Γενικά Ο Ρίκο το κακαρίκι μας

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης leonm
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

leonm

PB New Member
Εγγραφή
14 Οκτ 2019
Μηνύματα
21
Πόλη
Χανιά
Το έχω 10 μέρες περίπου, στην αρχή ήταν πολύ φοβισμένο και δεν ακουγόταν καθόλου. Τώρα είναι ζοηρος και κελαιδαει πολύ. Έψαχνα καιρό μετά από αυτά που είχα διαβάσει για κακαρικια και περίμενα να φέρουν στα πετ σοπ.
 

Συνημμένα

  • IMG_20191023_170252.webp
    IMG_20191023_170252.webp
    62,7 KB · Προβολές: 60
  • IMG_20191023_170229.webp
    IMG_20191023_170229.webp
    69,6 KB · Προβολές: 63
  • IMG_20191023_170203.webp
    IMG_20191023_170203.webp
    78,5 KB · Προβολές: 62
Να τον χαίρεστε Λεωνίδα! Πώς ξέρεις σίγουρα το φύλο του;

Επίσης ο ξύλινος σκελετός στο κλουβί είναι πρόσθετος; Και σε τι εξυπηρρετεί; Έχω την εντύπωση ότι το σκοτεινιάζει κάπως.
 
*Και σε τι εξυπηρρετεί; ** Έχω την εντύπωση ότι το σκοτεινιάζει κάπως.
*Για να μην λερώνει τριγύρω μάλλον...
**Και ''στεγανοποιεί - πνίγει'' το πουλί (αυτή την αίσθηση έχω)
 
Για αρσενικό μου είπαν ότι είναι, δεν ξέρω βέβαια και σίγουρα. Ο ξύλινος σκελετός είναι και για να μην λερώνει και για να μην είναι σκέτο πλαστικό. Φαίνεται όντως σκοτεινό στις φωτό αλλά είναι και απόγευμα με λίγο φως
 
Το καλοριφέρ δεν χρησιμοποιείται τώρα και κάποια χρόνια. Όταν έχει καλή μέρα τον βγάζω στο μπαλκόνι όπου και θα τον έχω το καλοκαίρι. Του έχω δώσει διάφορα φρούτα αλλά δεν τρώει κανένα. Αυτό που του αρέσει πάρα πολύ είναι το καρότο.
 
Όταν έχει καλή μέρα τον βγάζω στο μπαλκόνι όπου και θα τον έχω το καλοκαίρι.
Καλό θα είναι να του έχεις προστασία από αρπακτικά για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο και αυτός να είναι 100% ασφαλής.
 
Έχει, δεν το ήξερα ότι κινδυνεύει από αυτά... Οπότε άκυρο το μπαλκόνι μόνο του ή να φτιάξω ένα πλέγμα γύρω από το κλουβί
Φτιάξε ένα πλαίσιο με πλέγμα να μπαίνει μέσα το κλουβί, αλλιώς ποτέ έξω μόνος του...
 
Από χθες άρχισε να τρώει απ το χέρι μου ηλιόσπορους και καρότο! Έξω από το κλουβί για τώρα, λέω σε μερικές μέρες να δοκιμάσω να τον ταΐσω βάζοντας το χέρι μέσα στο κλουβί
 
Back
Top