Γενικά Ο Πικο το κοκατιλάκι μου

stergiosgr

PB New Member
Εγγραφή
8 Ιουν 2023
Μηνύματα
4
Είναι μικρό ακόμα δεν ξέρουμε αν είναι αγόρι ή κορίτσι είναι 3μηνων χαδιαρης και λίγο νευρικός πρώτης επαφή με παπαγαλακι πολλά τα έμαθα από το γιουτιουπ αυτά τα λίγα

IMG_20230608_133048.jpgIMG_20230608_133030.webp
[automerge]1686220793[/automerge]
Πιστεύω το κλουβί είναι καλό με τα παιχνίδια που του έχω δεν ασχολείται καθόλου αν τα βγάλω έξω από το κλουβί θα ασχοληθεί
 

Συνημμένα

  • IMG_20230608_133420.webp
    IMG_20230608_133420.webp
    502,9 KB · Προβολές: 13
Τι όμορφο πουλάκι! Να το χαίρεσαι.
Πες μας (πάλι):
  1. Πόσο καιρό το έχεις
  2. Ποια η ηλικία του
  3. Ποιο το φύλο του
  4. Διαστάσεις κλουβιού
  5. Τροφή (μάρκα)
  6. Συμπληρώματα τροφής αν δίνεις
 
1) 1,5 μήνα
2) 3,5 μηνών
3) άγνωστο ακόμα στους 9 μήνες μου είπαν αν είναι θυληκο θα το ονομασο Πικα
50*40*70( πλάτος*μήκος*ύψος)
4) χύμα
5) ασβέστιο και το κεχρί κάπως έτσι δεν το λενε
[automerge]1686224132[/automerge]
Ανοίγει και από πάνω και έχει ξύλο που κάθεται συγνώμη για κάποιες ορολογίες δεν τις γνωρίζω καλά
 
Το πουλάκι είναι ήμερο; Δεν σε φοβάται καθόλου; Έρχεται κοντά σου, π.χ. στο χέρι σου;
Για ασβέστιο τι προϊόν του δίνεις; Κόκκαλο σουπιάς, πέτρα ασβεστίου, ασβέστιο σε σκόνη ή υγρό ασβέστιο; Αν είναι κάτι από τα δύο τελευταία πες μας και τις δόσεις και κάθε πότε δίνεις.
Επίσης όταν μπορέσεις βγάλε μας φωτό τη βασική του τροφή. Σε γενικές γραμμές θα έλεγα να αποφύγεις τη χύμα τροφή για πολλούς λόγους: είναι αμφίβολης σύστασης, καθαρότητας, συντήρησης...συχνά προέρχεται από σακιά που έχουν παραμείνει ανοιχτά με αποτέλεσμα να έχει επιμολυνθεί από βιολογικούς παθογόνους παράγοντες. Φυσικά αφήνει υψηλότερο κέρδος στους εμπόρους και τη συνιστούν ανεπιφύλακτα. Επιπρόσθετα μπορεί να έχει λήξει, και εννοείται δεν μπορείς να το γνωρίζεις αυτό. Το κεχρί μίλλετ, αν είναι αυτό που χρησιμοποιείς, συνήθως δίδεται σε μικρές ποσότητες, σε κεράσματα ας πούμε, για θετική ενίσχυση μιας συμπεριφοράς όπως να έρχεται στο χέρι σου, βασικά για αύξηση της εξοικείωσης του πουλιού με τον φροντιστή του,.
Τέλος θα έλεγα να του δίνεις σταδιακά αυξημένες ποσότητες χορταρικών, κηπευτικών, βοτάνων για να παίρνει βιταμίνες και ιχνοστοιχεία. Μπορείς να ξεκινήσεις με άνιθο, και ψιλοκομμένες πιπεριές, λωρίδες καρότου, όλα καλά πλυμένα.
 
Πέτρα ασβεστίου έχω και σουπιάς τρελάνετε για καρότο τα άλλα τα τσιμπάει είναι ήρεμο έρχεται στο χέρι τρώει από το στόμα κοιμάται επάνω μου και όταν θέλει να βγεί φωνάζει και κάθεται μπροστά στην πόρτα.μονο όταν βάζω χέρι μέσα στο κλουβί ανεβαίνει επάνω.και κάποιες φορές που το φωνάζω πετάει μόνο του προς εμένα.εχω ένα πρόβλημα μόνο με τις φωτό μου λέει μεγάλο αρχείο μια βοήθεια εδώ
 
@stergiosgr τι ωραία! Μόνο σε 1,5 μήνα! Μπράβο σας! Κ κοιμάται κ πάνω σου! ☺️
έρχεται στο χέρι τρώει από το στόμα
Αν με αυτό εννοείς ότι τρώει από το στόμα σου, μην το κάνεις, δυστυχώς μεταφέρονται μικρόβια. Στο λέω για να το ακούω κ εγώ! Πρέπει κ εγώ να σταματήσω να φιλάω τη ράχη κ τα φτεράκια του καναρινιού μου, αλλά είναι τόσο δύσκολο. 🥴
 
Back
Top