Γενικά Ο Μπίλης, ένα φλωροκάναρο ή τιμπράντο

αν και νιωθω οτι γινετε πραγματικη ανακριση εδω και δεν βρησκω κανεναν λογο
Πρώτα από όλα δεν γίνεται ανάκριση, διότι κανείς δεν σε ανάγκασε να απαντήσεις. Έπειτα αφού δεν βρήκες τον λόγο, αναρωτιέμαι γιατί έδωσες απαντήσεις.
Η πρόθεση των ερωτήσεων ήταν να δοθούν από πλευράς σου κάποιες πληροφορίες, ώστε να καταλάβουμε το ιστορικό του πουλιού και αναλόγως, αν μπορούσαμε να εντοπίσουμε κάποιο ζήτημα στο οποίο θα ωφελούσε να σου προτείνουμε λύσεις.
 
Παρ' ότι μακρινή η φωτό, νομίζω οτι το πουλάκι είναι καναρίνι. Οσο για το εάν είναι Τιμπράδο, μόνο ένα ηχητικό στοιχείο θα το επιβεβαίωνε και μάλιστα όχι σίγουρα. Η περιγραφή λέει οτι ασθενεί και αυτό σημαίνει, απο μέρους σου Γιώργο, απομόνωση,ζέστη, καλή διατροφή και στον γιατρό.Από την πλευρά του γιατρού, καλή διάγνωση για ανάλογη θεραπευτική αγωγή.
Καλόν θα ήταν να μη πειραματίζεσαι με διάφορες τροφές. Ενα καλό μείγμα σπόρων, πρωτεΐνες (αυγό), ένα πολυβιταμινούχο στο νερό και τίποτε άλλο μέχρι να πεί ο γιατρός τί έχει και τί δίαιτα πρέπει να ακολουθήσει.
 
Πρώτα από όλα δεν γίνεται ανάκριση, διότι κανείς δεν σε ανάγκασε να απαντήσεις. Έπειτα αφού δεν βρήκες τον λόγο, αναρωτιέμαι γιατί έδωσες απαντήσεις.
Η πρόθεση των ερωτήσεων ήταν να δοθούν από πλευράς σου κάποιες πληροφορίες, ώστε να καταλάβουμε το ιστορικό του πουλιού και αναλόγως, αν μπορούσαμε να εντοπίσουμε κάποιο ζήτημα στο οποίο θα ωφελούσε να σου προτείνουμε λύσεις.
ελπιζω να σε καληψα, για πλακα το ειπα απλα δεν το εθεσα σωστα οπως επρεπε
 
ελπιζω να σε καληψα, για πλακα το ειπα απλα δεν το εθεσα σωστα οπως επρεπε
ξερω οτι προσπαθεις να βοηθισεις,
Τι εννοείς όταν λες ότι βλέπεις τα ακάρεα; Και πού τα βλέπεις; Στον λαιμό του;
ναι κατι μαυρα σαν σπορια, αν το παρεις με βρεγμενα χερια και κοιταξερις την πλατηυ του θα εβλεπες κατι μαυρα σαν κριθαρι
 
ξερω οτι προσπαθεις να βοηθισεις,

ναι κατι μαυρα σαν σπορια, αν το παρεις με βρεγμενα χερια και κοιταξερις την πλατηυ του θα εβλεπες κατι μαυρα σαν κριθαρι
😲 Δεν έχω δει ποτέ κάτι τέτοιο.
Νόμιζα ότι εννοούσες ότι βλέπεις τα ακάρεα της τραχείας.
 
Παρ' ότι μακρινή η φωτό, νομίζω οτι το πουλάκι είναι καναρίνι. Οσο για το εάν είναι Τιμπράδο, μόνο ένα ηχητικό στοιχείο θα το επιβεβαίωνε και μάλιστα όχι σίγουρα. Η περιγραφή λέει οτι ασθενεί και αυτό σημαίνει, απο μέρους σου Γιώργο, απομόνωση,ζέστη, καλή διατροφή και στον γιατρό.Από την πλευρά του γιατρού, καλή διάγνωση για ανάλογη θεραπευτική αγωγή.
Καλόν θα ήταν να μη πειραματίζεσαι με διάφορες τροφές. Ενα καλό μείγμα σπόρων, πρωτεΐνες (αυγό), ένα πολυβιταμινούχο στο νερό και τίποτε άλλο μέχρι να πεί ο γιατρός τί έχει και τί δίαιτα πρέπει να ακολουθήσει.
το πουλακι τωρα ειναι υγιεστατο το κα
😲 Δεν έχω δει ποτέ κάτι τέτοιο.
Νόμιζα ότι εννοούσες ότι βλέπεις τα ακάρεα της τραχείας.
ευχωμαι να μην δεις ποτε ζιζι μου στα πουλακια σου κατι τετοιο, το καημενο ηταν τοσο ανυσηχο λιγο πολυ ολοι θα το εχετε συναντησει, το φαρμακο πουλμοσαν κανει δουλεια αλλα ειναι ειναι τοξικο σκοτναει και τα εξωτερικα και τα εσωτερικα στην στοματικη κοιλοτητα στο αιμα, δηλαδη, δεν ξερω την επιστημονικη του ονωμασια δυστηχως για το πως λεγετε αυτο το ακαρι αλλα ειναι σαν σπορος μακρις μαυρος και ειναι κολημενο στην πλατη τους, αυτο ο κτηνιατρος μου ειπε ειναι ακαρι και θα του δωσουμε μια σταγονα πουλμοσαν αν συνεχισει θα ζητησει βοηθεια απο πτηνιατρο,
 
Δεν υπάρχουν εξωτερικά παράσιτα, ακάρεα, στα καναρίνια που να έχουν τέτοιο μήκος και να κολλάνε στην πλάτη των πουλιών. Τα ακάρεα των καναρινιών, εκτός απο αυτά του πτερώματος, είναι βαδιστικά, κοινώς και γενικά λέγονται ψείρες. Αν πράγματι ήταν κάτι "ζωντανό" αυτό που περιγράφεις, μάλλον θα επρόκειτο για κοινό τσιμπούρι.

το πουλακι τωρα ειναι υγιεστατο
Σου έγραψα μια γνώμη γιατί. Ενα πουλάκι που έχει ιστορικό, μελαγχολεί εύκολα, που τέτοια εποχή είναι αδύνατο και συνήθως ανασαίνει βαθιά και γρήγορα, μάλλον δεν είναι στα καλύτερά του.

Τα ακάρεα της τραχείας είναι δύσκολα ορατά διότι βρίσκονται στον ομώνυμο σωλήνα. Δεν ζουν στην στοματική κοιλότητα. Το Πουλμοσάν είναι Ιβερμεκτίνη 1% και πράγματι η δράση της γίνεται με την κυκλοφορία του αίματος. Η σωστή εφαρμογή δεν υπέχει κανέναν κίνδυνο.
 
αρα ως εμπιρος μου λετε θα μπορουσε να ηταν καποιο παρασιτο. Ας πουμε...η αληθεια ηταν οτι το καλοκαιρι μου συνεβενε 2 φορες το νβραδυ εκανε σαν να σπαει σπορια και εναν ηχο με το ραμφος ανοιχτο και κατω στο πατο του κλουβιου στην μεση το πρωι το εβγαζα εξω και ηρέμησε μαλλον μπορουσε να παρει αναπνοη, ρωτησα τον συγγενή μου που μου το χαρισε και μου ειπε το κανουν απο την ζεστη και τα δικα του και να μην με πιανει πανικος και ο κτηνιατρος γιατι ειπε ακαρι ομως δεν ξερω αλλα εχετε απολιτο δικιο σε οτι λετε ισως αυτα που ειδα να ηταν τσιμπουρι.. Εμαθα πολλα απο το φορουμ εδω μπραβο σας 😀 :D arigato!
 
Γιώργο τα τσιμπούρια είναι ακόμα στην πλάτη του η εξαφανίστηκαν;
Καμία φωτογραφία δεν τράβηξες να δούμε πώς είναι;
Αλλά πάνω από όλα περαστικά στο πουλάκι σου.
 
Γιώργο τα τσιμπούρια είναι ακόμα στην πλάτη του η εξαφανίστηκαν;
Καμία φωτογραφία δεν τράβηξες να δούμε πώς είναι;
Αλλά πάνω από όλα περαστικά στο πουλάκι σου.
σκεφτομαι να ανοιξω ενα νεο θεμα βασικα
ε τωρα ειναι ενταξη δεν εχει τετοιο θεμα
[automerge]1568804621[/automerge]
το βαδυ μπορω να ανοιξω ενα θεμα σωστα;
 
Τελευταία επεξεργασία:
Back
Top