδώ γύρω, όμως δεν τον ακούμε πουθενά. Κάνει πολύ χαρακτηριστικούς ήχους και κάποιοι εδω γύρω μας είπαν πως κάτι άκουσαν. Θα σκάσω... Πραγματικά. Ευχαριστώ Μαρία για τη στήριξη και που μου πρότεινες το site.
Είναι νωρίς να πάει σε άλλους όσο εξοικειωμένος κι αν είναι... Απλά θα απολαμβάνει την ελευθερία του.
Μόνο η δίψα και η πείνα θα τον σπρώξει να μας θυμηθεί... Περίπου 10-12 ώρες μετά...
Βάλε παντού αγγελίες...
Βάλε ανακοινώσεις σε μεγάλη περίμετρο...
Είμαι σίγουρος πως σύντομα θα είναι στη θέση του...
 
Μακάρι παιδιά... είναι ένα κομμάτι μου. Που είναι; Τι κάνει;Έφαγε;Φοβάται; Θα πεθάνω.
 
Ψάχνω 3 μέρες και νύχτες. Δεν τον βρίσκω πουθενά. Κανείς δεν έχει δεί ούτε ακούσει κάτι. Τόσες αγγελίες και ούτε ένα τηλέφωνο. Έχω πάει πολύ μακρυά. Τα έχω γυρίσει όλα. Εδώ η περιοχή είναι πολύ δύσκολη. Πολλά πουλιά, καρακάξες, κουκουβάγιες, περιστέρια, σπουργίτια, χελιδόνια. Ακόμα και βίντεο έβαλα να παίζει στο αυτοκίνητο μήπως ακούσει τη φωνή του. Λείπει 3 μέρες, για να τραγουδήσει σημαίνει ότι είναι σε σπίτι, δεν τον έχω ακούσει όμως, κι αν όντως είναι σε σπίτι; Σε ποιο είναι; Ακόμα και με κιάλια ανέβηκα σε οικοδομές. Ακόμα και δωμάτιο σε ξενοδοχείο έκλεισα για 1 ώρα για να ανέβω ψηλά να δω μέσα σε σπίτια. Έχει χωράφια, φίδια... Τα έχω οργώσει όλα. Έχω ρωτήσει τους πάντες.
 
ποπο θα κλαψω και εγω μαζι σου ησασταν πολυ δεμενοι οπως καταλαβα μακαρι να τον βρεις λυπαμαι παρα πολυ αλλα μην ανυσηχεις θα τον βρεις συντομα.
 
harabudgie1 , δεν ανεβαίνουν οι φωτογραφίες και τα βιντεάκια για να δεις πόσο δεμένοι είμαστε. Τον έκανα να μιλάει, να λέει το όνομά του, να κάνεις διάλογο, τα καταλάβαινε όλα. Ακόμα και το "έλα πιο κοντά, δε σε φτάνω". Ασχολήθηκα πολύ μαζί του, από μωρό. Όπου πήγαινα κι αυτός μαζί, και έτσι την πάτησα. Τρελαίνεται για φιλάκια. Ερχόταν, έσκυβε το κεφάλι και περίμενε να τον φιλήσω. Τα μεσημέρια κοιμόμασταν μαζί. Καταλάβαινε ακόμα και το αυτοκίνητο και τον άκουγα από κάτω να με φωνάζει. Και ένα σωρό άλλα. Έχω κλάψει τόσο πολύ που πλέον στέγνωσα. Ας τον πάρει άλλος κι ας μην μου τον δώσει. Θέλω να είναι καλά. Να πει το όνομά του για να τον φωνάζουν έτσι. Να τους μάθει πως να του σφυρίζουν και όχι να του μάθουν αυτοί.
 
Τι να σου πω... Να ξέρεις όλοι εδώ σε καταλαβαίνουμε κι ευχόμαστε μαζί σου.
 
Μακαρι να πανε ολα καλα.. Νιωθω την αγωνια σου και τη συμμεριζομαι... Εφοσον κανεις οτι μπορεις ας ελπισουμε οτι εχεις την τυχη με το μερος σου, μην ξεχνας οτι μπορει να τον εχει καποιος που δεν ειδε την αγγελια σου. Καποιες φορε ακουμε οτι επιστρεφουν σπιτι τους μετα απο αρκετο καιρο, οποτε μη χανεις τις ελπιδες σου :)
 
Το κλουβί του θα τον περιμένει για πολύ καιρό έξω στο μπαλκόνι και τα φώτα θα είναι αναμμένα. Είμαι σίγουρη οτι με ψάχνει όπως τον ψάχνω κι εγώ. Ας βρει τον δρόμο. Ξέρω οτι οι αντοχές του δεν είναι πολλές και οτι ίσως... όμως θα συνεχίσω να ελπίζω... Το μόνο που σκέφτομαι είναι πως αν είναι να "φύγει" δε θέλω να πονέσει. Οι γάτες και τα σκυλιά είναι αμέτρητα. Αυτό είναι που με τσακίζει. Σας ευχαριστώ πολύ όλους για την στήριξη.
 
Στις 10/6 ο Μαρκάκος μου το έσκασε. Πανικοβλήθηκε απο τα άλλα πουλιά που πετούσαν,τρόμαξε και έφυγε από πάνω μου. Είναι κοκατιλ white face. Μεγαλωμένος στο χέρι και κάνει πολλά κόλπα. Αυτό έγινε στη Χαλκίδα στην περιοχή Έξω Παναγίτσα στους Αγίους Ευβοείς. Τον φώναζα με άκουγε, μου φώναζε αλλά αποπροσανατολίστηκε. Δεν είναι μαθημένος στη φύση. Απο την πρώτη στιγμή ψάχνω. Έχω κολλήσει αφίσες και έχω βάλει και αγγελίες στο ιντερνετ. Λέτε να γυρίσει; Ξέρω οτι χωρίς νερό δεν θα τα καταφέρει πάνω απο 3 μέρες.
Εβιτα λυπάμαι πολυ για το πουλάκι απο τη φωτο του Άβαταρ φαίνεται πόσο δεμένοι είστε οι δυο σας! Μια πληροφορία να ξέρεις οτι αυτα τα πουλιά πετάνε πολύ μακριά στην Αθήνα σε μια γειτονιά τής βουλιαγμένης ενας ζακο ειχε χαθει για τρεις ημέρες και βρέθηκε πολυ μακριά απο τη βουλιαγμένη τουλάχιστον βρέθηκε! Στο λεω αυτό για να μη βάλεις μονο στην περιοχη σου αφίσες αλλα οσο πιο μακριά μπορεις γιατί ποτε δεν ξέρεις που μπορεί να φτασουν αυτα τα πουλιά μιας και στη χωρα καταγωγής του διανύουν κοιλάδες ολόκληρες! Ελπιζω να το βρεις ώστε να χαρείς εσυ και και αυτός και να τι γνωρίσουμε και'μείς
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Πάλι τίποτα. Έβαλα κι άλλες αφίσες και πήγα μακρυά. Πλέον κοιτάω τα σπίτια, μήπως τον ακούσω να τραγουδάει. Θα το βάλω και στην τοπική εφημερίδα. Διάβασα κάπου πως βρήκαν το κοκατιλακι τους μετά από 16 μήνες. Δε θα σταματήσω να ελπίζω.
 
Ααχ άστα απέκτησαν κοκαριλιτσα. Πριν 3 μήνες και περίπου 2 εβδομάδες πριν ανοιξε την πόρτα του Κλουβιου και έφυγε.. σε νιωθω☹
 
Back
Top