Γενικά Ο Παναγιωτάκης

Ζωηρός, ρυθμικός, υγρός* και μεταλλικός* ο κύριος! Φαντάζομαι ότι καλαηδάει και άλλες φωνές.
Για την ύπαρξη της κούνιας έχω μία ένσταση. Μήπως να την βγάλετε;

* έτσι λέμε εμείς οι μαλινουάδες για τα καναρίνια που κελαηδούν το Waterslag (κτύπημα του νερού) και μεταλλικoύς τόνους (Staaltonen, Tjokken), οι οποίοι προέρχονται από τ' αηδόνια.
 
Έχω διαβάσει πολλά για τα μαλινουα, τις ορολογίες και τις φωνές και έμαθα αρκετά για σας😀. Κάνει κι άλλους ήχους, νομίζω δε του λείπει κανένας. Ομως σήμερα ξεκίνησε ένα σφύριγμα που δε το έχω ακούσει σε κανένα βίντεο. Ειναι σα να σφυρίζει στα πουλιά που παιρνανε. Όσο για τη κούνια... Δε την αποχωρίζεται.. Τσιρκοπουλο. αν το επηρέαζει σε κάτι να την βγαλω
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Γενικά η κούνια εμποδίζει στο πέταγμα και στην άσκηση. Προτίμησε να έχεις ελεύθερο χώρο στο κλουβί σου.
Το ότι κάθεται επάνω και κουνιέται δεν το βοηθάει σε κάτι. Απεναντίας, το πέταγμα το βοηθάει και με το παραπάνω γιατί είναι γυμναστική.
Το γεγονός ότι κάθεται συνέχεια εκεί είναι γιατί πιθανώς είναι ίσα ή και ψηλότερα από το ψηλότερο πάτηθρο που έχεις στο κλουβί. Γενικά προτιμούν στον περισσότερο τους χρόνο καθώς και στον ύπνο τους το ψηλότερο σημείο του κλουβιού.

Εγώ προσωπικά θα την έβγαζα.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Η βασικοτερη ασχολία με τη κούνια δεν είναι ότι κάθεται πάνω. Του αρέσει να τη κουνάει με το ράμφος του και έπειτα ή τη χαζεύει που κουνιέται ή πηδάει από πατηθρα σε πατηθρα για να την πιάσει
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Η βασικοτερη ασχολία με τη κούνια δεν είναι ότι κάθεται πάνω. Του αρέσει να τη κουνάει με το ράμφος του και έπειτα ή τη χαζεύει που κουνιέται ή πηδάει από πατηθρα σε πατηθρα για να την πιάσει
Μην νομίζεις ότι του αρέσει. Απλώς επειδή υπάρχει στο κλουβί, αυτό ασχολείται. Όπως είπε και ο Δημήτρης @GreekMan72 πιο πάνω, είναι προτιμότερο να γυμνάζει τα φτερά του πετώντας πάρα να κάνει κούνια. Δεν προσφέρει τίποτα η κούνια έτσι και αλλιώς. Στο post #2 ανέφερα τις αλλαγές που πρέπει να γίνουν. Ελπίζω να μην διαβάστηκαν έτσι και μετά ξεχάστηκαν 🙂
 
Κάθε μη σταθερό σημείο στήριξης που προσομοιάζει με κάποιο κλαδί που κουνιέται από τον αέρα μπορεί να παρουσιαστεί ευεργετικό για την υγεία του πουλιού.
Ενώ...
η κούνια στα μικρά κλουβιά "καταστρέφει" το ζωτικό χώρο πτήσης και μόνο γι αυτό πρέπει να απομακρύνεται.
αντίθετα...
στα μεγάλα κλουβιά όπως για παράδειγμα οι ζευγαρώστρες αν μπει στην άκρη της πίσω πλευράς χωρίς να κόβει τον μπροστά "αεροδιάδρομο" πτήσεων ενός καναρινιού μόνο καλό θα έκανε.
 
Στο post #2 ανέφερα τις αλλαγές που πρέπει να γίνουν. Ελπίζω να μην διαβάστηκαν έτσι και μετά ξεχάστηκαν
Αφήνεις και κανέναν να ξεχάσει τίποτα; 😀 πλάκα κάνω. Εννοείται πως τίποτε δε ξεχαστηκε
 
Back
Top