Αναπαραγωγή Ο Σπύρος (κοκατίλ) εκδηλώνει αναπαραγωγική συμπεριφορά

fortunatos

PB Known Member
Εγγραφή
10 Αυγ 2018
Μηνύματα
3.083
Πόλη
Αθήνα
Καιρό έχουμε να τα πούμε...
Ο Σπύρος από παιδάκι άρχισε εδώ και 2-3 μέρες να γίνεται άντρας...

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.

Τον αφήνω να εκτονωθεί ή το κόβω;
Προς το παρόν τον κάνω μέρα παρά μέρα μπάνιο (εκεί που έκανε 2 φορές την εβδομάδα) και χαμήλωσα το φωτισμό στο δωμάτιό του, αλλά δεν είδα διαφορά. Κάθε πρωί ξυπνάει ορεξάτος...αγκκρρρρ😲
 
Συμφωνώ με τον @takis1964 !Βρες του μια κοκατιλινα σαν την δικια μου που δε θελει και πολυ για να την ριξει ο αλλος😛
Υ.Γ Κρυψε τις παντοφλες γιατι αν παρεις νυφη και δεν τις βρουν τα θηλυκα δεν θα υπαρχουν συνεπειες🤭
 
@fortunatos Καταρχάς να τον χαίρεσαι! Δεν τον είχα ξαναδεί γιατί γράφτηκα στο φόρουμ μετά από τα τελευταία ποστ. Είναι κούκλος! Εννοείται ότι δεν έχω εμπειρία, αλλά σκέψου το για νύφη.😉
 
Τον αφήνω να εκτονωθεί ή το κόβω;
Όσο δεν δημιουργεί κανένα πρόβλημα δεν βρίσκω το λόγο να του στερήσεις την ικανοποίηση που παίρνει.
 
Με αύξηση του ύπνου/σκοταδιού παίρνει γυρω στις 10 μερες για να αρχισεις να βλεπεις αποτέλεσμα (θελει καποιον χρόνο να αυξηθούν τα επιπεδα μελατονινης, να επηρεάσουν το σύστημα έκκρισης αναπαραγωγικων ορμονών ώστε να μειωσει την παραγωγή και μετά να πέσουν τα επίπεδα τους αρκετα ώστε να σταματήσει να εκδηλώνεται η αντίστοιχη συμπεριφορά).
Εγώ αύξανω 1-2 ώρες τον νυχτερινο ύπνο (την σκεπαζω νωρίτερα/την ξεσκεπαζω αργότερα) για 2+ βδομάδες όταν βλέπω ότι οι ορμόνες της εχουν ανέβει επικίνδυνα (μας παίρνει τα αυτιά στα πρώτα στάδια) και δουλεύει. Επίσης προσπαθώ να προσφέρω πολύ foraging και παιχνίδια να απασχολείται και φαΐ χωρίς πολλές θερμίδες.
 
Άστα, αυτά και πάντρεψε τον!
Βρες του μια κοκατιλινα σαν την δικια μου που δε θελει και πολυ για να την ριξει ο αλλος😛
Μετά το καλοκαίρι είστε καλεσμένοι στο γάμο 😀
Είναι κούκλος! Εννοείται ότι δεν έχω εμπειρία, αλλά σκέψου το για νύφη.😉
Σε ευχαριστώ... Μέχρι τέλη Ιουνίου, αδύνατον για νύφη...
Εμένα ο ένας το κάνει στα πόδια αυτό... μας βγήκε πατουσάκιας.
Χαχαχα... τον αφήνεις να "τελειώσει" ή το κόβεις; Πραγματικά δεν ξέρω τι να κάνω. Κάθε πρωί τον πιάνει τρέλα!
Όσο δεν δημιουργεί κανένα πρόβλημα δεν βρίσκω το λόγο να του στερήσεις την ικανοποίηση που παίρνει.
Σίγουρα Φοίβο; Σε πολλά σάιτς προτείνουν να το κόβεις αυτόματα... hormonal birds are not happy birds κτλ...
ενδεικτικά: https://vcahospitals.com/know-your-pet/masturbation-in-birds
Ο δικός μου (lovebird) έχει "ξεσκίσει" την αυγοθήκη...Πολλές φορές την ημέρα!
Αχαχαχα...Ο δικός σου βρήκε toy 😀 😂
Με αύξηση του ύπνου/σκοταδιού παίρνει γυρω στις 10 μερες
Είμαστε στην 3η μέρα σε χαμηλό φωτισμό, πολύ ύπνο και συχνό μπάνιο. Το λυπάμαι το καημένο. Και δεν το πειράζω καθόλου πέρα από λαιμό και κεφάλι. 🤔
Έχεις κάτι να προτείνεις; Το μόνο αντίστοιχο που του έχω είναι τα γνωστά "πλεκτά" ξύλινα μπαλάκια, όπου βάζω μέσα κεχρί και προσπαθεί να φάει.
 
@fortunatos
Ότι πιο οικονομικό και απλό, το αγαπημένο της foraging tray. Απλά βρες ασφαλές δοχείο που να χωράει απ το πορτάκι αν ειναι για μέσα στο κλουβί και να μπει κάπου που να μην το κουτσουλαει.
FB_IMG_1616030424623.webp
FB_IMG_1616030135855.jpg
 
Says who? Που είναι η έρευνά τους? 🙂
Ξέρω γω; Δεν είναι λογικό να δυσαρεστείται όταν θέλει να αναπαραχθεί και να μην μπορεί;

Σχετικά με το θέμα για άμβλυνση ας πούμε των ορέξεων, πέρα από φωτισμό και ύπνο, προτείνεται και κάποια αλλαγή στη διαρρύθμιση του κλουβιού, αλλαγή θέσης του κλουβιού ή και αλλαγές στο εξωτερικό περιβάλλον (π.χ. νέα αντικείμενα), ώστε να σταματήσει να αισθάνεται 100% ασφαλής και ότι γνωρίζει το περιβάλλον απέξω κι ανακατωτά.
Προχώρησα και στα τρία βήματα. Σήμερα είναι λίγο πιο ήρεμος, δεν έρχεται με "άγριες" διαθέσεις στο χέρι όπως τις προηγούμενες μέρες.
Ότι πιο οικονομικό και απλό, το αγαπημένο της foraging tray. Απλά βρες ασφαλές δοχείο που να χωράει απ το πορτάκι αν ειναι για μέσα στο κλουβί και να μπει κάπου που να μην το κουτσουλαει.
Πολύ ωραία ιδέα! Να 'σαι καλά!
 
Αυτό δεν το ήξερα 🤔 τα θηλυκά δλδ τι κάνουν; τι να περιμένω από την πιπιτσα μου; (Πιπη τον έλεγα αλλά βγήκε θηλυκο στην πορεία οπότε. 😂)
 
Θα σου κανει πολυ πιθανον 12αδα αυγα κοτας🙂Εμενα η δικια μου εφτασε 3ε μονη της...Εννοείται διαλυθηκε ο οργανισμος της
 
@Xrisi9025
Το αυγό ειναι το ωάριο των πτηνών, οποτε κανουν αυγα (τα κοκατιλ κάνουν γύρω στα 6-7 συνολο την φορα, 1 την ημέρα μερα παρα μέρα) ίδια μέτρα που αναλύθηκαν παραπάνω παίρνουμε και γω θηλυκια έχω 3ων ετών. Μου χει κανει 2 αυγά μια φορά που δεν πήρα χαμπάρι οτι είχε δει ενα καλάθι για φωλιά. Για την υγεία τους και την μακροζωία τους καλό είναι να κανουν καθολου ή λίγα μόνο αυγά στη ζωή τους.

Να προσθέσω κάτι που ξέχασα πριν, να μην έχει τακτική πρόσβαση σε τίποτα που να μοιάζει με φωλιά(σκεπαστα παιχνιδια, φωλιτσες, κουτι, ντουλαπια, κλειστές γωνίες κλπ).
 
Δεν είναι λογικό να δυσαρεστείται όταν θέλει να αναπαραχθεί και να μην μπορεί;

O συγκεκριμένος "αναπαράγεται" με αυτό που κάνει στο χέρι σου (δεν το πιστεύω τι κάθομαι και γράφω 😄). Δεν ξέρουμε αν ονειρεύεται να μεγαλώσει κουτσούβελα ή απλά να ικανοποιήσει το ένστικτό του απλώς κάνοντας αυτό που κάνει μια χαρά.
 
Back
Top