Ασθένειες Ο Ρότι δεν είναι καλά

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Άκης
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Άκης

PB New Member
Εγγραφή
24 Απρ 2019
Μηνύματα
64
Πόλη
Νέα Φιλαδέλφεια
Καλησπέρα
Σήμερα γύρισα στη Χίο μετά από απουσία 5 ημερών για μια υποχρεώση σε ένα χωριό στην Άρτα.
Μου είχαν πει πρίν 2-3 μέρες οι δικοί μου ότι το καναρίνι ήταν σε γενικές γραμμές μαζεμένο και δεν ήταν στα καλά του.
Σήμερα το μεσημέρι που γύρισα τον βρήκα νωχελικό, κάθεται σε μια πατήθρα αρκετή ώρα και γενίκά δεν είναι πολύ κινητικός και είναι σαν να ανασαίνει ώρες ώρες. Τρώει και πίνει πολύ λίγο. Το να βρω εδω γιατρό σήμερα είναι πολύ δύσκολο, παρακαλώ οποιαδήποτε συμβουλή είναι πολύ σημαντική
Να συμπληρώσω ότι αυτή την περίοδο έχει πτερόροια καθώς υπάρχουν 4-5 μεγάλα φτερά από προχτές που του καθαρίσαν το κλουβί, υπάρχει περίπτωση να οφείλετε σε αυτό αυτή η αλλαγή;
 
Τελευταία επεξεργασία:
Ακη, περιέγραψε μας που έχεις το πουλάκι, μέσα η έξω από το σπίτι; Ποια είναι η διατροφή του; Έχεις αλλά πουλιά; Ποια είναι η ηλικία του Ρότι;

Επίσης, ανέβασε μερικές φωτογραφίες του κλουβιού με τουλάχιστον μία κοντινή και μία από απόσταση ώστε να διακρίνεται ο χώρος όπου βρίσκεται, αλλά και μερικές τέτοιες:
 
Καταρχήν θα ήθελα να σας ευχαριστήσω για το ενδειαφέρον.
Μιλησα με 2 άτομα από το συμβούλιο του συλλόγου εχτές αλλά άκρη με κτηνίατρο που να γνωρίζει δεν βρέθηκε, παρόλα αυτά τους ευχαριστώ πολύ για το ενδειαφέρον και τις πληροφορίες που μου έδωσαν !
Τώρα το πουλί έχει μια είκονα πολύ καλύτερη από την εχτεσινή πρώτη εντύπωση.
Ναι μεν κάθεται μαζεμένο αλλά δραστηριοποιείται και τρώει κανονικά από όλα, και αυγοτροφή, γλυστριδά, ζωχό, και σταφύλι που του έχω με όρεξη, τρόφή του έχω την Verse Laga την Premioum, και μετά πάλι ξαναμαζεύεται σε λιγακι πάλι ξαναδραστηριοποιείται και πάει παλί και τρώει. Τρώει κανονικά και τους σπόρους του και συμμαζεύει και τα φτερά του.
Τις προηγούμενες μέρες το είχα έξω σε βεράντα που μοιάζει με πυλωτή αφού είναι καλυμένη από πάνω όλη από την βεράντα του πάνω σπιτιού, και δεν την βλέπει καθόλου ο ήλιος αλλά απότι μου είπαν είχε πολύ ζεστη, μόλις τον είδαν ότι ήταν μαζεμμένος τον έβαλαν μέσα. Μαλιστά μου λένε ότι είναι πολύ καλύτερα από τις πρώτες μέρες (4η μέρα σήμερα).
Σε ένα γαλάζιο δαχτυλίδι ανοιχτού τύπου που είχε και του το έβγαλα γιατί τον ενοχλούσε γραφει 13 οπότε υποθέτω ότι είναι του 2013 το πουλι. Αυτή την στιγμή άλλα πουλιά δεν έχω.
Τώρα για τις κουτσουλιές θα του βάλω ένα χαρτί να τις βγάλω φωτογραφία.
Φεύγω τώρα να πάω στη Χώρα να του πάρω και πολυβιταμίνες για το νερό.
 
Σήμερα κελαηδάμε κιόλας καμία σχέση βέβαια με το κανονικό μας αλλά όπως και να έχει είναι πρόοδος!
Εχτές τον ράντισα για τις ψείρες παρόλο που δεν είχε κανένα δείγμα για αυτό.
Του πήρα μια πολύβιταμίνη, και φάρμακό για τα κοκκίδια γιατί η κουτσουλιά ήταν λίγο ανακατεμένη.
Η γενική του είκονα και η διαθεσή του πάντως παρουσιάζει σημαντική βελτίωση!
Σας ευχαριστώ όλους και πάλι!
 
και φάρμακό για τα κοκκίδια γιατί η κουτσουλιά ήταν λίγο ανακατεμένη.
Και εσύ πως πήρες φάρμακο χωρίς να σου το πει γιατρός;
Γιατί να το επιβαρύνεις τζάμπα; χωρίς καν να ξέρεις τι έχει;
Έτσι δεν θα το βοηθήσεις δυστυχώς...
 
Και εσύ πως πήρες φάρμακο χωρίς να σου το πει γιατρός;

Σου εύχομαι ποτέ να μην βρεθείς σε παρόμια θέση και να μην μπορείς να έχεις την γνώμη γιατρού.
Λόγω της σοβαρότητας της κατάστασης βασίστικά στην άποψη ατόμων που γνωρίζουν καλίτερα από εμενα..
 
Τελευταία επεξεργασία:
Εδώ θα παρέμβω αναγκαστικά για να σε ενημερώσω ότι ο συγκεκριμένος συνδυασμός δεν είναι ό,τι καλύτερο για να αντιμετωπίσεις τα κοκκίδια. Οι βιταμίνες Β εκτός από τις θετικές ιδιότητες τους έχουν και κάποιες αρνητικές, μία εκ των οποίων είναι ότι αποτελούν την τροφή των κοκκιδίων. Δηλαδή είναι κάπως παράδοξο από τη μια να τα ενδυναμώνεις και από την άλλη να προσπαθείς να τα σκοτώσεις.

Βασική προϋπόθεση βέβαια είναι να υπάρχουν κοκκίδια.
 
Σου εύχομαι ποτέ να μην βρεθείς σε παρόμια θέση και να μην μπορείς να έχεις την γνώμη γιατρού.
Λόγω της σοβαρότητας της κατάστασης βασίστικά στην άποψη ατόμων που γνωρίζουν καλίτερα από εμενα..
Έχω βρεθεί στη θέση σου αρκετές φορές. Γιαυτό προτίμησα να δώσω βιταμίνες, προβιοτικα και γενικώς φυσικά συμπληρώματα...
Δύο φορές έδωσα από μόνη μου αντιβίωσεις αλλά ήμουν τυχερή που είχαν κάνει δουλειά...
επειδή είχα καναρίνι με κοκκιδια από εμπειρία θα σου πω ότι οι κουτσουλιές του δεν θα ήταν έτσι όπως τις περιέγραψες...
Στην θέση σου θα έδινα σίγουρα κάποιο προβιοτικο η ριγανελαιο που είναι και αντιμικροβιακο παρα αυτό το φάρμακο...
Εύχομαι περαστικά... 🙂
 
Ακη σε τι δοσολογια το δινεις το Baycox?

Tο πουλακι ειχε/εχει επαφη με ιθαγενη;
Παρουσιαζει πρησμενα εντερα;
2 γραμμές της συριγγας 0,2 ml δλδ στην ποτίστρα των 110
Έρχονται σπουργίτια στο μπαλκόνι στην Αθήνα και ανεβαίνουν καμιά φορά και στο κλουβί πάνω από τις ταιστρες
Αυτό με την βιταμίνη Β δεν το ήξερα, μου πρότειναν 2-3 βιταμίνες και διαλεξα αυτή που είναι για την πτερόρροια, μια άλλη ήταν η Landmark Pedanio Eimeria Plus απλά είδα ότι ήταν για ένα σωρό πράματα και μου φάνηκε πιο πολύ σαν φαρμακό παρά σαν βιταμίνη, αν αξίζει να πάω αύριο να του την πάρω.
Πρησμένος δεν είναι.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Για τα σπουργιτια θα πρεπει να βρεις μια λυση.

Στα κοκκιδια το πιο συνηθες οπτικο συμπτωμα περα απο την μη κανονικη κουτσουλια ειναι η φλεγμονη στα εντερα.
Αν παρουμε ως δεδομενο οτι το μελανο σημειο που βλεπουμε ειναι το συκωτι του πουλιου και σε συνδυασμό με το ποσο "βαρυ" ειναι το Baycox φοβαμαι οτι θα επιβαρυνθεί περαιτερω.

Εχει καρινιασει ή εχει φυσιολογικο βαρος;
 
Εχει καρινιασει ή εχει φυσιολογικο βαρος;
Καλημέρα!
Κανονικό είναι το βάρος του και τρώει και συνέχεια πλέον, έχει μεγάλη διαφορά κάθε μέρα.
Πήγα και του πήρα την άλλη βιταμίνη και του την άλλαξα,
την άλλη θα του την δώσω αφού τελειώσει η βδομάδα του baycox
[automerge]1565420356[/automerge]
Για τα σπουργιτια θα πρεπει να βρεις μια λυση.
Επειδή είχα θέματα στο παρελθόν με τις καρακάξες, γιατί έχω το άλσος τις Ν.Φιλαδέλφειας στα 70 μέτρα και έχει πάρα πολλές εκει, δεν τον αφήνω έξω μόνιμα. Βγαίνει σε σκαμνάκι όση ώρα είναι κάποιος στο σπίτι, μετά ξαναμπαίνει μέσα, παρόλα αυτά οι σπουργίτες προλαβαίνουν και κάνουν τις επισκέψεις τους. Πριν φύγω είχα ξεκινήσει και τους εβαζα τροφή μέσα σε μία γλάστρα για να σκαλίζουν εκεί και να μην πηγαίνουν στο κλουβί τώρα αν δω ότι ξαναπάνε πρέπει να του κάνω προστατευτικό με σίτα γύρω γύρω... Δεν ξέρω τι άλλο να σκεφτώ
 
Τελευταία επεξεργασία:
Ριξε μια ματια εδω για το Baycox και την δοσολογια του.
Φανταστική δημοσίευση! Ευχαριστώ !
Η δοσολογία είναι ακριβώς η ίδια, το χρησιμοποιεί όμως σε συνδιασμό με το ESΒ, και αλλάζουν οι μέρες, εμένα μου είπαν 10, τώρα επειδή η καινούρια βιταμίνη έχει και αυτή αντικοκκιδιακή δράση μπορεί να το σταματήσω στις 5 και να συνεχίσω μόνο την βιταμίνη
 
Κατα την αποψη μου οι 7 ημερες ειναι και παλι πολλες Ακη,το Baycox ειναι βαρυ φαρμακο και σε 2 μερες εχει κανει αυτο που πρεπει.

ESB3 και Baycox κανουν διαφορετικα πραγματα γι αυτο και ειναι απαραιτητα και τα 2.
Το πρωτο ειναι κοκκιδιοστατικο και το δευτερο κοκκιδιοκτονο.
Το οτι το ESB3 χρησιμοποιείται μετα το Baycox ειναι για να θεραπευσει τις δευτερογενεις λοιμωξεις του εντερου.
Δηλαδη με 2 λογια δεν σημαινει οτι αν δεν δωσουμε ΕSB3 οτι θα πρεπει να αναπληρωθει με Baycox
 
Θα πάω την Δευτέρα ή την Τρίτη στη Χώρα αν βρω θα πάρω και θα του βάλω σε μπωλάκι ξεχωριστά !
Ευχαριστώ !
[automerge]1565452287[/automerge]
Κατα την αποψη μου οι 7 ημερες ειναι και παλι πολλες Ακη,το Baycox ειναι βαρυ φαρμακο και σε 2 μερες εχει κανει αυτο που πρεπει.

ESB3 και Baycox κανουν διαφορετικα πραγματα γι αυτο και ειναι απαραιτητα και τα 2.
Το πρωτο ειναι κοκκιδιοστατικο και το δευτερο κοκκιδιοκτονο.
Το οτι το ESB3 χρησιμοποιείται μετα το Baycox ειναι για να θεραπευσει τις δευτερογενεις λοιμωξεις του εντερου.
Δηλαδη με 2 λογια δεν σημαινει οτι αν δεν δωσουμε ΕSB3 οτι θα πρεπει να αναπληρωθει με Baycox
Αν είναι έτσι θα του του κόψω το baycox αύριο στις 3 μέρες και θα συνεχίσω μόνο με την βιταμίνη
[automerge]1565452322[/automerge]
Ευχαριστώ !
 
Τελευταία επεξεργασία:
Back
Top