Φροντίδα Ο Τάσος με μισεί αφάνταστα (Αφρικανικός Γκρίζος)

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης anatolia
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

anatolia

PB Member
Εγγραφή
14 Δεκ 2014
Μηνύματα
834
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Πήραμε τον Τάσο λοιπόν, όπως θυμάστε τέλη Αυγούστου και ο σύντροφος μου έφυγε μαζί του να συνεχίσει τη σαιζόν. Γύρισαν εδώ και 1 μήνα περίπου και έχουμε τεράστιο θέμα.

Ήδη από το καλοκαίρι ο Τάσος με κυνήγησε 2-3 φορές άγρια, όταν πήγα να τους επισκεφτώ και νομίζαμε πως είναι περαστικό το μίσος του προς εμένα, ότι θα γύριζαν και το πουλί θα ηρεμούσε. Με τον σύντροφό μου, όμως, σκέτη λατρεία είναι, ότι θέλει τον κάνει εκείνος. Μα γύρισαν και ακόμη χειρότερα έγιναν τα πράγματα…

Ενώ ενσωματώθηκε μια χαρά στο κοπάδι, έμαθε να παίζει με τα παιχνίδια που του φτιάχνω, λατρεύει το φαγητό και τα λαχανικά του, έχει λιχουδιές, νέο μεγάλο κλουβί, κλπ., με μισεί αφάνταστα. Πετάει ξαφνικά, προσγειώνεται πάνω μου και προσπαθεί να με ξεσκίσει, όπου βρει. Είναι και πονηρός και με ψάρωσε 2 φορές και του έβαλα το χέρι για να ανέβει και τσουπ! Πάρτα, άρρωστη! 2 φορές δάγκωμα τρελό μέχρι τα αίματα και να ουρλιάζω από πόνο και να μην με αφήνει, σαν να το χαίρεται, ο διαβόλης, να το διασκεδάζει! Πόνος, αίματα και μώλωπες στο πηλίκιο! Κανά 2-3 φορές που ήταν στο πάτωμα και εξερευνούσε, και δεν τον πήρα χαμπάρι, πλησίασε αθόρυβα και πήγε να με αρπάξει από τις παντόφλες, ίσα που πρόλαβα να σωθώ η καημένη! Ένα αθλητικό παπούτσι μου το τρύπησε με το ράμφος με μία μόνο δαγκωνιά!

Και ενώ σφυρίζει και μιλάει (βρίζει, σαν νταλικιέρης και κάνει πολλά άλλα αστεία!), όταν είμαι σε άλλο δωμάτιο και ανταποκρίνεται, ενώ παίρνει λιχουδιές από τα χέρια μου, μόλις χαλαρώσω – τσούπ! Έτοιμος για σφοδρή επίθεση και βγάζει αφάνταστο μίσος.

Συχνά προσπαθεί να ταΐσει το σύντροφό μου ή να τριφτεί πάνω του, σαν να ζευγαρώνει. Και λέω, μήπως ζηλεύει ή τον προστατεύει ή τι άλλο μπορεί να είναι; Πώς να εξηγήσουμε μία τέτοια τρελή συμπεριφορά; Δεν αντιδρά ούτε στα άλλα πουλιά, ούτε στο σκυλί, ούτε στην παρουσία της αδελφής μου. Μόνο εγώ είμαι ο στόχος προς αφανισμό…( Πώς να το σταματήσω; Αν γνώριζα τι ζημιά μπορεί να κάνει ένα Αφρικαν Γκρευ με το ράμφος του, μπορεί να το ξανασκεφτόμουν 1000 φορές πριν τον πάρουμε. Κυκλοφορώ μέσα στο ίδιο μου το σπίτι σαν σε ναρκοπέδιο, παιδιά!( Θέλω βοήθεια και συμβουλές! Πρέπει να «στρώσουμε» τον Τάσο τον πειρατή, αλλιώς θα αναγκαστώ να μετακομίσω)
 
Εγώ και τρόμαξα με όσα διάβασα! Μάλλον έχει δεθει πολύ με τον σύντροφό σου και ζηλεύει!
Κάπως πρέπει να το σταματήσουμε να με δαγκώνει και να μου ορμάει. Πέρασαν 2 εβδομάδες από την πρώτη δαγκωνιά και ο μώλωπας ακόμη δεν εξαφανίστηκε... (
 
Ωχ σοβαρό θέμα και δεν ξέρω αν μπορείς να το λύσεις...
Μήπως ο Τάσος είναι Τασούλα και σε βλέπει ανταγωνιστικά;
Πάντως μάλλον οι έξοδοί του θα πρέπει να είναι κάπως περιορισμένες και με επίβλεψη. Δεν γίνεται να σε αιφνιδιάζει, μπορεί να γίνει ατύχημα εις βάρος και των δύο σας.
Κρίμα, πολύ σεξιστής μας βγήκε :)
 
Ωχ σοβαρό θέμα και δεν ξέρω αν μπορείς να το λύσεις...
Μήπως ο Τάσος είναι Τασούλα και σε βλέπει ανταγωνιστικά;
Πάντως μάλλον οι έξοδοί του θα πρέπει να είναι κάπως περιορισμένες και με επίβλεψη. Δεν γίνεται να σε αιφνιδιάζει, μπορεί να γίνει ατύχημα εις βάρος και των δύο σας.
Κρίμα, πολύ σεξιστής μας βγήκε :)
Για Τασούλα το σκέφτηκα και εγώ, όμως πρέπει να κάνουμε DNA και το έχουμε στα σχέδια σύντομα. Τώρα ο φίλος μου είναι σπίτι και κάπως ελέγχουμε την κατάσταση. Σε ένα μήνα όμως θα πάει για δουλειά ξανά και θα μείνω με το "τέρας" όλη μέρα μόνη μου...Αντε και πως του αλλάζεις τροφή-νερό, πως καθαρίζεις το πρωί το κλουβί, αφού μόλις με βλέπει παθαίνει μούρλα;
Εδώ σκέφτηκα να βρω τρόπο να προστατευτώ και να τον αφήσω να με δαγκώσει για ώρα στο χέρι, μπας και καταλάβει ότι είναι ανόφελο... Είδα ένα ειδικό γάντι στην κτηνίατρο...Αλλά, θα λειτουργήσει ή θα ορμήσει και σε άλλο σημείο μετά; Θα αναγκαστώ να βάλω στολή σαν αυτές που φοράνε στο στρατό, όταν εκαπιδεύουν τα λυκόσκυλα!(
 
Δεν λύνεται εύκολα το θέμα σας και πραγματικά δεν ξέρω αν λύνεται γενικώς. Είχα κι εγώ το ίδιο θέμα με τον πρώτο μου παπαγάλο και τη γυναίκα μου και δεν λύθηκε ποτέ. Για ελάχιστα χιλιοστά δεν δάγκωσε την φλέβα του καρπού της μια φορά ενώ ανέβηκε στο χέρι της για να πάρει ένα αμύγδαλο για τα οποία τρελαινόταν. Αφού το πήρε λοιπόν το πέταξε κάτω και τη δάγκωσε και δεν την άφηνε.

Η λύση κατά τη γνώμη μου είναι να προστατεύσεις τον εαυτο σου μη ελευθερώνοντας το πουλί ποτέ όσο δεν είσαι απόλυτα αφοσιωμένη στο πως να αποφύγεις μια ενδεχόμενη επίθεση. Οι παπαγάλοι πολλές φορές είναι κατοικίδια ενός ατόμου και μόνο, δεν γίνεται να τους πείσεις να τους συμπαθήσουν όλους.
 
Κάτι τέτοιο μου έκανε και ο δικός μας. Ενώ ήμασταν ωραία και χαλαρά, πήγε τάχα να πάρει λιχουδιά από το χέρι μου και ξαφνικά... Τι πόνος, Θεέ μου!) Τον αγαπώ, όμως! Και εκεόνος βλέπει και τα άλλα να ανεβαίνουν πάνω μας και είναι μια χαρά, αλλά... (
 
Πω πωωω εμενα λιγο δαγκωνει ο πεπερ που ειναι σαν κουτσουλια μπροστα στο δικο σου κ τσιριζω φανταζομαι εσενα ιιιχχχ.. Μαλλον θα προτιμουσα τη στολη που ειπες πιο πανω αν δν εβρισκα αλλη λυση:D😱 αλλα κ εμενα το φτωχο μου μυαλουδακι νομιζει πως ειναι δυσκολο να αλλαξει αυτο. Εχει μια γνωστη μου αφρικαν γκρευ κ εχουν το ιδιο προβλημα με οποιον μπαινει στο σπιτι τους ενω ειναι ενταξη με την οικογενεια οποιος ξενος μπει ορμαει σαν σκυλος κ αυτο γινεται οσα χρονια τον εχουν ☹
 
Το αστείο είναι ότι και το πιντσεράκι μας δεν το δίνει καμία σημασία! Σαν να έχουμε 2 σκύλους στο σπίτι, όταν ο Τάσος περπατά στο πάτωμα, αλλά ο ένας από τους 2 είναι μανιακός!) Μήπως θέλει ζευγάρωμα; Είναι ορμονικό αυτό το πράγμα;
 
Μήπως θέλει ζευγάρωμα; Είναι ορμονικό αυτό το πράγμα;
Ορμονικό με επίδραση στην ψυχοσύνθεση και συμπεριφορά.
Ο αμαζόνας του Ανέστη δεν συνήλθε με το ζευγάρωμα, συνέχισε την επιθετικότητα.
 
Ορμονικό με επίδραση στην ψυχοσύνθεση και συμπεριφορά.
Ο αμαζόνας του Ανέστη δεν συνήλθε με το ζευγάρωμα, συνέχισε την επιθετικότητα.


Mαρία εγώ στη Φοίβη αναφέρθηκα. Εκείνη ήταν ο πρώτος μου παπαγάλος και ήθελε να φάει τη γυναίκα μου απο τη ζήλεια της. Και τάιρι που της πήραμε σαφώς δεν άλλαξε, απλά δεν τα βγάζαμε ποτέ απο το κλουβί, ή τις ελάχιστες φορές που έβγαζα τη Φοίβη έξω ήμουν μόνος στο σπίτι. Εμένα με άφηνε ακόμη και να βάζω το χέρι μου στη φωλιά, να πιάνω τα μωρά της, αλλά τους υπόλοιπους ούτε να τους δει και κυρίως τις γυναίκες.

Ο άλλος είναι τρελός απο κούνια δεν έχω αμφιβολία γι'αυτό.
 
Και να σκεφτεις οτι εσυ εισαι η αιτια που εχει σπιτι και ανετη ζωη 😵
Άντε να του το εξηγήσεις αυτό του αχάριστου. Κι ότι έσκασε και 1000 ζεστά μετρητά που μάζεψε με οικονομία.
 
Πιστεύω πως πρόκειται περί... Τασούλας φουλ 😛ερωτευμένης! Έμπλεξες Ανατολία μου🙄
Τώρα ο φίλος μου είναι σπίτι και κάπως ελέγχουμε την κατάσταση. Σε ένα μήνα όμως θα πάει για δουλειά ξανά και θα μείνω με το "τέρας" όλη μέρα μόνη μου...Αντε και πως του αλλάζεις τροφή-νερό, πως καθαρίζεις το πρωί το κλουβί, αφού μόλις με βλέπει παθαίνει μούρλα;(
Ίσως όταν ''φύγει'' το μήλον της Έριδος και μείνετε μόνες να νιώσει πιο χαλαρά μαζί σου. Ίσως, γιατί όταν οι παπαγάλοι διεκδικούν... Διεκδικούν για τα καλά και δεν ξεχνούν τους ''αντιπάλους'' τους!
 
Ανατολια, μιας και ειπες οτι σου φαινεται παχυς. Τον εχετε ζυγισει καθολου; Ποσα γραμμαρια ειναι;
Αν ειναι πανω απο 450γρ τοτε χρειαζεται διαιτα.
Οχι φυστικια, οχι ηλιοσπορους κλπ :)
 
Ανατολια, μιας και ειπες οτι σου φαινεται παχυς. Τον εχετε ζυγισει καθολου; Ποσα γραμμαρια ειναι;
Αν ειναι πανω απο 450γρ τοτε χρειαζεται διαιτα.
Οχι φυστικια, οχι ηλιοσπορους κλπ :)
Οχι, δεν τον ζυγίσαμε, αλλά είναι κάπως μπαμπάτσικο πουλί. Στην αρχή έτρωγε πολύ λαίμαργα και την καινούρια τροφή την είχε ρημάξει. Τώρα πιά ηρέμησε, τρώει λιγότερο και ανακαλύπτει τα λαχανικά και φρούτα. Οτι δίνω σε όλα τα άλλα μας δηλαδή κάθε μέρα, αυτός τα είχε σπάνια, όπως καταλαβαίνω. Λατρεύει επίσης το βραστό αυγό και τα μήλα) Από λιχουδιές ξερή μπανάνα, κουκουνάρι, καρύδια και ψημένα φυστίκια. Αυτά, βέβαια, σε περιορισμένες ποσότητες. Και, φυσικά, ο Νίκος τον γυμνάζει κάθε μέρα, τον βγάζει έξω 5-6 φορές ημερησίως, παίζουν, περπατάει, προσπαθεί να μάθει να κουμαντάρει τα φτερά του για να μάθει να πετά καλά, κλπ.) Με το μπάνιο λίγο έχει θεματάκι, δεν του αρέσει καθόλου, αλλά θα τον μάθουμε σιγά-σιγά...)
 
Αχ σε λαθος θεμα το εγραψα. Ηθελα να το γραψω στο θεμα του Τασου κι οχι εδω. Αν μπορει καποιος να τα μεταφερει εκει ισως αν ειναι τελειως εκτος θεματος.

Ανατολια μουμπραβο που τον αγαπατε και τον προσεχετε τοσο πολυ.
Καλο ειναι να τον ζυγισετε για να ξερετε που βαδιζεται για το καλο της υγειας του :)
Χαιρομαι που δεν λεει οχι σε φρουτα, λαχανικα και νεες γευσεις γενικα.

Τωρα διαβασα το θεμα σου και εχω μεινει ειναι η αληθεια. Δεν ξερω τι θα εκανα στην θεση σου.
Το σιγουρο ειναι οτι δεν θα τον εβγαζα εξω. Εκτος αν παρεις την στολη που εχουν οι μελισσοκομοι (σορρυ black humor) 😛
Παντως κι εγω πιστευω οτι προκειται για κοριτσακι και φουλ ερωτευμενο με τον συντροφο σου.
Ειχα διαβασει παλιοτερα ενα θεμα με μια θηλυκια Εκλεκτους, που η κοπελα την ειχε και απο μωρο και ηταν αχωριστες. Μετα απο καποια ηλικια αρχισε εκει που καθοταν ηρεμη στον ωμο της να της δαγκωνει το αυτι, την ειχε δαγκωσει στο προσωπο, αιματα, χαμος, ενω με τον συντροφο της που δεν τον ηξερε κι απο μικρη ηταν μια χαρα.
Αργοτερα ομως μολις περασαν τα ομρονικα της, της περασε.

Δεν λεω οτι ολα τα θηλυκα το κανουν αυτο, ομως μου ακουγεται παρομοια κατασταση με την διαφορα οτι εσυ δεν την εχεις καν απο μωρο οποτε δεν ξερω αν θα φτιαξει ποτε δυστυχως...
Ισως με παααρα πολυ υπομονη απο μεριας σου -και να εκμεταλλευτεις και το γεγονος οτι δεν θα ειναι εκει ο φιλος σου οποτε θα εισαι η μονη της παρεα- και με πολλες λιχουδιες και ηρεμια να χαλαρωσει.
Ομως ψεματα δεν θα σου πω... Εγω μετα απο ολα αυτα και ηρεμη να εδειχνε δεν ξερω αν θα ξαναεβρισκα το θαρρος να την ξαναβγαλω απο το κλουβι ☹
 
Back
Top