Φροντίδα Τι μπορώ να κάνω για να κρατάω ζεστό το κοκατιλάκι μου χωρίς φτερά

Δύσκολη περίπτωση. Πραγματικά αξιέπαινο αυτή η αφοσίωση, άλλοι θα το άφηναν να πεθάνει.
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Δεν υπάρχει τέτοια περίπτωση. Ο γλυκούλης μου είναι δραστήριος και τουλάχιστον φαίνεται καλά. Δε θα μπορούσα να ζω με τύψεις, γνωρίζοντας ότι δεν έχω κάνει τίποτα γι αυτόν
 
Μήπως μπορείς να επικοινωνήσεις με πτηνίατρο και όχι κτηνίατρο; Δεν ξέρω αν μπορούν να κάνουν κάπως εξετάσεις στο εργαστήριο της Κομοτηνής όπως στις κουτσουλιές που στέλνουμε με courier. Αν ξέρει κάποιος ας μας πει, γιατί πιστεύω ότι προτιμότερο θα ήταν να βρεις κατάλληλη θεραπεία για το πουλάκι αντί να προσπαθείς να το ζεστάνεις.
 
  • Συμφωνώ
Αντιδράσεις: Freddy
Μήπως μπορείς να επικοινωνήσεις με πτηνίατρο και όχι κτηνίατρο; Δεν ξέρω αν μπορούν να κάνουν κάπως εξετάσεις στο εργαστήριο της Κομοτηνής όπως στις κουτσουλιές που στέλνουμε με courier. Αν ξέρει κάποιος ας μας πει, γιατί πιστεύω ότι προτιμότερο θα ήταν να βρεις κατάλληλη θεραπεία για το πουλάκι αντί να προσπαθείς να το ζεστάνεις.
Δεν νομίζω ότι υπάρχει θεραπεία για τη συγκεκριμένη ασθένεια. Εννοείται ότι θα μπορούσε να ρωτήσει το μέλος μας, αλλά καλό θα ήταν πρώτα να γίνει διάγνωση.
Αν λοιπόν πρόκειται για PBFD, το οποίο δυστυχώς είναι και το πιο πιθανό, πρώτα από όλα πρέπει να γίνει η διάγνωσή του (στο ποστ 12 υπάρχει link για εργαστήριο στο οποίο μπορεί να γίνει ακριβής διάγνωση). Και αν η διάγνωση είναι θετική, τότε το πουλάκι κινδυνεύει από δευτερογενείς λοιμώξεις.
Εννοείται ότι ένα τηλέφωνο στο εργαστήριο της Κομοτηνής για το αν διενεργούν οι ίδιοι το τεστ, θα πρέπει να γίνει.
 
Πάντως, κ με αποτελέσματα θετικά στο PBFD, υπάρχει πάντα η περίπτωση να μην προσβληθεί από δευτερογενή λοίμωξη κ να ζήσει για χρόνια κ μάλιστα ευτυχισμένο δίπλα στον @budgerian . Υπάρχουν ακόμα περισσότερα βίντεο όπως ένα περσινό, με αυτά τρισχαριτωμενα γυμνουλικα παπαγαλάκια που τραγουδάνε κ χορεύουν κάτω από την φροντίδα των "γονιών τους".
 
Back
Top