Γενικά Ο Μπίλης, ένα φλωροκάναρο ή τιμπράντο

giorgostiger3

PB New Member
Εγγραφή
14 Σεπ 2019
Μηνύματα
90
αυτος ειναι ο μπιλης ενα φλωροκαναρο-η τιμπραντο βασικα δεν ξερω! 2,50 χρονων το εχω παρει απο εκτροφη συγγενους μου, ηθελε να το δωσει οπωσδειποτε και απο την προτη στιγμη που κοιταχτικαμε αγαπηθηκαμε τουλαχτιστον για μενα, ειχε απο την αρχη καποια προβληματακια υγειας ειναι πολυ φοβιτσιαρης και πιτσοπας μου ειχε πει οχι γριγορες κινησεις γιατι αν φοβηθει μπορει να σου μηνει απο εφραγμα λογω της αδυναμιας του αυριο πρεπει να τοθ αλλαξω το κλουβι να το βαλω σε καραντινα διοτι το πλενω με ξυδι η χλωρινη και για 3 4 μερες θα μηνει σε μικροτερο πραγμα που συμενει θα στρεσαριστει, οταν μας βλεπει χερετε παρα πολυ ομως λιγο μακρυα και αγαπημ, ενοι οπως λενεμ το καλοκαιρι ειχε προβλημα με ακαρεα της τραχιας η αναπνευστικο και του δωθηκε θεραπεια βγταμηνες σε σκονη με νερο και για ακαρεα, τωρα δεν βλεπω καποιο προβλημα ευτιχως ομως ιθα κοιταχτει αυριο, θελει συνεχεια να του μηλαμε γιατι μελαγχολει πολυ ευκολα
 

Συνημμένα

  • rsz_img_20190915_120526[1].webp
    rsz_img_20190915_120526[1].webp
    150,9 KB · Προβολές: 94
Τελευταία επεξεργασία:
Οτι και να βαλεις θα το φανε, αυτο δεν σημαινει οτι κανει κιολας!
η διατροφη του ειναι πληρης απο λιγα φρουτα και πολλα λαχανικα κυριως πρασιναδες αλλα γιατι δεν κανει ψωμι; οκ αν ειναι να του το κοψω δεν το ξερα κατι παραπανω θα ξερετε για να το λετε
 
αλλα γιατι δεν κανει ψωμι;
Συνήθως περιέχει αλάτι και διογκωτικά, και τα καναρίνια, φλώροι κλπ είναι κυρίως σποροφάγα (ενίοτε τρώνε και κανένα σκουλήκι)
 
Αν και δεν φαίνεται καλά, νομίζω είναι καναρίνι. Οι πατήθρες πρέπει να αντικατασταθούν με ξύλινες και να αλλάξει η πλευρική φορά τους. Η κούνια περισσεύει στα καναρίνια και πιάνει χώρο. Γενικά προτιμούνται κλουβία με γωνίες και ευθεία οροφή. Το δικό σου δεν είναι και πολύ κατάλληλο για καναρίνι. Αν θες πες μας και ποια τροφή του παίρνεις 🙂
 
Συνήθως περιέχει αλάτι και διογκωτικά, και τα καναρίνια, φλώροι κλπ είναι κυρίως σποροφάγα (ενίοτε τρώνε και κανένα σκουλήκι)
να του παρω worn? χμμ ενοεις μελοσκουλικο φανταζωμε δενβ ξερω που θα βρω εδω περα
[automerge]1568661520[/automerge]
Αν και δεν φαίνεται καλά, νομίζω είναι καναρίνι. Οι πατήθρες πρέπει να αντικατασταθούν με ξύλινες και να αλλάξει η πλευρική φορά τους. Η κούνια περισσεύει στα καναρίνια και πιάνει χώρο. Γενικά προτιμούνται κλουβία με γωνίες και ευθεία οροφή. Το δικό σου δεν είναι και πολύ κατάλληλο για καναρίνι. Αν θες πες μας και ποια τροφή του παίρνεις 🙂
να του παρω worn? χμμ ενοεις μελοσκουλικο φανταζωμε δενβ ξερω που θα βρω εδω περα
η αληθεια ειναι οτι δεν χρησιμοποιει την κουνια και σκεφτομαι και εγω να την βγαλω σημερα του επλινα το κλουβι και το εβαλα σε μικροτερο αυτες της μερες ψαχνω ξυλινες πατηθρες οστε να ειναι δεξιοα και αριστερα ομως η αληθεια ειναι ολοι μου λενε δεν εχουν και θα φερουν απο ευδομαδα, θα ηθελε μεγαλυτερο κλουβι;
 
Τελευταία επεξεργασία:
να του παρω worn? χμμ ενοεις μελοσκουλικο φανταζωμε δενβ ξερω που θα βρω εδω περα

Οχι Γιωργο, δεν χρειαζεται να του παρεις worms.
Τα σπορια του, αυγο και λαχανικα και εισαι κομπλε.
 
Οχι Γιωργο, δεν χρειαζεται να του παρεις worms.
Τα σπορια του, αυγο και λαχανικα και εισαι κομπλε.
γιατι μου λεει για σκουλίκια.. Δεν ειναι τοσο αγρια ρατσα μιξ ειναι αυτα
 
θα ηθελε μεγαλυτερο κλουβι;
Δεν είναι ότι είναι μικρό αυτό που έχεις... Απλά δεν έχει σωστή δομή. Αν θελήσεις να του πάρεις κάποια στιγμή άλλο να προτιμήσεις είτε τετράγωνο (40 εκατοστών) είτε ορθογώνιο (60 εκατοστών) γνωστά και τα 2 ως κοινές ζευγαρώστρες. Έχουν την κατάλληλη δομή και το χώρο για μια μόνιμη κατοίκηση ενός καναρινιού.
Η τροφούλα δεν πιστεύω να είναι χύμα 🙂
 
Τι ειναι η κελαιδινη που λες;
Απο τι αποτελειται;
αποτελειτε απο κοματια απο φρουτα σπορια και πολυσπορο και βιταμινη β3 β2 κτλλιναρι κεχρι ριζερ κτλ ομως περιεχει πολυ λιπαρα απο τι διαβασα για αυτο τους τελευτεους μηνες του την περιορησα η πολυ καταναλοση του φερνει παχυσαρκια
 
Φυσικά αντιλαμβάνομαι ότι όλα τα ερωτήματα που θα θέσω, είναι ίσως πολλά, απαντάς λοιπόν αναλόγως του διαθέσιμου χρόνου που έχεις, όταν θα έχεις.
αυτος ειναι ο μπιλης ενα φλωροκαναρο-η τιμπραντο βασικα δεν ξερω! 2,50 χρονων το εχω παρει απο εκτροφη συγγενους μου, ηθελε να το δωσει οπωσδειποτε και απο την προτη στιγμη που κοιταχτικαμε αγαπηθηκαμε τουλαχτιστον για μενα, ειχε απο την αρχη καποια προβληματακια υγειας
1. Ο συγγενής σου δεν ήξερε να σου πει αν είναι φλωροκάναρο ή Τιμπράντο;
2. Τον Μπίλη τον πήρες πρόσφατα ή από ποια περίπου ηλικία τον φιλοξενείς;
3. Για ποιους λόγους ο συγγενής σου ήθελε οπωσδήποτε να δώσει τον Μπίλη; Σου ανέφερε;
4. Τα προβληματάκια υγείας που λες ότι είχε από την αρχή, είναι τα ακάρεα της τραχείας ή το αναπνευστικό που αναφέρεις πιο κάτω;
το καλοκαιρι ειχε προβλημα με ακαρεα της τραχιας η αναπνευστικο και του δωθηκε θεραπεια βγταμηνες σε σκονη με νερο και για ακαρεα, τωρα δεν βλεπω καποιο προβλημα ευτιχως ομως ιθα κοιταχτει αυριο, θελει συνεχεια να του μηλαμε γιατι μελαγχολει πολυ ευκολα
5. Γνωρίζεις τι σκόνη ήταν αυτή στο νερό;
6. Αύριο, ποιός θα τον κοιτάξει; Εσύ, ο πετσοπάς, κτηνίατρος...;
7. Πόσος καιρός έχει περάσει από τη στιγμή που τελείωσες τη φαρμακευτική αγωγή;
 
αν και νιωθω οτι γινετε πραγματικη ανακριση εδω και δεν βρησκω κανεναν λογο, θα ταπω ενα ενα
ο ξαδερφος πραγματοποιησε προτη γεννα το 2017 - 2016 η θυλικια ηταν ενα πρασινο καναρινι και ο αρσενικος ενα πρως κιτρινο πρασινο με καφε 2 βουλες αν και αυτος λεει οτι ειναι τιμπραδο η θυλικια εμενα απο τους χροματισμους μου φενετε μιξ φλωρος, ηθελε να τα πουλησει αλλα δεν το αφησε η οικογενεια του 5 πουλακια μαζι με τους γονεις τους τα αφησε σε μια κλουβα και μου ειπε ελα να παρεις(γιατι εχασα το παλιο απο γερατια) ετσι πειρα ενα εγω ενα η γιαγια μου
2το δικο μου ειναι η 2 50 η 3 χρονων τωρα εχειτην θυλικια και τα 2 μικρα νομιζω ο αρσενικος χαθηκε
3 ηθελε απλα να μου το δωσει και δεχτικα αργοιτερα καταλαβα οτι ηταν ποολυ αδυναμο και το πηγα σε κτηνιατρο και του δωθικε βιταμινες αναπνεε και αναπνεει πολυ βαθια και γρυορα ν ισως αναπνευστικο, νομιζ καταλαβες
4 αναπνεει πολυ βαθια απο τοτε που το πηρα ομως περσι αρχησε να εχει και ακαρεα τοτε δεν ηξερα το λογο τωρα επηδη φοβαμαι για παρασιτα στο κλουβι το πλενω καθε μηνα, αυτον τον ιουλιο εκανε σαν να σπαει σπορια και στον υπνο του ανηγε το στομα τωρα δεν βλεπω ακαεα οσο και να ψαξω,
5 να πω την αληθεια οχι πηγα σε εναν πιτσοπα που εχει γνωση απο πτηνα δεν ειναι αρχαριος δλδ ενδιαφετε, και μου εδωσε βιταμινουλες που πηγε καλυτερα ειναι απο αυτες που ειναι σαν σκονη και της διαλυεις σε νερο
6 αν ενοεις για τα ακαρεα εχω μαθει να το κανω μονος μου οποτε βλεπω παρασιτα δινω μια σταγονα ομως επηδη ειναι διλητιριο το φαρμακο αυτο συμβουλευομαι ειδικο
7 τον απριλιο το πηγα σε κτηνιστρο και του εδωσε μια σταγονα στην πλατη του εγω χρησιμοποιηω πυλμοσαν αλλα εχω ακοσει ειναι δηλιτιριο υπαρχουν και αλλες αρωστιες που μιαζει με αυτες της τραχιας αυτα ελπιζω να σας καλυψα,
[automerge]1568670258[/automerge]
θα ανεβασω φωτος μελοντικα και θα δεις και μονος οτι εχω δικιο οτι δεν ειναι timbrado στην αρχη ετσι νομηζα και εγω αλλα δεν ειναι
[automerge]1568670845[/automerge]
Η τροφούλα δεν πιστεύω να είναι χύμα 🙂
με χυμα ειχα προβληματα κ την πεταξα βασικα με στικς
 
Τελευταία επεξεργασία:
Back
Top