Γενικά Ο Ρίκο το κακαρίκι μας

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης leonm
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Τώρα και καμιά εβδομάδα τρώει από το χέρι μου μέσα στο κλουβί όμως δεν δέχεται να τον ακουμπήσω. Θα μπορούσα να τον βγάλω από το κλουβί ή να περιμένω ακόμα; Και δύο φωτογραφίες στο νέο του κλουβί που είναι κάνα μήνα τώρα
[automerge]1575269389[/automerge]
Καμιά εβδομάδα τώρα τρώει απ το χέρι μου μέσα στο κλουβί όμως δεν δέχεται ακόμη να το ακουμπήσω. Χθες έβαλα σπόρους στη χούφτα μου πρώτη φορά και για λίγο ανέβηκε στο χέρι μου και πήρε μία φορά.
Πότε λέτε να το βγάλω απ το κλουβί; Είναι έτοιμο ή να περιμένω ακόμη; Και όταν το βγάλω που είναι καλύτερα, στο σαλόνι που είναι τώρα αλλά έχει πολλά πράγματα ή να το βάλω σε ένα υπνοδωμάτιο που είναι μικρό με λίγα πράγματα αλλά δεν έχει δει το χώρο;
Επισυνάπτω και δύο φωτό με το νέο κλουβί, το άλλαξα κάνα μήνα τώρα και πιστεύω είναι πολύ καλύτερα.
 

Συνημμένα

  • IMG_20191201_163509.webp
    IMG_20191201_163509.webp
    105,5 KB · Προβολές: 19
  • IMG_20191201_163523.webp
    IMG_20191201_163523.webp
    105,1 KB · Προβολές: 20
Τελευταία επεξεργασία:
Οκ θα του αφήνω την πόρτα ανοικτή για να βγει όποτε θέλει. Όμως που είναι καλύτερα, εκεί που είναι τώρα ή σε υπνοδωμάτιο;
Νομίζω ότι θα είναι καλύτερα να βγει κάπου που θα είναι εξοικειωμένος με τον χώρο. Οπότε θα πρότεινα να κάνεις όσο το δυνατό πιο ασφαλή τον χώρο. Επίσης, αν και δεν έχω καθόλου εμπειρία από παπαγάλους, δεν θα του άφηνα στην παρούσα φάση την πόρτα ανοιχτή, αν ήδη από πριν δεν τον είχα εθίσει να ανεβαίνει στο χέρι μου ή σε ξυλάκι που θα κρατούσα, με πόλο έλξης κάποιο μεζεδάκι.
 
Νομίζω ότι θα είναι καλύτερα να βγει κάπου που θα είναι εξοικειωμένος με τον χώρο. Οπότε θα πρότεινα να κάνεις όσο το δυνατό πιο ασφαλή τον χώρο. Επίσης, αν και δεν έχω καθόλου εμπειρία από παπαγάλους, δεν θα του άφηνα στην παρούσα φάση την πόρτα ανοιχτή, αν ήδη από πριν δεν τον είχα εθίσει να ανεβαίνει στο χέρι μου ή σε ξυλάκι που θα κρατούσα, με πόλο έλξης κάποιο μεζεδάκι.
Ναι καλύτερα έτσι μου φαίνεται και εμένα και καλύτερα να μην βιαστώ να τον αφήσω μέχρι να εξοικειωθεί περισσότερο γιατί όσο το σκέφτομαι με αγχώνει το πως θα ξαναμπεί στο κλουβί.
 
Ναι καλύτερα έτσι μου φαίνεται και εμένα και καλύτερα να μην βιαστώ να τον αφήσω μέχρι να εξοικειωθεί περισσότερο γιατί όσο το σκέφτομαι με αγχώνει το πως θα ξαναμπεί στο κλουβί.
Έχουμε σημειώσει μεγάλη πρόοδο νομίζω. Κάθε μέρα ανεβαίνει στο χέρι μου μέσα στο κλουβί και τρώει καρότο ή κεχρί. Σε μερικές μέρες σκέφτομαι να του ανοίξω την πόρτα μήπως είναι έτοιμο να βγει και να του φτιάξω και ένα πάρκο. Έχει κάπου ιδέες για πάρκα;
 
Back
Top